Bali – Gunung Kawi

Podziel się informacją na:

 

BALI – Wyspa Bogów

Świątynia Gunung Kawi

 

bali-indonezja-042

 

Gunung Kawi to położony na północny-wschód od Ubud na Bali, hinduistyczny kompleks świątynny, pochodzący z XI-go stulecia. Główną atrakcją Gunung Kawi, są enigmatyczne candi – kaplice grobowe, wykute w ścianach dwóch stojących naprzeciw siebie skalnych klifów, rozdzielonych wąwozem świętej rzeki Pakrisan.

bali-indonezja-041Otoczenie świątyni Gunung Kawi – tarasowe pola ryżowe, rozsiane na zboczach okolicznych wzgórz i starożytne drzewa, strzegące królewskich grobów, nadają miejscu unikalnego charakteru. To sceneria niczym rodem z filmów o Indiana Jonesie.

Według sprzecznych teorii, grobowce skrywają szczątki króla Anak Wungsu z dynastii Warmadewa, jego rodziców: króla Udayana, królowej Mahendradatta, brata Airlangga – króla Bali i Jawy, zaś pozostałe szczątki jego konkubin, bądź też po prostu króla Anak Wungsu, oraz jego żon i konkubin, które po śmierci króla musiały rzucić się w płomienie.

Brzegi rzeki Pakrisan łączy niezwykły kamienny mostek – wyraźny element buddyjskich wpływów. W Gunung Kawi znajdują się też buddyjskie miejsca odosobnienia, służące medytacjom.

Aby dostać się do świątyni Gunung Kawi trzeba pokonać tam i z powrotem ponad trzysta kamiennych stopni, zaręczamy jednak Państwu, że warto! Nie tylko nurkowanie jest na Bali wspaniałe.

 

Podziel się informacją na: