Wrak „Georg Buchner” – galeria zdjęć podwodnych

Podziel się informacją na:

 

Wrak MS „Georg Büchner”, ex „Charlesville”

Nurkowanie wrakowe, Morze Bałtyckie, „Georg Buchner” wreck

 

 

Nurkowanie wrakowe w Bałtyku. Niemiecki statek MS „Georg Buchner”, zatonął w Morzu Bałtyckim, dnia 30-go Maja 2013, mniej więcej 7 mil morskich od przylądku Rozewie. MS „Georg Büchner” holowany był z portu w Rostocku, do litewskiej stoczni w Kłajpedzie, w celu pocięcia na złom. O godzinie 19:00 statek osiągnął przechył 45˚. Holujący go polski holownik „Ajax” ściągnął „Büchnera” o jakieś 1,5 mili od szlaku wodnego. O 20:00 MS „Georg Büchner” stracił pływalność i wtedy też zapadła decyzja o odcięciu holu, aby nie pociągnął za sobą holownika na dno. 63-letni MS „Georg Büchner” spoczął na dnie Morza Bałtyckiego o godzinie 20:24.

MS „Georg Buchner”, wybudowany został w 1950 r. przez Cockrill-Ougree of Hoboken w Belgii, jako jeden z pięciu siostrzanych liniowców pasażersko-towarowych i rozpoczął swą morską służbę w 1951 r. jako „Charlesville”. Przez szesnaście lat pływał na trasie Antwerpia – Matadi w Kongu Belgijskim dla Compagnie Maritime Belge, obsługując belgijskie posiadłości kolonialne w Afryce, po czym sprzedano go do Niemiec, gdzie służył 25 lat, jako jednostka szkoleniowa. Władze miasta Rostock wykupiły go w 1991 r. i przemianowały na „Georg Büchner”. Służył jako pływający hotel i symbol portu w Rostocku. Ponieważ z czasem zaczęło brakować pieniędzy na jego utrzymanie, rozpoczęto starania o powrót „Büchnera” do Antwerpii i uczynienie zeń statku-muzeum, jako morskiego dziedzictwa Belgii. Niestety wysiłki te nie przyniosły liniowcowi ratunku i ostatecznie zdecydowano się sprzedać statek na złom. Kiedy „Georg Büchner” ex „Charlesville” wyruszał w swój ostatni rejs, w porcie w Rostocku przyszło pożegnać go ponad tysiąc osób.

Według relacji pierwszej grupy nurków, która przypadkowo natknęła się na wrak MS „Georg Buchner” w kilkadziesiąt godzin po zatonięciu statku, miejsce to może stać się wspaniałą atrakcją turystyczną i dźwignią napędzającą rozwój branży turystycznej na Wybrzeżu, przyciągając chętnych na nurkowanie wrakowe, z Kraju i zza granicy i na wszystkich poziomach zaawansowania. „Georg Büchner” spoczywa na dnie, na prawej burcie, na głębokości około 35 m. Wrak ma 154 m dlugości i 19,6 m szerokości. Lewa burta „Büchnera” rozciąga się, więc niczym gigantyczna platforma szkoleniowa, już na głębokości 16-tu metrów, czyli dostępnej dla płetwonurków rekreacyjnych z najniższym poziomem uprawnień i nadawałaby się z powodzeniem na => podstawowy kurs nurkowania.

Nurkowanie wrakowe na MS „Georg Buchner” nie jest obecnie możliwe. Począwszy od 4-go Czerwca 2013, decyzją Urzędu Morskiego w Gdyni, pozycja wraku MS „Georg Buchner”: 54° 56′ 1.2″ N i 18° 31′ 42.78″ E oraz => Morze Bałtyckie w promieniu 500 metrów wokoło, objęte zostały całkowitym zakazem nurkowania, ze względu na trwające śledztwo Państwowej Komisji Badania Wypadków Morskich w sprawie przyczyn zatonięcia statku. Chodzą pogłoski, że po jego zakończeniu wrak MS „Georg Buchner” stanie się dostępny dla nurkowań rekreacyjnych, póki co minęły już jednak trzy lata, a nurkowanie na „Buchnerze” nadal jest zabronione 🙁

 

Zapraszamy na ekscytujące wyprawy nurkowe ALPHA-DIVERS i wspólne nurkowanie 🙂

 

ZAPRASZAMY NA KOLEJNE WYPRAWY NURKOWE I NIE TYLKO NURKOWE Z ALPHA-DIVERS. We wrześniu 2017 wybieramy się ponownie na safari nurkowe na Komodo i wyprawę krajoznawczą do Indonezji w ramach => Safari Nurkowego ALPHA-DIVERS – INDONEZJA: JAWA – BALI – KOMODO 2017.

Komodo, Indonezja - wyprawa nurkowa ALPHA-DIVERS: JAWA - BALI - KOMODO 2017

 

Podziel się informacją na:

23 komentarze to “Wrak „Georg Buchner” – galeria zdjęć podwodnych”

 • Reinhardt

  Herzlichen Dank für die Bilder!

 • Danke für die vielen interessanten Bilder.

 • Dr. Lode Wuyts

  Waren es die durchgerosteten Nieten im Rumpf, die sich gelöst haben, oder doch Sabotage?

  Im letzteren Fall dürften alle, die in den letzten Monaten an Bord gewesen waren einschliesslich unserer kleinen Bande fanatischer belgischer Aktivisten und deren Amigokreis, in Verdacht geraten. Und zu welchem Kreis gehören die Taucher, und haben die nur Bilder gemacht?

  • „Lassen Sie nur Blasen, nehmen Sie nur Bilder…”. Für uns – Taucher ist dieses schöne und wunderbare Wrack ein riesiger Schatz.

   Die Taucher in Polen sind momentan die einzigen, die am Verbleiben des Wracks von MS „Georg Büchner” am Boden der Ostsee interessiert sind und zwar an der Stelle, die sich der Schiff selbst ausgewählt hat. Die polnischen Taucher sind die engagiertesten Gegner der Verschrottung von MS „Georg Buchner”.

 • Thank you for the Pictures.

 • Franklyn Albert

  It’s a pity you don’t have a donate button! I’d without a doubt donate to this. I look forward to fresh updates and
  will share this site with my Facebook group!

 • Haben die NUR Bilder gemacht? Die polnischen Behörden hatten doch versprochen, Tauchgänge zum Wrack zu untersagen!

 • Ravinder Tulsiani

  Very Useful

 • Anonim

  Awesome article.

 • Fachowa notka, jak i nota bene calutka witryna…
  Nie przestawaj pisać, a karierę masz gwarantowaną!

  😉 CU!

 • Fajna Strona pozdrawiam Serdecznie

Trackbacks & Pings

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *