Chichen-Itza / Uuc Yabnal

Podziel się informacją na:

Chichen Itza / Uuc Yabnal – perła Północy Jukatanu

 

Chichen Itza (Chi’ch’èen Ìitsha’) – to architektoniczne arcydzieło cywilizacji Majów położone na północnych nizinach Półwyspu Jukatan. Miasto prezentuje kilka stylów architektonicznych, pochodzących z różnych okresów czasu, od stricte majańskich, jak Puuc i Chenes po eklektyczną mieszankę tradycyjnych elementów z wyraźnymi wpływami Centralnego Meksyku w stylu Maya-Toltec. Każdemu, kto miał jakąkolwiek styczność z informacjami o Mezoameryce i cywilizacji Majów, znany jest prawdopodobnie niepowtarzalny kształt słynnej Piramidy Kukulkana oraz związane z nią fenomeny astronomiczne, obserwowane przez dziesiątki tysięcy widzów podczas Fiesta del Sol, odprawianej w trakcie wiosennego equinoxu.

Chichen Itza było celem pielgrzymek prawdopodobnie od początków swojego istnienia dzięki Sacred Cenote – gigantycznej krasowej studni wypełnionej wodą deszczową. Według hiszpańskich raportów Sacred Cenote funkcjonowała jako przyciągające pielgrzymów sanktuarium również w czasach po konkwiście. Chichen Itza połączone jest także, mającą ponad 3 km majańską drogą sacbe, z jaskinią Balamkanche, kolejnym świętym miejscem cywilizacji Majów. W jednej z komnat jaskini Balamkanche znajduje się gigantyczny stalagnat – kolumna łącząca podłoże jaskini z jej sklepieniem, przypominająca Majom mityczne Drzewo Świata, ceibę przechodzącą w osi świata przez wszystkie jego poziomy od Xibalby – świata podziemi aż po niebiosa. W obrębie Chichen Itza naliczono około 80-ciu sacbe.

Chichen Itza rzuciło czar na cywilizację Zachodu w 1843 roku, kiedy to pierwsi wielcy podróżnicy i odkrywcy: => John Lloyd Stephens  (1805-1852) i => Frederick Catherwood (1799-1854) postawili tu swoją nogę, a obszerna relacja Stephensa z przepięknymi ilustracjami Catherwooda, zatytułowana Incidents of Travel in Yucatan, rozpaliła wyobraźnię wielu ich następców wśród, których znalazł się między innymi => Edward Herbert Thompson (1857–1935) – amerykański konsul Jukatanu, który kupił ruiny i prowadził tutaj badania przez 30 lat. Thompson zasłynął z wydobycia wielkiej kolekcji artefaktów z odmętów Sacred Cenote. W 1875 roku ruiny odwiedził => Augustus le Plongeon, który odkrył tutaj toltecką figurę nazwaną przez niego chacmool. Wśród słynnych archeologów prowadzących wykopaliska w Chichen Itza w XIX i XX-tym stuleciu znaleźli się Alfred Maudslay, Teobert Maler, Desire Charnay i => Sylvanus Morley.

Chichen Itza odwiedza ponad milion turystów rocznie. Ruiny dawnego miasta Majów znajdują sie na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Chichen Itza znalazło się również na nieco kontrowersyjnej liście Nowych Siedmiu Cudów Świata, obok tak słynnych cudów architektury jak Machu Picchu w Peru i Petra w Jordanii, Wielki Mur Chiński, Koloseum w Rzymie i Tajma Hal w Indiach. Z pewnością Chichen Itza to punkt obowiązkowy programu każdej wyprawy do Meksyku i na Półwysep Jukatan. Pomimo tłumów, ruiny miasta są tak rozległe, że zawsze można znaleźć tu chwilę dka siebie, sam na sam w danej części ruin, a na spokojne zwiedzanie warto zarezerwować sobie minimum cztery do nawet sześciu godzin.

Polecamy Państwu wyprawy nurkowe ALPHA-DIVERS do Meksyku i na Półwysep Jukatan, prowadzone przez => Przemka Trześniowskiego archeologa-majanistę, instruktora nurkowania i nurka jaskiniowego. A tymczasem zapraszamy Państwa serdecznie na wirtualną wycieczkę po Chichen Itza, pełną ciekawych informacji na temat miasta, jego przeszłości oraz materiałów z naszych dotychczasowych wypraw:

 

=> Chichen Itza – historia miasta

=> Chichen Itza – architektura Majów

 

ZAPRASZAMY NA KOLEJNE WYPRAWY NURKOWE I NIE TYLKO Z ALPHA-DIVERS. Na najbliższą wyprawę nurkową do Meksyku, na półwysep Jukatan i nurkowanie rekreacyjne w Cenotach i na Mezoamerykańskiej Rafie Barierowej w Belize zapraszamy w styczniu 2018, w ramach => wyprawy nurkowej CENOTY 2018: Meksyk – Belize – Gwatemala 🙂

Cenoty, wyprawa do Meksyku, nurkowanie jaskiniowe 2018

Cenoty, plaża w Tulum na Riviera Maya, wyprawa nurkowa ALPHA-DIVERS do Meksyku, Belize i Gwatemali – CENOTY 2018


 

Podziel się informacją na:

Trackbacks & Pings

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *