Wielka Rafa Barierowa (BBC)

Podziel się informacją na:

Great Barrier Reef – A portrait of a biological miracle

Film nurkowy, filmy nurkowe, BBC

 

Wielka Rafa Barierowa – największa rafa barierowa Ziemi, rozciąga się na ponad 2000 km u wschodnich wybrzeży Australii. Żywy organizm tak potężny, że widać go z kosmosu. Wielka Rafa Barierowa to gigantyczny pomnik przyrody. Niegdyś było tutaj najwięcej życia na Ziemi, niestety od paru lat pomnik ten jest już prawie martwy…

 

Wielka Rafa Barierowa - film nurkowy przyrodniczy BBC

„Great Barrier Reef – A portrait of biological miracle” – nurkowanie na Wielkiej Rafie Barierowej Australii wraz z BBC

Great Barrier Reef – A portrait of biological miracle to jedna z pierwszych przyrodniczych superprodukcji BBC. Wielka Rafa Barierowa u wschodnich wybrzeży Australii była w owym czasie najbardziej magicznym środowiskiem morskim i najwspanialszym miejscem na nurkowanie na Ziemi. Superprodukcje filmowe BBC prezentują unikalne obrazy ostatnich chwil życia na Ziemi raf koralowych i wielu gatunków zwierząt lądowych i morskich. „Great Barrier Reef – A portrait of biological miracle” zarejestrował niestety obraz świata, którego już nie ma, zaś zmiany jakie zaszły na Wielkiej Rafie Barierowej na naszych oczach, w ciągu zaledwie jednego pokolenia sprawiły, że z jednego z najwyżej cenionych miejsc nurkowych planety Wielka Rafa Barierowa spadła do średniej ligi okręgowej.

Wielka Rafa Barierowa (Great Barrier Reef) leży w odległości 200 km od wschodnich wybrzeży Australii. Rozciąga się na przestrzeni około 2000 km, będąc największą rafą barierową Ziemi (na drugim miejscu jest Mezoamerykańska Rafa Barierowa w => Belize) i składa się z zespołu około trzech tysięcy mniejszych raf koralowych, będących niegdyś samymi w sobie, unikalnymi ekosystemami morskimi. Wielka Rafa Barierowa jest widoczna z kosmosu, co jest niesamowite kiedy uświadomimy sobie niewielkie rozmiary organizmów, które budowały ją przez tysiące lat. Na Wielkiej Rafie Barierowej żyło znanych około 400 gatunków koralowców twardych, około 300 gatunków koralowców miękkich, około 1600 gatunków ryb kostnoszkieletowych,  134 gatunki rekinów i raji, 30 gatunków delfinów i wielorybów, 14 gatunków węży morskich, 6 gatunków żółwi morskich, 3000 gatunków mięczaków i 1300 gatunków skorupiaków. Wielu nieznanych nauce gatunków prawdopodobnie już nigdy nie spotkamy.

Great Barrier Reef – A portrait of biological miracle składa się z trzech epizodów: „Nature’s Miracle”, „Reef to Rainforest” i „Reef and Beyond”. Wiele wspaniałych ujęć, zarówno spod jak i sponad wody wprowadzi nas w piękno świata Wielkiej Rafy Barierowej. W odcinku „Cud Natury / Nature’s Miracle” zobaczycie m.in. stada => bumpheadów – bizonów Oceanu, potężne graniki i niesamowite => rekiny epoletowe, stworzenia endemiczne dla dawnego kontynentu Sahul (mniej więcej Australii i Nowej Gwinei wraz z zalanym szelfem kontynentalnym). „Great Barrier Reef – A portrait of biological miracle” wyjaśnia potoczną nazwę rekinów epoletowych – walking sharks, pokazując w jaki sposób rekiny epoletowe, wygaszając część swego mózgu i zwiększając ciśnienie krwi w innych częściach ciała, są w stanie przetrwać i radzić sobie na płyciznach odkrytych w trakcie odpływu. Rzeczywiście potrafią chodzić! => Koralowce toczące ze sobą o miejsce na rafie prawdziwe morskie bitwy. Polujące na płyciznach żarłacze cytrynowe (Negaprion brevirostris), polujące nocą żarłacze białopłetwe rafowe (Triaenodon obesus), ślimaki stożkowe polujące na ryby. Gody pokolców w koronach raf koralowych. Papugoryby snujące ze śluzu swoje nocne kokony zarejestrowane zostały tutaj na filmie po raz pierwszy. Absolutnie sensacyjny materiał filmowy! Część druga, „Rafy lasom deszczowym / Reef to Rainforest” pokazuje nam stwory z pogranicza lądu i wody. Krokodyle różańcowe, => warany, bieliki białobrzuche – estuaria, które są terenami ich łowów są zarazem wylęgarnią licznych gatunków ryb zamieszkujących rafy koralowe. Część trzecia „Rafa i coś więcej… / Reef and Beyond” uświadamia bogatą sieć zależności pomiędzy rafą koralową a przyległymi ekosystemami. Film ogląda się bardzo przyjemnie, bo Monty Halls jest nurkiem i większość tej historii opowiada nam spod wody…

Wielka Rafa Barierowa jest prawie martwa. Dzisiaj już nikt nie zabija się o nurkowanie w Australii. Czy wyciągniemy z tego odpowiednie wnioski?

Premiera: 1996

Czas trwania: 2h 51′

Produkcja i reżyseria: James Brickell & Richard Fitzpatrick

Narracja: Monty Halls

 

Zapraszamy do subskrypcji kanału filmowego => Nurkowanie z ALPHA-DIVERS na youtube

 

 

Podziel się informacją na:

Dodaj komentarz