Georg Büchner – galeria podwodna

Podziel się informacją na:

Wrak „Georg Büchner”

Nurkowanie wrakowe, Morze Bałtyckie

 

Nurkowanie wrakowe w Bałtyku. Niemiecki statek MS „Georg Büchner”, zatonął w => Morzu Bałtyckim, dnia 30-go Maja 2013, mniej więcej 7 mil morskich od Rozewia. „Georg Büchner” holowany był z portu w Rostocku, do litewskiego portu w Kłajpedzie, celem pocięcia na złom. O godzinie 19:00 statek osiągnął przechył 45˚, o 20:00 stracił pływalność i wtedy też zapadła decyzja o odcięciu holu, aby nie pociągnął holownika za sobą. 63-letni MS „Georg Büchner” spoczął na dnie Morza Bałtyckiego o godzinie 20:24.

MS „Georg Büchner”, wybudowany został w 1950 r. przez Cockrill-Ougree of Hoboken w Belgii, jako jeden z pięciu siostrzanych liniowców pasażersko-towarowych i rozpoczął swą morską służbę w 1951 r. jako „Charlesville”. Przez szesnaście lat pływał na trasie Antwerpia – Matadi w Kongu Belgijskim dla Compagnie Maritime Belge, po czym sprzedano go do Niemiec, gdzie służył jako jednostka szkoleniowa. Władze miasta Rostock wykupiły go w 1991 r. i przemianowały na ”Georg Büchner”. Służył jako pływający hotel i symbol portu w Rostocku. Ponieważ z czasem zaczęło brakować pieniędzy na jego utrzymanie, rozpoczęto starania o jego powrót do Antwerpii i uczynienie zeń statku-muzeum, jako morskiego dziedzictwa Belgii, niestety wysiłki te nie przyniosły liniowcowi ratunku i ostatecznie zdecydowano się sprzedać statek na złom. Kiedy ”Georg Büchner” ex „Charlesville” wyruszał w swój ostatni rejs, w porcie w Rostocku przyszło pożegnać go ponad tysiąc osób.

Według relacji pierwszej grupy nurków, która natknęła się na wrak w kilkadziesiąt godzin po zatonięciu statku, miejsce to może stać się wspaniałą atrakcją turystyczną i dźwignią napędzającą rozwój branży turystycznej na Wybrzeżu, przyciągając chętnych na nurkowanie wrakowe, z Kraju i zza granicy i na wszystkich poziomach zaawansowania. „Georg Büchner” spoczywa na dnie, na prawej burcie, na głębokości około 35 m. Wrak ma 154 m dlugości i 19,6 m szerokości. Lewa burta rozciąga się, więc niczym gigantyczna platforma, już na głębokości 16-tu metrów, czyli dostępnej dla płetwonurków rekreacyjnych z najniższym poziomem uprawnień.

Nurkowanie wrakowe na MS „Georg Buchner” nie jest obecnie możliwe. Począwszy od 4-go Czerwca 2013, decyzją Urzędu Morskiego w Gdyni, na wraku MS „Georg Buchner” i w promieniu 500 metrów wokoło, obowiązuje całkowity zakaz nurkowania. Trwa śledztwo w sprawie przyczyn zatonięcia statku.

 

Zapraszamy na ekscytujące wyprawy nurkowe ALPHA-DIVERS i wspólne nurkowanie :)

 

ZAPRASZAMY NA KOLEJNE WYPRAWY NURKOWE I NIE TYLKO NURKOWE Z ALPHA-DIVERS. We wrześniu 2016 wybieramy się ponownie na wspaniałą wyprawę nurkową i krajoznawczą do Indonezji w ramach Wyprawy Nurkowej ALPHA-DIVERS – INDONEZJA: JAWA – BALI – KOMODO 2016.

Komodo, Indonezja - wyprawa nurkowa ALPHA-DIVERS: JAWA - BALI - KOMODO 2016

Komodo, Indonezja – wyprawa nurkowa ALPHA-DIVERS: JAWA – BALI – KOMODO 2016


 

Podziel się informacją na:

21 Responses to “Georg Büchner – galeria podwodna”

 • Reinhardt

  Herzlichen Dank für die Bilder!

 • Danke für die vielen interessanten Bilder.

 • Dr. Lode Wuyts

  Waren es die durchgerosteten Nieten im Rumpf, die sich gelöst haben, oder doch Sabotage?

  Im letzteren Fall dürften alle, die in den letzten Monaten an Bord gewesen waren einschliesslich unserer kleinen Bande fanatischer belgischer Aktivisten und deren Amigokreis, in Verdacht geraten. Und zu welchem Kreis gehören die Taucher, und haben die nur Bilder gemacht?

  • „Lassen Sie nur Blasen, nehmen Sie nur Bilder…”. Für uns – Taucher ist dieses schöne und wunderbare Wrack ein riesiger Schatz.

   Die Taucher in Polen sind momentan die einzigen, die am Verbleiben des Wracks von MS „Georg Büchner” am Boden der Ostsee interessiert sind und zwar an der Stelle, die sich der Schiff selbst ausgewählt hat. Die polnischen Taucher sind die engagiertesten Gegner der Verschrottung von MS „Georg Buchner”.

 • Thank you for the Pictures.

 • Franklyn Albert

  It’s a pity you don’t have a donate button! I’d without a doubt donate to this. I look forward to fresh updates and
  will share this site with my Facebook group!

 • Haben die NUR Bilder gemacht? Die polnischen Behörden hatten doch versprochen, Tauchgänge zum Wrack zu untersagen!

 • Ravinder Tulsiani

  Very Useful

 • Anonim

  Awesome article.

 • Fachowa notka, jak i nota bene calutka witryna…
  Nie przestawaj pisać, a karierę masz gwarantowaną!
  ;-) CU!

 • Fajna Strona pozdrawiam Serdecznie

Trackbacks & Pings

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>