Sylvanus Griswold Morley (1883-1948)

Podziel się informacją na:

Sylvanus Griswold Morley (1883-1948), który uzyskał pierwszy dyplom bakałarza Uniwesytetu Harwarda w 1907, jeszcze w tym samym roku znalazł się na Jukatanie. Odwiedził wtedy wiele stanowisk na północy półwyspu, jak Acanceh, Uxmal, Xtocche, Kiuc, Tabi, Labna, Kabah, Sayil we Wzgórzach Puuc, => Mayapan, a także Mitlę i Monte Alban w stanie Oaxaca, ale przede wszystkim spędził kilka tygodni w => Chichen-Itza, gdzie na zaproszenie => Edwarda Thompsona asystował przy badaniach Sacred Cenote. Podobnie jak inny znany archeolog Alfred Tozzer, Morley przetransportował część kolekcji artefaktów wyłowionych z cenoty do muzeum Peabody, o czym sir J. Eric S. Thompson nie wspomniał w jego notce biograficznej. W rok później Morley zdobył na Harvardzie tytuł magistra.

W 1913 roku Instytut Carnegie powołał Sylvanusa Morleya na stanowisko dyrektora ekspedycji badawczej w Chichen-Itza, jednak ze względu na I-szą Wojnę Światową rozpoczęła się ona dopiero w sezonie 1923-24. W międzyczasie Sylvanus Morley pełnił funkcję szpiega, szukając w Ameryce Środkowej baz niemieckich okrętów podwodnych i budując rozległą siatkę agentów USA, o czym również nie wspomina sir Eric. Fakty te wyszły na jaw dopiero po śmierci wielkiego archeologa. Na rzecz Carnegie Institute zarządzał też wieloma ekspedycjami archeologocznmi w Mezoameryce, m.in. w ruinach => Zama, w Tulum, gdzie prace pod jego kierunkiem prowadzone były w latach 1912-1922. Na terenie południowych nizin Morley prowadził ekspedycje w => Copan, => Quirigua, w której spędził trzy lata. Dotarł do Yaxchilan, Seibal, Naranjo i Uaxactun, które odkrył ponownie dzięki ufundowanej przez siebie nagrodzie za informacje o ruinach. Morley był niestrudzonym eksploratorem nieprzebytej selwy w Peten i zapamiętałym łowcą majańskich inskrypcji, które pieczołowicie dokumentował. Omal nie stracił życia, kiedy oddział gwatemalskiego wojska wziął jego ekspedycję za bandę rewolucjonistów. Dwóch, idących na przedzie członków ekspedycji zginęło wtedy od kul, zaś Morleya uratował fakt, że chwilę wcześniej gałąź strąciła mu okulary, a po ich odnalezieniu nie zdążył jeszcze dotrzeć z powrotem na czoło grupy. Na północnych nizinach, oprócz Chichen-Itza Morley prowadził badania w Coba i Uxmal, w czym pomogły mu bardzo dobre stosunki z Majami, w trudnym czasie tzw. Wojny Kast (1847-1901) – najdłużej trwającego indiańskiego powstanie w historii, które przez kilkadziesiąt lat owocowało istnieniem niepodległych majańskich terytoriów na północy Jukatanu, aż do stłumienia przez armię Meksyku na początku XX-go stulecia. Na licznych projektach, którymi Sylvanus Morley zarządzał na rzecz Carnegie Institute wychowały się całe pokolenia mezoamerykańskich archeologów, a wśród nich Tatiana Proskouriakoff i sir J. Eric S. Thompson.

 

ZAPRASZAMY NA KOLEJNE WYPRAWY NURKOWE I NIE TYLKO Z ALPHA-DIVERS. Na najbliższą wyprawę nurkową do Meksyku, na półwysep Jukatan i nurkowanie rekreacyjne w Cenotach i na Mezoamerykańskiej Rafie Barierowej w Belize zapraszamy w styczniu 2018, w ramach => wyprawy nurkowej CENOTY 2018: Meksyk – Belize – Gwatemala 🙂

Cenoty, wyprawa do Meksyku, nurkowanie jaskiniowe 2018

Cenoty, plaża w Tulum na Riviera Maya, wyprawa nurkowa ALPHA-DIVERS do Meksyku, Belize i Gwatemali – CENOTY 2018


 

Podziel się informacją na: