Wrak „Georg Buchner” – galeria zdjęć podwodnych

Podziel się informacją na:

 

Wrak MS „Georg Büchner”, ex „Charlesville”

Nurkowanie wrakowe, Morze Bałtyckie, „Georg Buchner” wreck

 

georg-buchner-wreck-dive-003

Obraz 2 z 80

Georg Buchner - BALTIC SEA - ALPHA-DIVERS 2013

Nurkowanie wrakowe w Bałtyku. Niemiecki statek MS „Georg Buchner”, zatonął w Morzu Bałtyckim, dnia 30-go Maja 2013, mniej więcej 7 mil morskich od przylądku Rozewie. MS „Georg Büchner” holowany był z portu w Rostocku, do litewskiej stoczni w Kłajpedzie, w celu pocięcia na złom. O godzinie 19:00 statek osiągnął przechył 45˚. Holujący go polski holownik „Ajax” ściągnął „Büchnera” o jakieś 1,5 mili od szlaku wodnego. O 20:00 MS „Georg Büchner” stracił pływalność i wtedy też zapadła decyzja o odcięciu holu, aby nie pociągnął za sobą holownika na dno. 63-letni MS „Georg Büchner” spoczął na dnie Morza Bałtyckiego o godzinie 20:24.

MS „Georg Buchner”, wybudowany został w 1950 r. przez Cockrill-Ougree of Hoboken w Belgii, jako jeden z pięciu siostrzanych liniowców pasażersko-towarowych i rozpoczął swą morską służbę w 1951 r. jako „Charlesville”. Przez szesnaście lat pływał na trasie Antwerpia – Matadi w Kongu Belgijskim dla Compagnie Maritime Belge, obsługując belgijskie posiadłości kolonialne w Afryce, po czym sprzedano go do Niemiec, gdzie służył 25 lat, jako jednostka szkoleniowa. Władze miasta Rostock wykupiły go w 1991 r. i przemianowały na „Georg Büchner”. Służył jako pływający hotel i symbol portu w Rostocku. Ponieważ z czasem zaczęło brakować pieniędzy na jego utrzymanie, rozpoczęto starania o powrót „Büchnera” do Antwerpii i uczynienie zeń statku-muzeum, jako morskiego dziedzictwa Belgii. Niestety wysiłki te nie przyniosły liniowcowi ratunku i ostatecznie zdecydowano się sprzedać statek na złom. Kiedy „Georg Büchner” ex „Charlesville” wyruszał w swój ostatni rejs, w porcie w Rostocku przyszło pożegnać go ponad tysiąc osób.

Według relacji pierwszej grupy nurków, która przypadkowo natknęła się na wrak MS „Georg Buchner” w kilkadziesiąt godzin po zatonięciu statku, miejsce to może stać się wspaniałą atrakcją turystyczną i dźwignią napędzającą rozwój branży turystycznej na Wybrzeżu, przyciągając chętnych na nurkowanie wrakowe, z Kraju i zza granicy i na wszystkich poziomach zaawansowania. „Georg Büchner” spoczywa na dnie, na prawej burcie, na głębokości około 35 m. Wrak ma 154 m dlugości i 19,6 m szerokości. Lewa burta „Büchnera” rozciąga się, więc niczym gigantyczna platforma szkoleniowa, już na głębokości 16-tu metrów, czyli dostępnej dla płetwonurków rekreacyjnych z najniższym poziomem uprawnień i nadawałaby się z powodzeniem na => podstawowy kurs nurkowania.

Nurkowanie wrakowe na MS „Georg Buchner” nie jest obecnie możliwe. Począwszy od 4-go Czerwca 2013, decyzją Urzędu Morskiego w Gdyni, pozycja wraku MS „Georg Buchner”: 54° 56′ 1.2″ N i 18° 31′ 42.78″ E oraz => Morze Bałtyckie w promieniu 500 metrów wokoło, objęte zostały całkowitym zakazem nurkowania, ze względu na trwające śledztwo Państwowej Komisji Badania Wypadków Morskich w sprawie przyczyn zatonięcia statku. Chodzą pogłoski, że po jego zakończeniu wrak MS „Georg Buchner” stanie się dostępny dla nurkowań rekreacyjnych, póki co minęły już jednak trzy lata, a nurkowanie na „Buchnerze” nadal jest zabronione 🙁

 

Zapraszamy na ekscytujące wyprawy nurkowe ALPHA-DIVERS i wspólne nurkowanie 🙂

 

ZAPRASZAMY NA KOLEJNE WYPRAWY NURKOWE I NIE TYLKO NURKOWE Z ALPHA-DIVERS. We wrześniu 2017 wybieramy się ponownie na safari nurkowe na Komodo i wyprawę krajoznawczą do Indonezji w ramach => Safari Nurkowego ALPHA-DIVERS – INDONEZJA: BALI – KOMODO – BANTA ISLAND 2018.

Komodo, Indonezja - safari nurkowe ALPHA-DIVERS: BALI - KOMODO - BANTA ISLAND 2018

Komodo, Indonezja – safari nurkowe ALPHA-DIVERS: BALI – KOMODO – BANTA ISLAND 2018

 

Podziel się informacją na: