Petra – wąwóz As-Siq

Podziel się informacją na:

 

Petra – wąwóz As-Siq – śladami cesarza Trajana

Wyprawa ALPHA-DIVERS EGIPT – JORDANIA 2011

Długi i kręty wąwóz As-Sik, strzeże jedynego wejścia do Petry – starożytnego nabatyjskiego centrum handlowego, którego potęga rosła dzięki strategicznemu położeniu na skrzyżowaniu wielkich szlaków handlowych starożytnego świata: z Indii do Egiptu i z Syrii na południe Arabii. Od niezdobytego przez wiele stuleci miasta, odbił się Antygon I Jednooki – jeden z diadochów macedońskiego władcy Alexandra Wielkiego, rzymski triumwir Pompejusz Wielki, cesarz Oktawian August i król Judei – Herod Wielki wraz z królową Kleopatrą. Wielu wielkich jak na jedno miasto… Strome ściany i wąski prześwit wąwozu As-Siq, uformowały naturalną fortecę i stanowiły doskonałą obronę wykutego w skale miasta, niestety tędy również płynęła woda pitna, co zręcznie wykorzystał Cesarz Trajan, odcinając dopływ i ostatecznie podbijając Petrę dla Imperium Romanum w 106 roku n.e. i włączając Królestwo Nabatejskie do prowincji rzymskiej Arabia Petraea.

Wąwóz As-Siq, którego szerokość, miejscami jest nie większe niż 3-4 metry, ma około 1200 metrów długości, a wysokość jego stromych ścian sięga od 91 do aż 182 metrów. As-Siq powstał w wyniku działania sił tektonicznych, dopiero później jego ściany zaczęła rzeźbić woda strumienia Wadi Musa.

Zapraszamy do pozostałych galerii z wyprawy nurkowej i krajoznawczej ALPHA-DIVERS do Egiptu i Jordanii:

 
Petra, Jordania
 

ZAPRASZAMY NA KOLEJNE WYPRAWY NURKOWE I NIE TYLKO Z ALPHA-DIVERS. W styczniu 2017 wybieramy się ponownie na wspaniałą wyprawę nurkową do => Meksyku, Belize i Gwatemali, na nurkowanie w meksykańskich => Cenotach i na Mezoamerykańskiej Rafie Barierowej w =>Belize, oraz na zwiedzanie ruin starożytnej cywilizacji Majów w Meksyku, Belize i Gwatemali, w ramach => Wyprawy Nurkowej ALPHA-DIVERS – MEKSYK – BELIZE – GWATEMALA 2017 🙂

 
Cenoty, wyprawa do Meksyku, nurkowanie jaskiniowe 2017
 

Podziel się informacją na:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *