Góry Maya i tajemnice jaskiń Belize – ekspedycja Crystal Maiden 2016

Podziel się informacją na:

 

Belize, Góry Maya i tajemnice belizeńskich jaskiń

Belize, dystrykt Cayo, Ekspedycja Crystal Maiden 2016

Góry Maya w Belize to unikalny obszar przyrodniczy, gdzie w ciągu kilku godzin przejechać można przez kilka stref roślinności, od pełnych wilgoci tropikalnych lasów deszczowych po górskie lasy iglaste. W Górach Maya spotkać można jaguary, tapiry i krokodyle. Jest tu też masa dzikiego ptactwa. Szczególnie interesujące są oczywiście tukany, których występuje tutaj kilka gatunków, poza tym możemy w Górach Maya spotkać masę dzikiego ptactwa od koliberków spijających nektar z kwiatów po cały wachlarz mniejszych i większych ptaków drapieżnych. Teren urozmaicają górskie rzeki, wodospady i …jaskinie. Przyrody na terenie Gór Maya po stronie => Belize chroni status kilku ustanowionych tu parków narodowych, jednak i tutaj wgryzają się duże międzynarodowe korporacje, a dla posiadających nieograniczoną ilość gotówki amerykańskich aktorów nie ma większego problemu ze zbudowaniem malowniczo i dyskretnie położonej rezydencji gdzieś w środku takiego obszaru. Z ochroną przyrody niestety znacznie gorzej jest w uprawiającej rabunkowy wyrąb drzew Gwatemali, do tego stopnia, że gołym okiem widać granicę, a żyjący ze zbioru liści xatee chicleros nielegalnie przechodzą na belizeńską stronę granicy, narażając się na kule belizeńskich rangerów i taka akcja tym razem wydarzyła się na naszych oczach w Caracol.

Celem ekspedycji Crystal Maiden 2016 w belizeńskim dystrykcie Cayo było zebranie informacji o tutejszych jaskiniach, ze wskazaniem na te nieprzebadane archeologicznie, mogące zawierać artefakty Majów oraz takie, w których możliwe byłoby nurkowanie jaskiniowe. Odwiedziliśmy oczywiście te najsłynniejsze i przyciągające turystów, jak słynna Aktun Tunichil Muknal, zwana ATM Cave, mieszcząca liczne skarby składanej tu przez ponad tysiąclecie majańskiej ceramiki oraz szkielety ludzi złożonych tu niegdyś w ofierze, w tym najsłynniejszy – Crystal Maiden (wiadomo już, że obficie pokryte kalcytem szczątki to szkielet chłopca). Odwiedziliśmy mało znane i trudniej dostępne, jak odkryta ledwie kilka lat temu => Chehem Ha Cave. Prócz zdjęć, najważniejsze co przywieźliśmy do Kraju to namiary na jaskinie, w których nie przeprowadzono jeszcze gruntownych badań archeologicznych, a takich w Belize jest mnóstwo, z olbrzymią, ciągnącą się dziesiątkami kilometrów pod granicą Belize z Gwatemalą Chiquibul Cave. Góry Maya to oczywiście również „kamienie…”, a w Belize pozostałości po cywilizacji Majów jest nie mniej niż w => Meksyku. W trakcie ekspedycji w Cayo odwiedziliśmy ruiny Cahal Pech, El Pilar (zarówno po belizeńskiej, jak i gwatemalskiej stronie 😉 ), Yaxche w Gwatemali i Caracol w Peten.

Dystrykt Cayo w Belize to bardzo obiecujący teren również turystycznie. Najciekawsze miejsca znajdą się niewątpliwie w programach przyszłych wypraw nurkowych ALPHA-DIVERS 🙂

Zapraszamy do kolejnych galerii multimedialnych z wypraw nurkowych i ekspedycji ALPHA-DIVERS do Meksyku, Belize i Gwatemali w 2016:

Poznaj tajemnice Belize wraz z ALPHA-DIVERS. Belize to nie tylko wyspy i wybrzeże Morza Karaibskiego 😉

Podziel się informacją na:

Powiązane zdjęcia:

Dodaj komentarz