Kurs nurkowania IANTD Sidemount Open Water Diver

Podziel się informacją na:

IANTD Sidemount Open Water Diver – nurkowanie w konfiguracji sidemount

Kursy nurkowania IANTD

 

Kursy Nurkowania IANTD - International Association of Nitrox & Technical Divers
 

Co to jest sidemount?

 

Sidemount to specyficzna konfiguracja sprzętu nurkowego, w której butle znajdują się wzdłuż boków nurka, nie zaś na jego plecach. Sidemount jest używany powszechnie na całym świecie, ze względu na łatwość użycia oraz bezpieczeństwo, przede wszystkim przez zaawansowanych nurków jaskiniowych. Butle, umieszczone w konfiguracji sidemount wzdłuż ciała nurka dają w efekcie bardziej opływową sylwetkę, ułatwiając penetrację jaskiń oraz zwiększając jej zasięg dzięki mniejszemu zużyciu czynnika oddechowego. W konfiguracji sidemount znacznie łatwiej jest też zatargać butle na miejsce, w którym zaplanowaliśmy nurkowanie, wyjść z wody w jaskini, bądź też podawać butle pojedynczo na łódź. Sidemount to efektywność, bezpieczeństwo i wygoda.

Historia sidemount

Konfiguracja sidemount ma naprawdę długą historię. Generalnie sidemount wywodzi się z Angli, gdzie jeszcze w latach 60’ brytyjski speleolog Mike Boone stosował go do nurkowania przez syfony – częściowo zalane partie suchych jaskiń. Boone używał niewielkich butli przytroczonych do pasa. Pojedyncze małe butle zwyczajnie znacznie łatwiej było transportować do tych odcinków jaskiń, których dalsza eksploracja wymuszała nurkowanie. Do pokonywania syfonów nie używał natomiast żadnego źródła wyporu.

W latach 70’ sidemount trafił na Florydę dzięki Woody’emu Jasperowi. Eksploracja zalanych jaskiń wymusiła jednak zmiany w brytyjskim pomyśle na sidemount – źródło wyporu oraz większe butle. Wkrótce Wes Skiles, Lamar Hires i inni nurkowie jaskiniowi zaczęli używać tej konfiguracji do eksploracji zalanych jaskiń, a nowy sposób na sidemount zaczęto początkowo nazywać florydzkim, później amerykańskim. W tamtych czasach nie było komercyjnych rozwiązań konfiguracji sidemount tak powszechnie dostępnych dzisiaj na rynku sprzętu nurkowego.

Sidemount był częścią szkolenia jaskiniowego IANTD od początku istnienia agencji. W latach 80’ i 90’ konfiguracja sidemount była już stosowana do eksploracji jaskiń na całym świecie. Sidemount pozwolił na przesunięcie horyzontów eksploracji jaskiniowej znacznie dalej niż komukolwiek wcześniej mogło by się wydawać, to jednak nie koniec historii. Kiedy konfigurację sidemount zaczęto stosować również do penetracji wraków IANTD wprowadziła w 2006 roku kurs nurkowania Open Water Sidemount, na wiele lat przed tym zanim to stało się modne.

Filozofia sidemount

Sidemount to znacznie więcej niż kolejny sprzęt nurkowy i jeszcze jeden sposób konfiguracja. Dzięki zadziwiającej lekkości i samowystarczalności sidemount to filozofia, która daje swobodę i przyjemność, będąc wspaniałą podwodną przygodą wzbogacającą nasze nurkowanie.

Dlaczego sidemount?

Sidemount a zdrowie

Sidemount pozwala na łatwiejszy i zdrowszy transport butli nurkowych na brzeg i ubieranie się w wodzie. Sidemount daje w ten sposób niesamowitą ulgę dla kręgosłupa, w szczególności kiedy dostanie się do wody na nurkowanie wymaga od nas dłuższego spaceru.

Sidemount a bezpieczeństwo

Sidemount zacznie podnosi poziom bezpieczeństwa naszego nurkowania. W konfiguracji sidemount mamy błyskawicznie dostępne pod ręką dwa całkowicie niezależne źródła gazu, z dwoma pierwszymi i dwoma drugimi stopniami. Pradwopodobieństwo awarii aż dwóch niezależnych systemów oddychania w trakcie jednego nurkowania jest praktycznie pomijalne. Sidemount ułatwia również dzielenie się gazem z nurkami, którym w wyniku awarii lub nieuwagi tego gazu zabrakło.

Sidemount a przyjemność

Sidemount w oczywisty sposób zwiększa nasze możliwości, pozwalając na dłuższe, znacznie ciekawsze nurkowanie. Szczególnie rekreacyjni nurkowie nitroxowi, którzy mają dłuższe limity bezdekompresyjne docenią możliwości jakie daje sidemount, gdyż z przedłużonych limitów bezdekompresyjnych nie zawsze mogą skorzystać, mając ograniczoną ilość gazu w pojedynczej butli. Dla nieco bardziej zaawansowanych nurków sidemount to konfiguracja znacznie bardziej elastyczna – w ilu miejscach podróżując po świecie macie dostępne twinsety? Z sidemountem możecie lecieć na nurkowanie wszędzie, ponieważ w dowolnym punkcie globu, gdzie dostępne są pojedyncze butle jesteście w stanie mieć to czego chcecie i dzięki temu realizować tam bardziej zaawansowane i przyjemne nurkowanie.

Konfiguracja sidemount

Sidemount jest dość popularną opcją w świecie sprzętu nurkowego. Razor, X-Deep, Dive Rite, Hollis, czy Tecline… Możemy dziś wybierać spośród wielu rozwiązań zarówno przetestowanych na najtrudniejszym froncie jaskiniowej eksploracji oraz w nurkowaniach głębokich, jak i tych nieco tańszych, a wystarczających, by rozpocząć przygodę z nurkowaniem w konfiguracji sidemount. Sprzęt to jednak nie wszystko, potrzebujesz wiedzy jak przygotować i dostosować swój sidemount do siebie i tylko do siebie, tak by okazał się idealnym rozwiązaniem umożliwiającym lepsze nurkowanie. Jeśli chesz dowiedzieć się więcej zapraszamy na kurs nurkowania IANTD Sidemount Open Water Diver.

Kurs nurkowania IANTD Open Water Sidemount Diver

Na czym polega kurs nurkowania IANTD Open Water Sidemount Diver?

Chciałeś spróbować jak się nurkuje w sidemount, wypożyczyłaś uprząż, ale nic nie działa i nic nie wygląda tak jak powinno? Nic dziwnego – sidemount to konfiguracja spersonalizowana. Jednym z najważniejszych elementów kursu nurkowania w konfiguracji sidemount jest właśnie dopasowanie Twojej uprzęży sidemount do Ciebie.

Kurs nurkowania IANTD Open Water Sidemount Diver to przede wszystkim konfiguracja Twojej własnej, dostosowanej wyłącznie do Ciebie uprzęży. Rozpoczynamy, więc od rozmowy na temat twoich potrzeb i nurkowania do jakiego będziesz chciał używać konfiguracji sidemount, a potem wybieramy właściwe rozwiązanie sprzętowe spośród ofert firm Razor, X-Deep, lub Tecline. Teraz dopiero możemy rozpocząć właściwy kurs nurkowania. Zaczynamy od przymiarek i złożenia uprzęży, następnie omawiamy podstawową teorię i robimy pierwsze ćwiczenia w komfortowych warunkach na lądzie tak, byś nie poczuł się przytłoczony nowym sprzętem nurkowym w wodzie. Pora na nurkowanie. W trakcie ćwiczeń praktycznych wciąż poprawiamy konfigurację, aż do punktu, gdy wreszcie wszystko będzie zachowywać się tak jak należy.

Kurs nurkowania IANTD Open Water Sidemount Diver to minimum trzy nurkowania i 120 minut czasu spędzonego na ćwiczeniach pod wodą. Można wykonać go w weekend jeśli zaczniemy odpowiednio wcześnie.

Celem kursu nurkowania IANTD Open Water Sidemount Diver jest zaznajomienie nurka z konfiguracją sprzętową sidemount, technikami nurkowania w konfiguracji sidemount oraz specyficznym sposobem myślenia sidemount.

 

Szczegółowe informacje odnośnie kursów nurkowania z ALPHA-DIVERS i rezerwacja terminów: kursy@alpha-divers.pl lub tel: +48 694 693 983

 

Zapraszamy na kursy nurkowania w ramach federacji IANTD z ALPHA-DIVERS

 

Podziel się informacją na: