Tikal i Calakmul – Cenoty 2020: Meksyk, Belize, Gwatemala

Podziel się informacją na:

Cenoty i Skarby Majów – wyprawa Meksyk – Gwatemala – Belize 2020

Nurkowanie w meksykańskich Cenotach Kawernowej Korony Jukatanu (7 dni nurkowych)

Skarby Majów – zwiedzanie Jukatanu, majańskich ruin i dzikich lasów w Campeche i w Gwatemali z archeologiem-majanistą, w tym Tikal i Calakmul, pozostałości potęg, które spolaryzowały świat Majów w okresie Złotego Wieku, i których kilkusetletnia walka o dominację doprowadziła w końcu do upadku cywilizacji Majów

25/01 – 15/02 2020 TRZY TYGODNIE WYPRAWY

 

XXVI wyprawa ALPHA-DIVERS do Meksyku, Belize, Gwatemali, na półwysep Jukatan. Tym razem wróciliśmy jednak po znacznie, znacznie, więcej komponując aż trzytygodniową wyprawę nurkowo-krajoznawczą. Z naciskiem na krajoznawczą i z mocnym wprowadzeniem do archeologii Majów, bazując jednak na kompletnym zestawie nurkowań kawernowych w Cenotach – siedmiu dniach nurkowych z => Cenote Dreamgate jako ukoronowaniem tej części programu. W międzyczasie, po nurkowaniach poznawać archeologiczną przeszłość okolic Tulum, odwiedzając ruiny => Zama, => Muyil, => Coba, => Xel Ha i => Chichen Itza.

Riviera Maya – nurkowanie w cenotach Kawernowej Korony Jukatanu i pobliskie ruiny Majów

Na bazę w pierwszej części naszej wyprawy wybraliśmy Chan Chemuyil – małe osiedle ekspatów, położone 20 km na północ od Tulum (cisza, spokój, logistycznie nieco bliżej do jaskiń). Pobliskie Chemuyil to w 99% majańska miejscowość. Kurs nurkowania kawernowego i zapoznanie z warunkami nurkowania kawernowego na Riviera Maya zaczęliśmy tradycyjnie od Cenote Aktun Ha (Carwash), gdzie oprócz słodkowodnych ryb występujących w meksykańskich cenotach spotykamy żółwie żółtolice i krokodyle. 

01. Cenote Aktun Ha (Carwash) – cenota, upstream (Chamber of Horrors) (check dive, fragmenty majańskiej ceramiki i kości zwierząt)

02. Cenote Aktun Ha (Carwash) – cenota, upstream, downstream (żółwie żółtolice w korzeniach)

03. Cenote Tajma Ha > Cenote Sugarbowl > Cenote Tajma Ha (haloklina, nurkowanie z wynurzeniem w komnacie z otwartym sklepieniem, zwisającymi korzeniami i nietoperzami)

04. Cenote Tajma Ha > Cenote Bil’s Hole > Cenote Tajma Ha (haloklina, nurkowanie z wynurzeniem wśród korzeni mangrowców w selwie, wśród dzikiego ptactwa)

05. Cenote Tak Bi Ha (przepiękna i skomplikowana trasa kawernowa pośród wspaniałych dekoracji, przebiegająca blisko podziemnej autostrady IMAX Line)

06. Cenote Cristalino (nurkowanie kawernowe z wykorzystaniem kołowrotka, haloklina)

07. Cenote Kukulkan (nurkowanie wzdłuż okna wychodzącego na selwę)

08. Cenote Little Brother > Cenote Chac Mool > Cenote Little Brother (nurkowanie z wynurzeniem w pełnej zwisających korzeni komnacie oraz w selwie, haloklina)

09. Cenote Angelita (nurkowanie głębokie, gruba warstwa siarkowodoru na haloklinie)

10. Cenote The Pit (nurkowanie głębokie, potężna komora, liczne stanowiska paleobiologiczne i archeologiczne)

11. Cenote Dos Ojos Eastern Line > Cenote Dos Ojos Western Line > Cenote Dos Ojos Eastern Line > Batcave > Cenote Dos Ojos Eastern Line (ponad 700 metrów trasy kawernowej i ponad 80 minut nurkowania z wynurzaniem na powierzchnię w najciekawszych krajobrazowo miejscach.

12. Cenote Dreamgate upstream

13 Cenote Dreamgate dowstream

Etap wyprawy poświęcony nurkowaniom kawernowym i kursowi kawernowemu. Pomiędzy nurkowaniami udało nam się odwiedzić ruiny:

01. => Zama (Tulum) – najpiękniej położone stanowisko archeologiczne na Ziemi, wspaniały przykład architektury wschodniego wybrzeża, orientacje astronomiczne, ceiba, opos, termitiery, iguany będące strażnikami ruin

02. => Muyil/Chunyaxhche – ukryte w selwie ruiny portowego miasta Majów, połączonego kanałami przez laguny z Morzem Karaibskim, najwyższa piramida na wschodnim wybrzeżu, wybudowana w stylu Peten, krajobraz selwy z wieży obserwacyjnej, sępy, laguna Muyil

03. => Coba – jedno z najważniejszych miast Majów ery klasycznej, hegemonia północnego Jukatanu, najwyższa piramida na północy półwyspu (Nohoch Mul), zachowane freski, boiska do poh-ta-poh, stela z zapisem kalendarycznym w poszerzonej Długiej Rachubie, pasożytnicze drzewa w selwie

04. => Chichen Itza – miasto, które przetrwało upadek cywilizacji Majów ery klasycznej, a nawet w jego wyniku rozkwitło, przykłady architektury Puuc i Chenes, wspaniała architektura Maya-Toltec, boiska do gry w mezoamerykańską piłkę poh-ta-poh, fenomeny akustyczne, orientacje astronomiczne budowli

05. Gruta de Balankanche – przejście w majańskie zaświaty (Mitnal/Xibalba), komora z naturalnym ołtarzem, komora z potężnym stalagnatem symbolizującym ceibę – drzewo przechodzące przez oś majańskiego świata, majańska ceramika ofiarna w stylu Maya-Toltec

06. => Xel Ha – jedno z dawnych majańskich miast portowych na Riviera Maya, przepięknie zachowane freski, architektura sakralna i rezydencyjna w stylu wschodniego wybrzeża, sacbe, cenota, iguany (xtoloc) pilnujące ruin niczym strażnicy minionej epoki

Po nurkowaniu w Cenotach i kursie nurkowania kawernowego dzień na wizytę w Sian Ka’an – największym Rezerwacie Biosfery na Ziemi, a tam kilka mniej lub bardziej niesamowitych spotkań z lokalną fauną i florę. Na nocleg doturlaliśmy się do Chan Santa Cruz (obecnie Felippe Carillo Puerto) – miasta, obok Zaci (obecnie Valladolid) i Tulum, będącego niegdyś jednym z głównych ośrodków majańskiego powstania, zwanego Wojną Kast.

Mundo Maya – Campeche, Belize, Gwatemala… Tikal kontra Calakmul, ukryte w selvie tajemnice Rio Bec, nieasmowite jaskinie ofiarne w Belize

Na pierwszy ogień trzy stanowiska: => Dzibanche, Kohunlich i Kinichna, będące niegdyś, zdaniem co bardziej odważnych interpretatorów, częścią jednego, gigantycznego majańskiego miasta-państwa. Nie byle jakiego miasta-państwa, bo Drugiego Królestwa Węża. Przez lata czytaliśmy o tym jak to Złoty Wiek Majów – era klasyczna upływał pod znakiem dwóch zajadle zwalczających się potęg: => Tikal i => Calakmul. Całkiem od niedawna wiemy, że Calakmul było dopiero drugą stolicą Drugiego Królestwa Węża i, że cały ten pochód po dominację Władców Węży zaczął się właśnie w Dzibanche. Na nocleg dotarliśmy do niewielkiej majańskiej wioski ulokowanej w selwie. Drewniane domki na wzgórzu i tradycyjne hamaki. Kolejny dzień to rajd przez selwę i nie odrestaurowane, a w dużej mierze również jeszcze nie przebadane majańskie ruiny: Rio Bec B, Rio Bec C, Rio Bec D, Rio Bec A, Ramonal, Channa, Okolhuitz, Xpuhil II, Manos Rojos – cały wachlarz mało znanych i raczej nie turystycznych stanowisk archeologicznych w ciągu jednego dnia. Następnie kontynuowaliśmy przygodę z majańską architekturą Rio Bec w Xpuhil I i otoczonym fosą => Becan oraz ze wspaniałą architekturą Chenes, również w Becan, Chicanna i Hormiguero. Kolejnego dnia tylko dwa stanowiska, ale jedno z nich to => Calakmul – spacer na prawie cały dzień. Najpierw jednak wspaniałe reliefy w Balamku. Na pożegnanie z Campeche prawdziwa brama do Mitnal/Xibalba: Cueva de los Murcielagos oraz miliony nietoperzy:

15-ty dzień wyprawy to długi skok przez dwie granice do => Tikal w Gwatemali. Nocne wyjście w ruiny. Blady świt i powitanie Słońca na szczycie Templo IV (72 m) – najwyższej pojedynczej majańskiej piramidzie (preklasyczna La Danta w El Mirador ma tą samą wysokość, jednak stoi na kolejnych platformach). Potem zwiedzanie ruin, śniadanie i rajd do odległego o 24 km Uaxactun, gdzie zobaczyliśmy pierwsze odkryte majańskie planetarium – Grupę E. Chwile relaksu w selwie, następnie ucieczka do Belize. Nocleg w San Ignacio i Crystal Cave, jedna z większych jaskiń Majów tutaj. Po Crystal Cave przeskok na Caulker Caye, zachód i wschód Słońca nad Morzem Karaibskim, powrotny rajd do Cancun i jeszcze tuż przed odlotem boa dusiciel i powtórka z architektury w Stylu Wschodniego Wybrzeża na niewielkim stanowisku archeologicznym El Rey.

Ciąg dalszy listy stanowisk archeologicznych związanych z cywilizacją Majów, jakie odwiedziliśmy w ramach XXVI wyprawy:

07. Limones

08. => Dzibanche

09. Kinichna

10. Kohunlich

11. Rio Bec B

12. Rio Bec C

13. Rio Bec D

14. Rio Bec A

15. Ramonal

16. Channa

17. Okolwitz

18. Xpuhil II

19. Manos Rojos

20. Xpuhil I

21. => Becan

22. Chicanna

23. Hormiguero

24. Balamku

25. => Calakmul

26. => Tikal

27. Uaxactun

28. El Rey

Podziel się informacją na: