Sylvanus Griswold Morley (1883-1948)

Podziel się informacją na:

 

Sylvanus Griswold Morley – archeolog-szpieg

Archeologia Majów, eksploracja Mezoameryki

 

Sylvanus Griswold Morley (1883-1948), jak większość przyszłych archeologów chciał najpierw zostać egiptologiem. Zainteresowanie cywilizacją Majów obudzili w nim F.W. Putnam, dyrektor wspaniałego muzeum Peabody i Alfred Tozzer, który inspirował całe pokolenie przyszłych majanistów. Morley uzyskał pierwszy licencjat Uniwesytetu Harwarda w 1907, jeszcze w tym samym roku znalazł się na Jukatanie. Odwiedził wtedy wiele stanowisk na północy półwyspu, jak Acanceh, Uxmal, Xtocche, Kiuc, Tabi, Labna, Kabah, Sayil we Wzgórzach Puuc, => Mayapan, a także Mitlę i Monte Alban w stanie Oaxaca, ale przede wszystkim spędził kilka tygodni w => Chichen-Itza, gdzie na zaproszenie => Edwarda Thompsona asystował przy badaniach Sacred Cenote. Podobnie jak inny znany archeolog Alfred Tozzer, Morley przetransportował część kolekcji artefaktów wyłowionych z cenoty do muzeum Peabody, o czym sir J. Eric S. Thompson, Edwardowi Thomsonowi generalnie niechętny nie wspomniał w jego notce biograficznej. W rok później Morley zdobył na Harvardzie tytuł magistra.

W 1913 roku Instytut Carnegie powołał Sylvanusa Morleya na stanowisko dyrektora ekspedycji badawczej w Chichen-Itza, jednak ze względu na I-szą Wojnę Światową rozpoczęła się ona dopiero w sezonie 1923-24. W międzyczasie Sylvanus Morley pełnił funkcję szpiega, szukając w Ameryce Środkowej baz niemieckich okrętów podwodnych i budując rozległą siatkę agentów USA, o czym również nie wspomina sir Eric. Fakty te wyszły na jaw dopiero po śmierci wielkiego archeologa. Na rzecz Carnegie Institute zarządzał też wieloma ekspedycjami archeologicznymi w Mezoameryce, m.in. w ruinach => Zama, w Tulum, gdzie prace pod jego kierunkiem prowadzone były w latach 1912-1922. Na terenie południowych nizin Morley prowadził ekspedycje w => Copan, => Quirigua, w której spędził trzy lata. Dotarł do Yaxchilan, Seibal, Naranjo i Uaxactun, które odkrył ponownie dzięki ufundowanej przez siebie nagrodzie za informacje o ruinach.

Morley był niestrudzonym eksploratorem nieprzebytej selwy w Peten i zapamiętałym łowcą majańskich inskrypcji, które pieczołowicie dokumentował. Omal nie stracił życia, kiedy oddział gwatemalskiego wojska wziął jego ekspedycję za bandę rewolucjonistów. Dwóch, idących na przedzie członków ekspedycji, w tym lekarz, zginęło wtedy od kul, zaś Morleya uratował fakt, że chwilę wcześniej gałąź strąciła mu okulary, a po ich odnalezieniu nie zdążył jeszcze dotrzeć z powrotem na czoło grupy. Na północnych nizinach, oprócz Chichen-Itza Morley prowadził badania w => Coba i Uxmal, w czym pomogły mu bardzo dobre stosunki z Majami, w trudnym czasie tzw. Wojny Kast (1847-1901) – najdłużej trwającego indiańskiego powstanie w historii, które przez kilkadziesiąt lat owocowało istnieniem niepodległych majańskich terytoriów na północy Jukatanu, aż do stłumienia przez armię Meksyku na początku XX-go stulecia.

Na licznych projektach, którymi Sylvanus Morley zarządzał na rzecz Carnegie Institute wychowały się całe pokolenia mezoamerykańskich archeologów, a wśród nich Tatiana Proskouriakoff i sir J. Eric S. Thompson. Jego publikacje popularyzujące archeologię w National Geographic przyciągnęły zainteresowanie wielu przyszłych majanistów.

 

ZAPRASZAMY NA KOLEJNE WYPRAWY NURKOWE I NIE TYLKO Z ALPHA-DIVERS. Na najbliższą wyprawę nurkową do Meksyku, na półwysep Jukatan i nurkowanie rekreacyjne w Cenotach i na Mezoamerykańskiej Rafie Barierowej w Belize zapraszamy w styczniu 2018, w ramach => wyprawy nurkowej CENOTY 2018: Meksyk – Belize – Gwatemala 🙂

Cenoty, wyprawa do Meksyku, nurkowanie jaskiniowe 2018

Cenoty, plaża w Tulum na Riviera Maya, wyprawa nurkowa ALPHA-DIVERS do Meksyku, Belize i Gwatemali – CENOTY 2018

 

Podziel się informacją na: