Pomacanthus maculosus – Arabian Angelfish

Podziel się informacją na:

Pomacanthus maculosus

Arabian Angelfish – Ustniczek arabski

nurkowanie-djobouti-ghoubet-vincente-17

Pomacanthus maculosus występuje na rafach koralowych północno-zachodniego Oceanu Indyjskiego, w tym w Morzu Czerwonym, Arabskim i Zatoce Perskiej. W Morzu Czerwonym widuje się go na północy, w okolicach Eliat – na samym końcu Zatoki Achabskiej i na południu – w okolicach Jeddah. Zasięg występowania Pomacanthus maculosus w kierunku południowym sięga aż po Kenię. Uświetnia nasze nurkowanie na głębokościach od 4 do 50-ciu metrów.

Pomacanthus maculosus dorasta do 50 cm. W skład jego diety wchodzą gąbki, algi i żachwy. Podobnie jak u innych dużych pomacanthusów, młode do drugiego-trzeciego roku życia ubarwione są na ciemno-granatowy kolor, wzbogacony zestawem koncentrycznych, białych i niebieskich kręgów. Gatunkiem niezwykle do niego podobnym jest Pomacanthus asfur, ustniczek dorastający do 30 cm. Aby odróżnić Pomacanthus maculosus i Pomacanthus asfur od siebie, należy przede wszystkim zwrócić uwagę na kolory, które u Pomacanthus asfur, są znacznie bardziej soczyste, a ciemnoniebieskie tło wpada wręcz w czerń. Półksiężyc Pomacanthus maculosus jest bardziej symetryczny podczas gdy u Pomacanthus asfur rozlewa się po grzbiecie. Ostatni szczegół to ogon, który u Pomacanthus maculosus jest jasnożółty, wręcz wpadający w biel, podczas gdy u Pomacanthus asfur żółć ta jest znacznie ciemniejsza i żywsza. W Zatoce Tadjoura gatunki te występują wspólnie na tym samym terenie.

nurkowanie-djobouti-ghoubet-vincente-55

 

Pomacanthus maculosus to zdecydowanie jeden z najwspanialszych pomakantowaych i jedna z najpiękniejszych ryb koralowych Morza Czerwonego. Spotkanie go na nurkowaniu w Egipcie graniczy jednak z cudem i jeśli zależy nam na tym, by na pewno zobaczyć tą rybkę, lepiej wybrać się znacznie dalej na południe, do Zatoki Adeńskiej lub Zatoki Tadjoura, na akwen Morza Arabskiego.

Pomacanthus maculosus po raz pierwszy opisał Forsskål w 1775 roku, jako Chaetodon maculosus. Znany był on również pod innymi nazwami, jak: Holacanthus striatus, Pomacanthus striatus i Pomacanthodes striatus (Rüppell, 1836), oraz Pomacanthops filamentosus (Smith, 1955).

Dominium (Domena): Eukariota (Eukarionty)
Regnum (Królestwo): Animalia (Zwierzęta)
Phylum (Typ): Chordata (Strunowce)
Subphylum (Podtyp): Vertebrata (Kręgowce)
Superclassis (Nadgromada): Osteichthyes (Kostnoszkieletowe)
Classis (Gromada): Actinopterygii (Kostnopromienne, Promieniopłetwe)
Ordo (Rząd): Perciformes (Okoniokształtne)
Familia (Rodzina): Pomacanthidae (Pomakantowate, Ustniczkowate)
Genus (Rodzaj): Pomacanthus
Species (Gatunek): Pomacanthus maculosus

nurkowanie-djobouti-ghoubet-vincente-18

Podziel się informacją na:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *