Monkey Forest, Ubud, Bali, Indonezja

Podziel się informacją na:

Bali – Wyspa Bogów, Małpi Gaj w Ubud (Ubud Monkey Forest – Mandala Suci Wenara Wana)

Indonezja, wyjazdy na Bali, balijskie świątynie, okolice Ubud, zwiedzanie wyspy

bali ubud monkey forest naga bridge girl

Magiczny most ze skamieniałych węży Naga w prastarym lesie Ubud Monkey Forest

 

bali ubud temple dalem agung pura hindu dvarapala swiatynia

Bali i zgromadzenie bogato rzeźbionych  dvarapala przed paduraksa (kori agung) wejściem do utama mandala (jero) – wewnętrznej części świątyni Pura Dalem Agung w Mandala Suci Wenara Wana (Ubud Monkey Forest). Szczególną uwagę zwraca Naga – demon pod postacią olbrzymiego węża ułożony w dolnej części schodów.

Bali to wyspa, na której unikalny klimat wszechobecnych wierzeń, powstałych w tyglu starszych lokalnych kultów oraz buddyzmu i hinduizmu, miesza się w specyficzny sposób z południowo-wschodnio-azjatycką przyrodą zoograficznej strefy orientalnej (indomalajskiej). Pomimo komercjalizacji wyspy i wyparcia wielu endemicznych gatunków, jak dawno wytrzebiony tygrys balijski (Panthera tigris balica), wciąż można liczyć tutaj na bliskie spotkanie z przyrodą w unikalnym stylu. Na => Bali wyprawiamy się np. aby zanurkować z => mola mola. Nusa Penida, wyspa leżąca tuż na południe od Bali to wciąż jedyne miejsce na Ziemi, w którym na przełomie września i października, o ile w danym roku dopłynie tam zimny prąd (19 ͦC), nurkowanie z mola mola jest prawdopodobne. Lokalne rafy Nusa Penida, choć zmaltretowane, wciąż goszczą chętnie oba gatunki => mant (oceaniczną i rafową), a wokół wyspy jest kilka uczęszczanych przez manty tzw. manta pointów z cleaning stations.

bali ubud monkey forest temple dvarapala

Bali i para dvarapala – strażników broniących złym mocom dostępu do świątyni w Ubud Monkey Forest. Dvarapala (Sanskrit: strażnik drzwi) to element wspólny dla tradycji Hinduizmu i Buddyzmu.

Starożytne balijskie świątynie usytuowane są często w otoczeniu pierwotnej przyrody, czego dobrym przykładem są pustelnie => Gunung Kawi w dolinie świętej rzeki Pakerisan. Przy innych świątyniach, jak => Pura Danu Beratan czy => Pura Tirta Empul rosną banyan – potężne święte drzewa. Świątynie stają się wreszcie miejscem schronienia dla zagrożonych gatunków, jak ma to miejsce w wypadku sambarów sundajskich (jelenie Rusa), masowo nawiedzających świątynię Ganeszy pobudowaną na bliskiej Bali wyspie => Menjangan (jelenie przechodzą pomiędzy wyspami przy niskim stanie wód). Podobnymi miejscami schronienia dla lokalnych gatunków są świątynie => Pura Luhur Uluwatu i Mandala Suci Wenara Wana (Ubud Monkey Forest) ze swymi trzema świątyniami: Pura Beji, Pura Dalem Agung i Pura Prajapati.

 

Sanktuarium przyrody Ubud Monkey Forest (Mandala Suci Wenara Wana)

 

bali ubud monkey forest tropical jungle

Bali, długie korzenie powietrzne drzew w Ubud Monkey Forest. Tak mogłyby wyglądać lasy Azji Południowo-Wschodnej gdyby nie silne zapotrzebowanie Europy i USA na olej palmowy…

Ubud Monkey Forest (Mandala Suci Wenara Wana) to obszar pierwotnego tropikalnego lasu o powierzchni 12,5 hektara, położonego w bezpośrednim sąsiedztwie słynnej wśród  turystów miejscowości Ubud w centrum => Bali. W Ubud Monkey Forest rośnie podobno aż 186 gatunków drzew, a ze względu na wiek sporo z nich jest naprawdę majestatycznych, przypominając filmowe ikony z filmu „Avatar”. W Ubud Monkey Forest żyje około dziewięciuset małp! Należą one wszystkie do jednego gatunku => makak jawajski (Macaca fascicularis / Balinese long-tailed monkey / macaque), często spotykanego przez nas w trakcie wypraw nurkowych i nurkowo-krajoznawczych ALPHA-DIVERS po Azji Południowo-Wschodniej, do => Tajlandii, Kambodży, rozległej Indonezji, => Malezji i na => Filipiny.

bali ubud monkey forest ravine tropical jungle las tropikalny

Bali i wąwóz biegnący dnem doliny w Ubud Monkey Forest

Makaki w Azji spotykamy na dziko, np. kiedy wypadają na drogę z przydrożnych lasów w trakcie rajdów przez Jawę, lub kiedy przemykają wśród drzew na wyspach Flores, Rinca i => Komodo, chroniąc się przed drapieżnikami, ale mają one swe szczególne miejsce w religii Hindu, a nawet swojego boga – Hanumana, który pomagał Ramie w odzyskaniu żony. Stąd też stada makaków przy hinduistycznych świątyniach, na wpół oswojone, a raczej przywykłe do częstych interakcji z ludźmi, jak chuligańskie bandy małp znajdujące rozrywkę w rabowaniu turystom okularów, torebek i telefonów komórkowych na terenie kompleksu świątynnego Pura Uluwatu, na półwyspie Jimbaran.

 

Ubud Monkey Forest – makaki i …warany!

 

bali ubud monkey forest makak macaque malpa

Bali i młody makak jawajski (Macaca fascicularis) w gałęziach drzew w Ubud Monkey Forest. Makaki muszą uważać na warany i węże, ale przede wszystkim na …inne makaki

Makaki w Ubud Monkey Forest (Mandala Suci Wenara Wana) podzielone są na siedem plemion, liczących po 100–150 małp każde. To znacznie więcej niż zwykle obserwowane wśród makaków max. 60 sztuk i świadczy o dużym zagęszczeniu gatunku na danym terenie! Plemiona makaków w Ubud Monkey Forest są mocno terytorialne, zatem często dochodzi pomiędzy nimi do walk o granice czy prawo przejścia przez obce terytorium do wody. Przez środek Ubud Monkey Forest płynie niewielka rzeka, która szczególnie w porze suchej staje się dla makaków zasobem strategicznym. Nad rzeką w Ubud Mokey Forest spotkać można również warany paskowane, gatunek mniejszy od słynnych => smoków z Komodo, ale wciąż niebezpieczny dla zamieszkujących tropikalną dżunglę małp.

bali ubud monkey forest makak macaque malpa tropical jungle las tropikalny

Bali, makaki w Ubud Monkey Forest

Nam niejednokrotnie udało się wypatrzyć w Ubud Monkey Forest wodne warany paskowane (Varanus salvator / Asian water monitor lizard) uważnie zatem przyglądajcie się wodzie, a jeśli tym razem się nie uda zawsze zostaje duży pomnik warana znajdujący się w bliskim sąsiedztwie kamiennego mostu – jeden z licznych posągów zwierząt w Ubud Monkey Forest. Oczywiście warto rozglądać się również po gałęziach drzew, w tak starym lesie jak Ubud Monkey Forest spotkać możecie wiele egzotycznych gatunków ptaków.

 

Kilka słów o świątyniach w Ubud Monkey Forest oraz balijskiej wersji hinduizmu

 

bali ubud temple dalem agung pura monkey forest

Bali, hinduistyczna świątynia Pura Dalem Agung, największa i najciekawsza architektonicznie świątynia w Ubud Monkey Forest z bogato rzeźbioną paduraksa (kori agung)

Na terenie prastarej tropikalnej dżungli Ubud Monkey Forest (Mandala Suci Wenara Wana) lasu leżą aż trzy świątynie pochodzące z połowy XIV stulecia, z czasów kiedy Bali rządziła jeszcze dynastia Pejeng lub z początków rządów dynastii Gelgel. Największa z nich, Pura Dalem Agung leży w południowo-zachodniej części Ubud Monkey Forest. Balijczycy oddają w niej cześć Hyang Widhi, pod postacią Śiwy w aspekcie odtwórcy. W północno-zachodniej części Ubud Monkey Forest leży Pura Beji, gdzie oddawana jest cześć bogu Hyang Widhi pod postacią bogini Gangga. Jest to świątynia duchowego oczyszczenia. W północno-wschodniej części Ubud Monkey Forest znajduje się z kolei świątynia Pura Prajapati, gdzie Balijczycy oddają cześć bogu Hyang Widhi pod postacią Prajapati.

bali ubud monkey forest temple padmasana

Bali i Ubud Monkey Forest. Padmasana – puste lotusowe trony dla Hyang Widhi, głównego boga balijskiego Hinduizmu

Hyang Widhi to naczelny bóg w hinduizmie balijskim Agama Hindu Dharma, określany również terminami Acintya (Sanskrit: niewyobrażalny) – dlatego na => Bali w przydomowych, czy przysklepowych kapliczkach często spotkacie poświęcone mu padmasana, puste lotusowe trony i Tunggal (bahasa Bali: jedynoboski) – wszyscy inni bogowie Hindu są dla Balijczyków jedynie emancjami Hyang Widhi pod różnymi postaciami. Świątynia Pura Prajapati przylega do cmentarza, gdzie przechowywane są zwłoki zmarłych mieszkańców wioski Padangtegal w oczekiwaniu na zbiorową uroczystość ciałopalenia, która organizowana jest raz na pięć lat.

 

Zwiedzanie Ubud Monkey Forest

 

bali ubud monkey forest makak macaque malpa

Makak ma czym ugryźć i o tym warto pamiętać zanim wejdziemy w zbyt bliski kontakt z tymi zwierzętami. Samiec makaka jawajskiego w Ubud Monkey Forest, Bali

Ubud Monkey Forest (Mandala Suci Wenara Wana) leży na terenie wioski Padangtegal, na przedmieściach Ubud, w samym centrum => Bali. Ubud Monkey Forest otwarty jest dla odwiedzających w godzinach 8:30 – 17:30. Koszt wstępu do Ubud Monkey Forest to 80.000 indonezyjskich rupii. Na spokojne zwiedzanie Ubud Monkey Forest dobrze jest zarezerwować sobie kilka godzin. Małpy w Ubud Monkey Forest nie są tak agresywne jak te w świątyni Pura Uluwatu, ale należy przestrzegać podstawowych zasad rozsądku, przede wszystkim nie patrzeć samcom bezpośrednio w oczy rzucając im w ten sposób wyzwanie. Nie należy na teren Ubud Monkey Forest wnosić żadnego jedzenia – bądźcie pewni, że makaki je wyczują i zaczną dobierać się do skrywających je plecaków i toreb.

bali ubud kraton sultan palace palac sultana

Kraton w Ubud, pałac sułtana w trakcie imprezy weselnej

Kilkakrotnie widywaliśmy małpy rabujące turystom plastikowe torby wzdłuż uliczek przylegających bezpośrednio do parku. O niebezpiecznych dla ludzi mikroorganizmach przenoszonych przez makaki najlepiej przeczytać w odrębnym, poświęconym tym małpom artykule => makak jawajski. Wizytę w Ubud Monkey Forest (Mandala Suci Wenara Wana) warto jest połączyć ze zwiedzeniem samego miasta Ubud, a przede wszystkim kratonu, czyli pałacu sułtana, czy przedstawieniem w jednym z lokalnych balijskich teatrów. W pobliżu Ubud znajduje się również niezwykle klimatyczny kompleks świątynny => Goa Gajah, gdzie obok prastarej świątyni Hindu znajdziecie reminiscencje jeszcze starszej świątyni buddyjskiej.

 

Zapraszamy na wyjazdy na Bali i wspólne zwiedzanie Wyspy Bogów z przewodnikiem – archeologiem

 

ZAPRASZAMY NA WYPRAWY NURKOWE I NIE TYLKO NURKOWE Z ALPHA-DIVERS. Na początku września 2019 wybieramy się ponownie na wspaniałą wyprawę nurkową i krajoznawczą do Indonezji w ramach ALPHA-DIVERS – INDONEZJA 2019: KOMODO Południowe, Centralne i Północne, Banta Island.

safari nurkowe komodo banta

Safari nurkowe ALPHA-DIVERS Indonezja 2019: Komodo Południowe, Centralne i Północne + Banta Island

 

Podziel się informacją na:

Powiązane zdjęcia:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *