Manty

Podziel się informacją na:

Manty, duchy Oceanu…

Biologia morza, atlas gatunków, chrzęstnoszkieletowe, manty

 

manta raja ampat oceaniczna birostris nurkowanie oceanic diving

Manta oceaniczna (Manta birostris) na Blue Magic, Raja Ampat, safari nurkowe ALPHA-DIVERS RAJA AMPAT 2019.

 

manta, komodo, oceaniczna, leucystyczna, oceanic, ray, birostris, leucistic

Biały duch Oceanu – olbrzymia manta oceaniczna (Manta birostris) w odmianie leucystycznej na Banta Island, Komodo.

Manty to wręcz ikony naszych oceanów. Trudno o bardziej dostojne i majestatyczne stworzenia, które poruszałyby się z większym wdziękiem niż manty. Płynne, pełne gracji ruchy, olbrzymie rozmiary i niezwykła budowa ciała sprawiają, że manty kojarzą nam się ze stworzeniami rodem z innej planety. Z zapartym tchem podziwiamy kręgi jakie zataczają te niesamowite stworzenia, często podpływając bardzo blisko nurków, lub też zdolność z jaką niemal bez ruchu potrafią trwać w nawet bardzo mocnym prądzie podczas, gdy nurek musi wisieć na haku rafowym. Nurkowanie z mantami to mistyczne przeżycie, obojętnie czy jest to nurkowanie z jedną czy też z całym stadem mant. Do absolutnych rarytasów należy wyskok manty ponad powierzchnię wody (ang. breaching) – zachowanie nadal nie do końca wyjaśnione przez naukę, choć raportowane przypadki wskazują, że może chodzić o próby uwalniania się od podnawek podobnie,  jak ich nieco głębsze nurkowanie…

manta rafowa mobula alfredi komodo nurkowanie safari indonezja diving

Nurkowanie z mantami to marzenie każdego nurka.

Nurkowanie z mantami znajduje się wysoko na liście marzeń każdego początkującego nurka. Manty pojawiają się na najwyżej punktowanych nurkowiskach strefy tropikalnej i umiarkowanej, na całej praktycznie planecie, choć ich globalna populacja nie jest duża i z pewnością nie są to pospolite stworzenia. => Raja Ampat, => Komodo, Malediwy, Mozambik, Australia, Hawaje, Japonia czy Brazylia… Dla wielu nurków manty są pretekstem aby wybrać się na wyprawy nurkowe do najodleglejszych zakątków Ziemi. Zaawansowani bywalcy mórz tropikalnych potrafią natychmiast rzucić wszystko, gdy w pobliżu łodzi pojawi się manta, podobnie jak inny rarytas: => rekin wielorybi… Zadziwiające jest przy tym jak niewiele wiemy o mantach z naukowego punktu widzenia…

 

Jak odróżnić mantę od innych mobuli?

filipiny nurkowanie mobula malapascua monad shoal philippines

Niezidentyfikowany gatunek Mobula spp. uwagę zwraca długi ogon.

Manty to największe wśród płaszczek – nadrzędu ryb chrzęstnoszkieletowych, o mocno spłaszczonej budowie ciała, w większości przystosowanych do bytowania w strefie przydennej. Manty pływają jednak swobodnie, podobnie jak orlenie, mobule i inni krewniacy… Manty najbliżej spokrewnione są z mobulami, do których rodzaju Mobula są od niedawna zaliczane. Manty i mobule wyewoluowały z płaszczek ogończowatych, jednak utraciły po drodze niebezpieczne kolce jadowe. Od pozostałych mobuli manty odróżniają się przede wszystkim umiejscowieniem jamy gębowej z przodu głowy, nie zaś jak u innych mobuli od spodu. Ogon mobuli zdaje się być również znacznie dłuższy w stosunku do długości ciała – u manty jest to około 123%. Z mobulami dzielą manty charakterystyczną parę płetw głowowych (ang: cephalic fins), skierowanych do przodu oraz ciała o kształcie rombu lub diamentu.

 

Skąd wzięła się nazwa manty?

manta nurkowanie komodo rafowa mobula alfredi indonezja diving melaniczna melanistic

Melaniczna manta rafowa (Manta alfredi) w Alei Mant na Komodo

Manty, zwane były długie dziesięciolecia diabłami morskimi z racji dwóch płetw głowowych (ang: cephalic fins), służących mantom do zagarniania pokarmu. Ludziom zaludniającym świat i głębiny morskie potworami płetwy głowowe mant przypominały rogi. Ludziom, którzy nie mieli jeszcze szans na nurkowanie swobodne z mantami, bowiem manty opisane zostały naukowo już w XVIII stuleciu. Swoją późniejszą nazwę rodzajową Manta zawdzięczają manty hiszpańskim żeglarzom – manta to po hiszpańsku koc. W języku angielskim przetrwała nazwa devilfishes, dotycząca całej rodziny orleniowatych (Mobulidae). Każdemu jednak kto przeżył nurkowanie z tym pełnym gracji i majestatu stworzeniem, manty na pewno nie mogą kojarzyć się z diabłem.

filipiny nurkowanie mobula malapascua monad shoal diving philippines

Niezidentyfikowany gatunek Mobula spp. na Monad Shoal, Filipiny

Jeśli chodzi o nazwy naukowe, w rodzinie orleniowatych wyróżniane były dwa rodzaje: Manta (Bancroft 1828) i Mobula (Rafinesque 1810). Całkiem współczesne badania filogenetyczne wykazały jednak, że rodzaj Mobula jest polifiletyczny względem mant, a Mobula mobular i Mobula tarapacana są bliżej spokrewnione z mantami niż z pozostałymi gatunkami mobuli, tworząc wspólny klad (jednostkę taksonomiczną o niezdefiniowanym statusie). Badania genetyczne coraz częściej powodują, że znany nam ze szkół system klasyfikacji gatunków, trzęsie się w posadach. Od 2017 manty znalazły się zatem w rodzaju Mobula. Mamy, więc teraz tak naprawdę Mobula alfredi i Mobula birostris zamiast niedawnych jeszcze Manta alfredi i Manta birostris. 2)

 

Ile tak naprawdę znamy gatunków mant?

manta rafowa nurkowanie komodo mobula alfredi diving

Wspaniale ubarwiona manta rafowa (Manta alfredi), Aleja Mant na Komodo.

Manty… Żadna inna ryba chrzęstnoszkieletowa nie posiada tylu synonimów gatunkowych i rodzajowych co manty (10 rodzajowych i 25 gatunkowych). Przez długie lata uważano wszystkie manty w Oceanie za jeden gatunek, co pokazuje tylko jak słabo się im przyglądaliśmy i jak mało wciąż wiemy o otaczającym nas świecie. Być może nie pomagało mocno zróżnicowane ubarwienie przebywających razem mant, ani też fakt, że korzystają one z tych samych habitatów, czasami w dość podobny sposób, a być może po prostu zbyt mało wnikliwie przyglądamy się życiu, które jest odmienne od naszego… W roku 2009 ogłoszono wyodrębnienie w ramach istniejącego, dwóch gatunków mant: 3) i 20)

 • Manta oceaniczna (Manta birostris / giant oceanic manta ray – obecnie Mobula birostris)10)
 • Manta rafowa (Manta alfredi / reef manta ray – obecnie Mobula alfredi)
manta raja ampat oceaniczna birostris nurkowanie oceanic diving

Manta oceaniczna (Manta birostris) na Blue Magic, Raja Ampat.

Oba wymienione gatunki mant są zarówno sympatryczne jak i allopatryczne co oznacza, że mogą występować na tym samym terenie, choć są też miejsca, w których występuje tylko jeden z nich. Do zróżnicowania genetycznego mant doszło bardzo niedawno, bo zaledwie około jednego miliona lat temu.3) W kilka lat po wyodrębnieniu napotkano zresztą pierwszą hybrydę dwóch istniejących gatunków.15) Ze względu na sympatryczne występowanie obu wspomnianych gatunków mant pozostaje zagadką w jaki sposób doszło do ich specjacji..? Jednocześnie warto wspomnieć o badaniach trwających nad wyodrębnieniem z manty oceanicznej (Manta birostris) trzeciego gatunku manty, określanego obecnie jako: 3) i 20)

 • Manta karaibska / manta atlantycka (Manta sp. cf. birostris / Manta giorna -> Mobula giorna),
manta nurkowanie komodo rafowa mobula alfredi melaniczna melanistic indonezja diving

Melaniczna manta rafowa (Manta alfredi), Aleja Mant, Komodo

Manty atlantyckie to domniemany gatunek mant spotykany wyłącznie na Karaibach.3) i 20) Niestety tak późne wyodrębnienie dwóch gatunków w obrębie nie istniejącego już rodzaju Manta powoduje, że cała nasza zebrana do tej pory wiedza na temat zachowań i sposobu życia mant straciła grunt i poszczególne zachowania mant musimy rozpoznawać na nowo, już pod kątem biologii konkretnego gatunku.6) Zwróćcie teraz uwagę jak długo zajmuje naukowcom ustalanie statusu Manta giorna, jako odbrębnego, trzeciego gatunku manty. Manta karaibska (Manta giorna) jest na pierwszy rzut oka podobna do manty oceanicznej (Manta birostris), z której wyewoluowała, jednak różni się morfologicznie uzębieniem i ubarwieniem.

 

Gdzie w Oceanie występują manty?

manta rafowa nurkowanie komodo mobula alfredi diving

Manta rafowa (Manta alfredi) w towarzystwie czarnego trevallera (Caranx ignobilis)

Manty widywane są w strefie tropikalnej i subtropikalnej dookoła całej planety. Nie jest to jednak jedna wielka populacja, a raczej wiele lokalnie rozproszonych. Najdalej na północ nurkowanie z mantami przeżyć możemy na Azorach, u wschodnich i zachodnich wybrzeżach USA aż po Rhode Island i Południową Kalifornię. Na południowej półkuli na nurkowanie z mantami możemy wybrać się aż po RPA, Palomino w Peru, Laje de Santos u południowych wybrzeży Brazylii i na wybrzeża Urugwaju czy Nowej Zelandii.20) i 26) Oba gatunki manty spotykane są wzdłuż wschodnich wybrzeży Australii, aż po wybrzeża Tasmanii.8) i 17) Manty nie akceptują temperatury wody powyżej 29°C, co niewątpliwie wpływa na ich przemieszczenie się na przestrzeni roku, choć nie uważamy ich za gatunki typowo migracyjne.24) Z badań przeprowadzonych w Australii wiemy jednak, że oba gatunki manty potrafią pokonywać pomiędzy miejscami bytowania trasy o długości ponad 500 km 12) i 14)

 

Dokąd się wybrać na nurkowanie z mantami?

manta raja ampat oceaniczna birostris nurkowanie oceanic diving

Wspaniała manta oceaniczna (Manta birostris) na Blue Magic, Raja Ampat.

Manty odżywiają się poprzez filtrację wody, pochłaniają ogromne ilości zooplanktonu, małych krewetek, krabów i krylu. Dla stworzeń morskich odżywiających się planktonem, jak manty, => rekiny wielorybie, rekiny długoszpary i rekiny wielkouste, czy morskich ssaków jak finwal zagęszczenie planktonu ma więc kluczowe znaczenie. Najwięcej pożywienia dla mant niosą żyzne, bogate w plankton prądy stąd też wybierając się na nurkowanie z mantami musimy nastawić się na specyficzne warunki, jak prąd lub odbój i często słabsza widoczność oraz wyposażyć się na takie nurkowanie w odpowiedni sprzęt, jak np. hak rafowy. Są miejsca na świecie, gdzie przy nurkowaniu z mantami zakazane są rurki (snorkel) ponieważ manty potrafią szarpać za nie, zrywając w ten sposób nurkowi maskę z twarzy. Najsłynniejsze nurkowiska Ziemi, na których manty spotykamy praktycznie zawsze to archipelagi: Revillagigedo, Malediwy, => Raja Ampat i => Komodo.

 

Manty lubią Komodo…

manta nurkowanie komodo rafowa mobula alfredi melaniczna melanistic indonezja diving

Melaniczna manta rafowa (Manta alfredi), Aleja Mant, Komodo

Manty uwielbiają Komodo. Archipelag => Komodo ze swą skomplikowaną batymetrią, licznymi strefami upwellingu i mocnymi prądami, które kumulują plankton ma dla mant idealne warunki, jako stół pański z licznie rozsianymi rogami obfitości. Najwięcej mant na północnym Komodo (=> Karang Makassar Manta Point) pojawia się przy wschodzących prądach (woda płynie wtedy z południa na północ), przy pełni Księżyca lub nowiu, kiedy prądy są najsilniejsze. Kierunek prądu zmienia się z każdym pływem o 180 stopni, a jego prędkość dochodzi nawet do pięciu węzłów. Na Południowym Komodo, w okolicach => Alei Mant (Manta Alley) faza Księżyca i pływy okazały się mieć znacznie mniejsze znaczenie. Ta część archipelagu Komodo ma jednak znacznie bardziej skomplikowaną batymetrię i geografię, zapewniając najwyraźniej mantom stałą akumulację zooplanktonu. Archipelag Komodo to dla mant jedna z najsłynniejszych stołówek, podobnie jak Szkocja dla rekinów długoszparów, a rafa Ningaloo w Australii dla rekinów wielorybich.24) Sensacyjne wyniki badań naukowych przeprowadzonych w 2014 roku wykazały, że manty przepływają pomiędzy archipelagiem Komodo a Nusa Penida nieopodal => Bali, na odległości ponad 450 km w linii prostej.11)

 

Kiedy się wybrać na nurkowanie z mantami?

manta nurkowanie komodo rafowa mobula alfredi indonezja diving

Manta rafowa (Manta alfredi), Aleja Mant, Komodo

Manty przemieszczają się sezonowo, dostosowując się do zmiany warunków w Oceanie. Jak wykazały badania naukowe przeprowadzone na => Komodo na początku XX wieku więcej mant przebywa na południu Komodo w lecie, zaś na północy w zimie. W pierwszym kwartale roku, podczas północnych monsunów, manty na południu Komodo są całkowicie nieobecne (woda przelewająca się tam wtedy z Pacyfiku jest o kilka stopni cieplejsza, w tym samym czasie na północy Komodo temperatura opada). Migracje mant w związku z temperaturą zaobserwowano u wybrzeży Nowej Zelandii, w Zatoce Kalifornijskiej i na Malediwach.21) W parku morskim Laje de Santos u wybrzeży Brazylii manty widywane są od marca do września, ze szczytowym okresem w lipcu22), w meksykańskiej Bahia de Banderas spotykay manty od lutego do maja, w archipelagu Revillagigedo na nurkowanie z mantami wybieramy się zaś od października do czerwca. Na => Raja Ampat szczyt spotkań z mantami występuje na przełomach sezonów monsunów, czyli w listopadzie i w kwietniu, na Sri Lance manty pojawiają się od maja do września.6)

 

Nurkowanie z mantami i ich cykle dobowe – kiedy nareszcie możemy wejść do wody?

manta nurkowanie komodo rafowa mobula alfredi melaniczna melanistic indonezja diving

Klucz melanicznych mant rafowych (Manta alfredi), Aleja Mant, Komodo

Manty odżywią się planktonem. Ich obecność na nurkowiskach związana jest z odżywianiem, z higieną (ang. cleaning stations) lub z aktywnościami rozrodczymi. Jak wykazały badania przeprowadzone na Archipelagu => Komodo, manty są obecne na nurkowiskach za dnia, w nocy odsuwając się od raf koralowych. Badania naukowe sugerują, że w ciągu nocy manty nurkują na ucztę w głębinach, na poziomie DSL (Deep Scattering Layer).4 i 6) Wsparciem dla tej hipotezy jest znacznie późniejsze pojawianie się mant na północy archipelagu Komodo, np. na => Karang Makassar, która jest znacznie bardziej oddalona od oceanicznych głębin niż => Aleja Mant (Manta Alley) na południu archipelagu Komodo. W trakcie pełni Księżyca stworzenia przebywające na poziomie DSL przemieszczają się nieco głębiej, dlatego na południu archipelagu Komodo manty pozostają często aktywne w strefie przybrzeżnej również w nocy.24) Podobne cykle dobowe w zachowaniu mant zaobserwowano w Sudanie (Braun 2014) w => Morzu Czerwonym i na Hawajach.19)

 

Jak głęboko manty nurkują?

manta nurkowanie komodo rafowa mobula alfredi melaniczna melanistic indonezja diving

Melaniczna manta rafowa (Manta alfredi), Aleja Mant, Komodo

Nurkowanie z mantami planujemy zwykle na niewielkich głębokościach. Manty wciąż jeszcze skrywają przed nami wiele tajemnic, a jedną z nich jest ich głębsze nurkowanie. Bardzo blisko spokrewnione z mantami Mobula tarapacama, odbywają nurkowanie na głębokości 1800 m, gdzie panują temperatury 5C. Przed i po takim nurkowaniu mobule te wygrzewają się na powierzchni morza. Takiego zachowania nie zaobserwowano dotąd jednak u żadnego ze znanych nam gatunków mant. Zakładamy, że rzadko nurkują one w temperaturach poniżej 15C 6), jednak zarejestrowano nurkowanie manty oceanicznej (Manta birostris) na głębokość ponad tysiąca metrów (!)18), a u manty rafowej (Manta alfredi) nurkowanie na głębokość 432 m.13)

 

Ja rozmnażają się manty?

manta nurkowanie komodo rafowa mobula alfredi indonezja diving

Samica manty rafowej (Manta alfredi), Aleja Mant, Komodo

Manty są jajożyworodne, ale tak naprawdę niewiele wiemy o tym jak przychodzą na świat oraz gdzie małe manty spędzają pierwsze lata swojego życia. Spółkowanie mant zarejestrowano po raz pierwszy dopiero parę lat temu nieopodal wysp Ogasawara w Japonii.18) Wiemy stąd, że rytuał godowy mant polega na pogoni kilkunastu samców za jedną samicą.19) W literaturze naukowej nazywany jest on train, pociągiem… Manty nie mają wyraźnego sezonu godowego – pogonie za samicami obserwowane są przez większość miesięcy w roku, choć tu i ówdzie obserwuje się ich intensyfikację. Zwycięski samiec przytrzymuje samicę zębami za skrzydło, stąd późniejsze blizny świadczące o dojrzałości płciowej manty…11) i 19) Wiemy, że okres gestacji manty oceanicznej wynosi aż dwanaście miesięcy, a ciąża jest po pewnym czasie bardzo wyraźnie widoczna.1)

 

Jak przychodzą na świat i gdzie dorastają manty?

manta rafowa nurkowanie komodo mobula alfredi diving

Manta rafowa (Manta alfredi) w towarzystwie czarnego ostroboka (Caranx ignobilis)

Manty przychodzące na świat są wciąż dla nas nadal zagadką. Istnieją podejrzenia, że narodziny i pierwsze miesiące życia mant odbywać się mogą w estuariach28), jak Paranaguá Estuarine Complex w południowej Brazylii7), jednak za mało jest nadal danych na ten temat. Na świat przychodzi jedna mała manta, a między kolejnymi ciążami samica musi odpocząć przez okres dwóch do trzech lat. Dwie manty, które przyszły na świat w niewoli w jednym z ośrodków penitencjarnych dla ryb w Japonii – Okinawa Churaumi Aquarium miały po 1,8, 1,9 m rozpiętości, większa z nich ważyła 68,5 kg. Mała manta wydobyta u wybrzeży Peru z dróg rodnych umierającej mamy miała 1370 mm rozpiętości, 586 mm długości i ważyła 23,6 kg była, więc jeszcze mocno niedojrzałym płodem.1) Nienarodzoną mantę rafową pozyskaną w 2008 w Mozambiku opisano wprawdzie jako Manta birostris, ale było to jeszcze przed wyodrębieniem gatunków manty oceanicznej (Manta birostris) i manty rafowej (Manta alfredi), z opisu i zdjęć wiemy jednak, że była to mała manta rafowa (Manta alfredi). Nienarodzona manta z Mozambiku miała rozpiętość 1328 mm, ważyła zaś jedynie 15,1 kg. Miała już natomiast wyraźny deseń plamek na brzuszku.23) Świadome nurkowanie z mantami pozwala na zbieranie danych i poszerzanie horyzontów nauki. Wszelkie przypadki nurkowania z bardzo małymi mantami, lub obserwacje ich narodzin zgłaszajcie proszę ALPHA-DIVERS. Będziemy wiedzieli co dalej zrobić z taką informacją.

 

W jaki sposób nurkowanie z mantami może wspierać …manty?

manta raja ampat oceaniczna birostris nurkowanie oceanic diving

Co te oczy mają nam do przekazania? Manta oceaniczna (Manta birostris), Raja Ampat

Manty to dla nauki wciąż enigmatyczne stworzenia. Bardzo niewiele wiemy o ich migracjach czy rozmnażaniu. Świadome nurkowanie może mocno wspomagać naukę we wspomnianym zakresie, a w następnej kolejności nauka może wspomagać manty. Manty posiadają specyficzny układ plamek na spodniej części ciała. Ten układ plamek jest dla manty niczym odcisk palca. Po wprowadzeniu zdjęć do bazy danych naukowcy są w stanie rozpoznawać poszczególne osobniki, rejestrując ich szlaki przemieszczania bądź też częstotliwość pojawiania się manty na danym akwenie.16) Jak dowiodła analiza kilku nienarodzonych osobników, układ plamek manty powstaje jeszcze przed jej urodzeniem.23) Nie wiemy jednak jeszcze czy pozostaje on niezmienny przez całe życie manty – u => rekinów wielorybich układ plamek na skórze, zwany szachownicą ustala się dopiero w okolicach czterech metrów długości ciała rekina. Najdłużej do tej pory obserwowano mantę przez 27 lat. Świadome nurkowanie może prowadzić do obserwacji zjawisk nieznanych nauce lub też słabo poznanych. Nurek rekreacyjny D. Matheson na Hawajach zarejestrował po raz pierwszy zjawisko nicowania układu trawiennego przez mantę.25) 4 czerwca 2004 na północ od wysp Fernandina i Isabela, w archipelagu => Galapagos nurek James Lalonde zarejestrował kamerą nurkową skuteczny atak orki (Orcinus orca) na mantę.21) To było z pewnością pełne emocji nurkowanie…

 

Manty są zagrożone wyginięciem

manta raja ampat oceaniczna birostris nurkowanie oceanic diving

Co te oczy mają nam do przekazania? Manta oceaniczna (Manta birostris), Raja Ampat

Manty, ze względu na podobną strategię rozrodczą co rekiny mają obecnie ten sam problem z przetrwaniem gatunku co rekiny – ludzi… International Union of the Conservation of Nature (IUCN) określiła status obu gatunków manty jako zagrożone wyginięciem i umieściła manty w czerwonej księdze (Vulnerable A2abd+3bd+4abd). Instytucja CITES (Convention on International Trade in Endangered Species of Wild Fauna and Flora) umieściła manty w Appendix II, zaś CMS (Commission of Migratory Species) umieściła manty w Apendixach I i II.3) Manty bywają zabijane dla mięsa, ale mają przede wszystkim swoje miejsce w chińskiej medycynie ludowej, której zapotrzebowanie na skrzela manty systematycznie wzrasta. Manty odławia się intencjonalenie w => Indonezji, na => Filipinach, w Mozambiku9), w Peru, padają też łupem pobocznym w Indiach i na Sri-Lance.6) Tylko jedna wioska Lamakera w Indonezji odławia ponad tysiąc mant rocznie24), a główny port rybacki Tanjung Luar na Lombok leży na szlaku migracji mant z Nusa Penida na Komodo i z powrotem.11)

manta nurkowanie filipiny philippines diving

Manta pozbawiona jednej z płetw głowowych, Monad Shoal, Malapascua, Filipiny 2009

Podobnie tysiąc mant rocznie odławiano na wyspie Pamilacan na Morzu Boholskim na Filipinach – dziś manty już tam nie występują. O 50-66% zmniejszyła się populacja mant na morzu Sulu, między Filipinami a Malezją. W latach 80. i 90. ubiegłego stulecia prawie wytrzebiono manty u wybrzeży => Meksyku, zanim wprowadzono tam całkowity zakaz odłowy mant. Manty wytrzebione zostały w niektórych obszarach archipelagów Indonezji i Filipin, znajdują się też na skraju wytrzebienia u wybrzeży Sri Lanki i Indii.18) Manty żyją ponad trzydzieści8), a być może i czterdzieści lat5), ale jak to ryby chrzęstnoszkieletowe powoli rosną, długo dojrzewają i mają bardzo niską dzietność. Ocenia się, że liczebność mant w ciągu ostatnich 75 lat spadła o 30%, a w niektórych miejscach aż o 80%. Jedna dziesiąta mant obserwowanych w ciągu siedmiu lat na Hawajach pozbawiona była jednej z płetw głowowych (ang: cephalic fins). Takie okaleczenie jest najprawdopodobniej wynikiem zaplątania się manty w liny lub sieci.19)

manta raja ampat oceaniczna birostris nurkowanie oceanic diving

Nurkowanie z mantami na Raja Ampat 😉 Safari nurkowe ALPHA-DIVERS RAJA AMPAT 2019

Naturalnymi wrogami mant są orki (Orca orcinus) oraz większe gatunki rekinów, jak przede wszystkim żarłacz tygrysi (Galeocerdo cuvier). Gatunki te jednak same są dziś w kłopotach, zaś ich zbawienny wpływ na utrzymanie gatunków mant w dobrym zdrowiu i kondycji zrobił się pomijalny w porównaniu z tak zwanymi czynnikami antropogenicznymi. Nurkowanie z mantami przynosi daleko większe zyski niż ich odławianie i eksport skrzeli do Chin. Rocznie nurkowanie z mantami przynosi Indonezji ponad 15 mln dolarów podczas, gdy rybołóstwo jedynie 442 tys. USD. Maleńkie Malediwy przytulają rokrocznie ponad 8 milionów dolarów! Filipiny niestety nie zdążyły tego w porę zrozumieć i na nurkowanie z mantami już nikt tam się nie wybiera. Spieszmy się zatem na nurkowanie z mantami, tam gdzie jeszcze występują i zróbmy coś dla ich globalnej ochrony…

 

Odrobina systematyki mant i zalecana lektura

 

Dominium (Domena): Eukariota (Eukarionty)
Regnum (Królestwo): Animalia (Zwierzęta)
Subregnum (Podkrólestwo): Bilateria (dwubocznie symetryczne)
Infraregnum (Infrakrólestwo): Deuterostomia (Wtórouste)
Phylum (Typ): Chordata (Strunowce)
Subphylum (Podtyp): Vertebrata (Kręgowce)
Infraphylum (Infratyp): Gnathostomata (Szczękowce)
Superclassis (Nadgromada): Chondrichthyes (Chrzęstnoszkieletowe)
Classis (Gromada): Chondrichthyes (Chrzęstnoszkieletowe)
Subclassis (Podromada): Elasmobranchii (Spodouste)
Infraclassis (Infragromada): Euselachii
clad (klad): superdordo Batoidea (Płaszczki)
Ordo (Rząd): Myliobatiformes (Orleniokształtne)
Subordo (Podrząd): Myliobatidae (Orleniowate)
Familia (Rodzina): Mobulidae (Mantowate)
Subfamilia (Podrodzina): Mobulinae (Mantowate)
Genus (Rodzaj): Mobula
Species (Gatunek): Mobula birostris, Mobula alfredi

 

Bibliografia:

 1. Mariano Cabanillas-Torpoco, Kerstin Forsberg, Raquel Siccha-Ramirez, Paola Cisneros, Carlos Luque, Wilmer Purizaca, Ray Asmat, Claudia Ampuero, Robert Rubin i Manuel Vera (2019) „First description of a giant manta ray fetus Mobula birostris (Walbaum 1792) from Tumbes, Peru (Southeast Pacific)”, Zootaxa 4603 (2): 397–400 https://doi.org/10.11646/zootaxa.4603.2.12
 2. William T. White, Shannon Corrigan, Lei Yang, Aaron C. Henderson, Adam L. Bazinet, David L. Swofford i Gavin J. P. Naylor (2017) „Phylogeny of the manta and devilrays (Chondrichthyes: mobulidae), with an updated taxonomic arrangement for the family”, Zoological Journal of the Linnean Society, 2017, XX, 1–26, The Linnean Society of London
 3. Bernabé Moreno i Adriana Gonzalez-Pestana (2017) „Southernmost record of the Giant Manta Ray Mobula birostris (Walbaum, 1792) in the Eastern Pacific”, Marine Biodiversity Records (2017) 10:27 DOI 10.1186/s41200-017-0130-1
 4. Katherine B. Burgess, Lydie I. E. Couturier, Andrea D. Marshall, Anthony J. Richardson, Scarla J. Weeks i Michael B. Bennett (2016) „Manta birostris, predator of the deep? Insight into the diet of the giant manta ray through stable isotope analysis”, Royal Society Open Science (11/2016)
 5. Joshua D. Stewart, Calvin S. Beale, Daniel Fernando, Abraham B. Sianipar, Ronald S. Burton, Brice X. Semmens, Octavio Aburto-Oropeza (2016) „Spatial ecology and conservation of Manta birostris in the Indo-Pacific”, Biological Conservation 200 (2016) 178–183
 6. Joshua D. Stewart, Edgar Mauricio Hoyos-Padilla, Katherine R. Kumli, Robert D. Rubin (2016) „Deep-water feeding and behavioral plasticity in Manta birostris revealed by archival tags and submersible observations”, Zoology (05/2016)
 7. Andrielli Maryan Medeiros, Osmar J. Luiz, Camila Domit (2015) „Occurrence and use of an estuarine habitat by giant manta ray Manta birostris„, Journal of Fish Biology (2015) 86, 1830–1838, doi:10.1111/jfb.12667
 8. Lydie I.E. Couturier, Fabrice R.A. Jaine i Tom Kashiwagi (2015) „First photographic records of the giant manta ray Manta birostris off eastern Australia”, PeerJ 3:e742; DOI 10.7717/peerj.742
 9. Andrea D. Marshall, Simon J. Pierce, Guilherme Kodja (2015) „Rationale for protecting Manta Rays (Manta birostris & Manta alfredi) in Mozambique”, DOI: 10.13140/RG.2.1.1344.1365
 10. Silvia Hinojosa-Alvarez, Pindaro Diaz-Jaimes, Marina Marcet-Houben i Toni Gabaldon (2014) „The complete mitochondrial genome of the Giant Manta ray, Manta birostris„, Mitochondrial DNA
 11. Elitza S. Germanov, Andrea D. Marshall (2014) „Running the Gauntlet: Regional Movement Patterns of Manta alfredi through a Complex of Parks and Fisheries.” PLoS ONE 9(10): e110071. doi:10.1371/journal.pone.0110071
 12. Fabrice R. A. Jaine, C. A. Rohner, S. J. Weeks, L. I. E. Couturier, M. B. Bennett, K. A. Townsend, A. J. Richardson, Michael B. Bennett, Kathy A. Townsend, Scarla J. Weeks, Peter D. Nichols (2014) „Movements and habitat use of reef manta rays off eastern Australia: offshore excursions, deep diving and eddy affinity revealed by satellite telemetry”, Marine Ecology Progress Series, (2014) Vol. 510: 73–86, 2014 doi: 10.3354/meps10910
 13. Camrin D. Braun, Gregory B. Skomal, Simon R. Thorrold, Michael L. Berumen (2014) „Diving Behavior of the Reef Manta Ray Links Coral Reefs with Adjacent Deep Pelagic Habitats”, PLoS ONE 9(2): e88170. doi:10.1371/journal.pone.0088170
 14. Lydie I. E. Couturier, Christoph A. Rohner, Anthony J. Richardson, Andrea D. Marshall , Fabrice R. A. Jaine (2013) Stable Isotope and Signature Fatty Acid Analyses Suggest Reef Manta Rays Feed on Demersal Zooplankton. PLoS ONE 8(10): e77152. doi:10.1371/journal.pone.0077152
 15. Ryan P. Walter, Steven T. Kessel, N. Alhasan, A. T. Fisk, D. D. Heath, T. Chekchak, R. Klaus, M. Younis, G. Hill, B. Jones, C. D. Braun, M. L. Berumen, J. D. DiBattista, M. A. Priest, N. E. Hussey (2013) „First record of living Manta alfredi × Manta birostris hybrid”, Marine Biodiversity (09/2013) DOI: 10.1007/s12526-013-0183-2
 16. Johann Mourier (2012) „Manta rays in the Marquesas Islands: first records of Manta birostris in French Polynesia and most easterly location of Manta alfredi in the Pacific Ocean, with notes on their distribution”, Journal of Fish Biology (2012) doi:10.1111/j.1095-8649.2012.03449.x
 17. Lydie I. E. Couturier, Fabrice R. A. Jaine, Kathy A. Townsend, Scarla J. Weeks, Anthony J. Richardson i Michael B. Bennett (2011) „Distribution, site affinity and regional movements of the manta ray, Manta alfredi (Krefft, 1868), along the east coast of Australia”, Marine and Freshwater Research, 2011, 62, 628–637
 18. Andrea D. Marshall, Michael B. Bennett, Guilherme Kodja, Silvia Hinojosa-Alvarez, F. Galvan-Magana, M Harding, G. Stevens, T. Kashiwagi (2011) „Manta birostris IUCN”, International Union of the Conservation of Nature
 19. Mark H. Deakos, Jason D. Baker, Lars Bejder (2011) „Characteristics of a manta ray Manta alfredi ­population off Maui, Hawaii, and implications for management”
 20. Andrea D. Marshall, Leonard J.V. Compagno i Michael B. Bennett (2009) „Redescription of the genus Manta with resurrection of Manta alfredi (Krefft, 1868) (Chondrichthyes; Myliobatoidei; Mobulidae)”, Zootaxa 2301: 1–28 (2009)
 21. Juan Jose Alava i Godfrey Merlen (2009) „Video-Documentation of a Killer Whale (Orcinus orca) predatory attack on a Giant Manta (Manta birostris) in the Galapagos Islands”, Latin American Journal of Aquatic Mammals (09/2009) 7(1-2): 81-84
 22. Osmar J. Luiz Jr, Ana Paula Balboni, Guilherme Kodja, Maurıcio Andrade, Heloisa Marum (2009) „Seasonal occurrences of Manta birostris (Chondrichthyes: Mobulidae) in southeastern Brazil”, Ichthyological Research (06/2009) 56:96–99 The Ichthyological Society of Japan DOI 10.1007/s10228-008-0060-3
 23. Andrea D. Marshall, Simon J. Pierce, Michael B. Bennett (2008) „Morphological measurements of manta rays (Manta birostris) with a description of a foetus from the east coast of Southern Africa”, Zootaxa 1717: 24–30 (2008)
 24. Heidi Dewar, Peter Mous, Michael Domeier, Andreas Muljadi, Jos Pet, Jeff Whitty (2008) „Movements and site Fidelity of the giant manta ray, Manta birostris, in the Komodo Marine Park, Indonesia”, Marine Biology, Springer-Verlag 2008 DOI 10.1007/s00227-008-0988-x
 25. Yannis P. Papastamatiou, Carl G. Meyer (2008) „Intestinal eversion in a free-ranging manta ray (Manta birostris)”, Coral Reefs (01/2008) DOI: 10.1007/s00338-007-0305-z
 26. A. J. Duffy i D. Abbott (2003) „Sightings of mobulid rays from northern New Zealand, with confirmation of the occurrence of Manta birostris in New Zealand waters”, New Zealand Journal of Marine and Freshwater Research (2003) Vol. 37: 715-721:4, 715-721, DOI: 10.1080/00288330.2003.9517201
 27. Ralf M. Hennemann (2001) „Sharks & Rays – Elasmobranch Guide of the World”, IKAN
 28. Douglas H. Adams, Elena Amesbury (1998) „Occurrence of the manta ray, Manta birostris, in the Indian River Lagoon”, Florida Scientis 61

 

Zapraszamy na ekscytujące wyprawy nurkowe ALPHA-DIVERS, wspólne poznawanie świata i nurkowanie z mantami  🙂

ZAPRASZAMY NA KOLEJNE WYPRAWY NURKOWE I NIE TYLKO NURKOWE Z ALPHA-DIVERS. We wrześniu 2020 wybieramy się ponownie na wspaniałą wyprawę nurkową i krajoznawczą do Indonezji w ramach ALPHA-DIVERS Manta Cruise Komodo 2020: KOMODO Północne, Centralne i Południowe + Banta Island. Nurkowanie z mantami jest absolutnie pewne w ramach tej wyprawy 🙂

komodo safari nurkowe manta cruise nurkowanie diving manty

Komodo, Indonezja – safari nurkowe ALPHA-DIVERS: KOMODO 2020

 

Podziel się informacją na:

Dodaj komentarz