Nurkowanie z rekinami wielorybimi w Dzibuti – styczeń 2020

Podziel się informacją na:

DŻIBUTI 2020. Safari nurkowe z rekinami wielorybimi!!!

Nurkowanie z rekinami wielorybimi w trakcie agregacji w Zatoce Adeńskiej. Wyprawa do słonego jeziora Lac Assal. Dżibuti – najmniejsze państwo Afryki

10-19 stycznia 2020

Jeszcze rekiny wielorybie – można oglądać bez końca👌😁

Opublikowany przez Mirka Kierepkę Poniedziałek, 20 stycznia 2020

Safari nurkowe z rekinami wielorybimi – ALPHA-DIVERS Whale Shark Safari Djibouti 2020 to siódmy rok obecności ALPHA-DIVERS w => Dżibuti (Djibouti), Afryka i siódmy rok obserwacji życia => rekinów wielorybich w trakcie corocznej agregacji w Zatoce Tadżura. Czy siódemki są szczęśliwe? Trzeba powiedzieć, że tak. Każdego roku agregacja rekinów wielorybich w Dżibuti jest nieco inna – naukowcy zwracają uwagę, że z roku na rok się zmniejsza. W styczniu 2020 mieliśmy do czynienia z poważną anomalią pogodową, wywołaną listopadowymi ulewami jakich => Trójkąt Afarski (The Afar Triangle) i Róg Afryki (The Horn of Africa) nie widział podobno od sześćdziesięciu lat. Spowodowało to zmianę zasolenia wody, znaczne zmniejszenie liczebności rekinów wielorybich w agregacji i przesunięcie się tych rekinów wielorybich, które pozostały w Zatoce Tadżura w rejon szczeliny tektonicznej The Crack / La Faille w kotle Ghoubet al-Kharab. Co oznaczało to dla nas poza tym, że afrykańska pustynia niespodziewanie zrobiła się zielona? Czy spotkaliśmy wymarzone rekiny skoro wybraliśmy się do Dżibuti specjalnie na nurkowanie z nimi?

Nurkowanie z rekinami wielorybimi w trakcie agregacji 2019/2020 było niesamowite ze względu na zmianę koloru i przejrzystości wody. Przyzwyczajeni do gęstej od planktonu, zielonej zupy Dżibuti mieliśmy niesamowitą przyjemność obserwacji różnych form odżywiania się rekinów wielorybich w przejrzystej i błękitnej wodzie, co możecie zobaczyć na filmach. Rekiny wielorybie zaprezentowały nam gruntownie zarówno ram feeding, jak i znacznie od niego rzadszy suction feeding! Tuż przed ALPHA-DIVERS Whale Shark Safari Djibouti 2020 w rejonie Zatoki Tadżura operowały aż trzy niezależne zespoły naukowców-elazmobranchiologów, które miały szansę zamontowania rekinom wielorybim kilku tagów satelitarnych, służących do rejestracji pozycji, głębokości i prędkości rekina. Kilka spośród tych rekinów wielorybich spotkaliśmy później  w planktonowej stołówce Ghoubet al-Kharab. Spotkaliśmy również kilka rekinów świeżo przybyłych do Zatoki Tadżura, lub przeoczonych przez naukowców. W styczniu 2020 mieliśmy aż cztery spotkania z rekinami wielorybimi w trakcie zwykłego nurkowania. Miało to miejsce przy szczelinie tektonicznej The Crack / La Faille, przy Red Virgin na głębokości aż 20 m, przy The Wall / Le Cliff i na Ras Korali. Pomijając niebo, często zasnute chmurami, aż dwukrotnie deszcz padający o rzut płetwą od afrykańskiego bieguna gorąca i pustynię, która z uwagi na anomalię pogodową pokryła się bujną zielenią to był na pewno bardzo dobry sezon!

Wyprawa nurkowa na Róg Afryki (The Horn of Africa) to jednak nie tylko nurkowanie z rekinami wielorybimi. Jak, więc poza tym wyglądało nasze nurkowanie w Dżibuti? Koralowe rafy Zatoki Tadżura przypominają nieco ekosystem pobliskiego => Morza Czerwonego. Sporo tu endemicznych gatunków regionu Morze Czerwone – Zatoka Adeńska, jak endemiczny błazenek Amphiprion bicinctus, spotykany w Dżibuti w => symbiotycznych ukwiałach: Heteractis aurora, Entacmaea quadricolor i Stichodactyla gigantea, endemiczne szczeciozęby: => Chaetodon semilarvatus, Chaetodon fasciatus i endemiczny podgatunek Chaetodon auriga auriga. Niektóre z nich, jak => ustniczek arabski (Pomacanthus maculosus) i podobnie do niego ubarwiony w żółty półksiężyc na niebieskim tle ustniczek półksiężycowy (Pomacanthus asfur), czy szczeciozęb cesarski (Chaetodon mesoleucos) powszechnie występują w Dżibuti, zaś w Morzu Czerwonym są raczej rzadkie. Mamy również w Dżibuti koralowe rybki, których nie znajdziemy w Morzu Czerwonym, jak endemiczny szczeciozęb arabski (Chaetodon melapterus), będący odpowiednikiem endemicznego dla Morza Czerwonego szczeciozęba austriackiego (Chaetodon austriacus). Niszę zajmowaną zwykle przez Chaetodon triangulatus czy Chaetodon baronessa w rozległych formacjach koralowców stołowych Acroporis sp. w Zatoce Tadżura zajmuje tłumnie Chaetodon larvatus, kolejny endemit zespołu Morze Czerwone – Zatoka Adeńska. Z gatunków kosmopolitycznych Indopacyfiku w Dżibuti występują => ustniczek królewski (Pygoplites diacanthus) i Heniochus intermedius.

Nurkowanie w Dżibuti to nie tylko chetoniki i pomacanthusy. Oczywiście w Dżibuti są też inne rybki: napoleony (Cheilinus undulatus), strzępiele (Epinephelus sp.), wargacze (Cheilnus fasciatus), parmy (Plectorhinchus gaterinus), plataksy (Platax sp.), stada pokolców jak Acanthurus gahm, starszych sierżantów (Abudefduf vaigensis), fizylierów księżycowych (Caesio lunula) i dwóch gatunków lucjanów: kaszmirowego (Lutjanus fulviflamma) i czarnokropego (Lutjanus fulviflamma). W skalnych grotach czają się mureny olbrzymie (Gymnothorax javanicus), skrzydlice zwyczajne (Pterois volitans), skrzydlice promieniste (Pterois radiata) i płaszczki – ogończe nakrapiane (Taeniura lymna). Spotykaliśmy ławice młodych barrakud i ostroboków. Dżibuti, Zatoka Tadżura i Ghoubet al-Kharab to jednak przede wszystkim matecznik => żółwi szylkretowych (gatunek na skraju wymarcia!) i => żółwi zielonych, które dość często uświetniały nasze nurkowanie. Na Red Virgin udało nam się spotkać drętwę i parę dużych orleni (Aetobatus narinari). Naszej łodzi w trakcie rejsu po Zatoce Tadżura i Ghoubet al-Kharab codziennie towarzyszyły rekiny butlonose. Wyprawę nurkową na Róg Afryki uwieńczyliśmy rajdem wokół Zatoki Tadżura do słonego jeziora => Lac Assal, zatrzymując się po drodze przy punktach widokowych, dających dobry wzgląd na Zatokę, Ghoubet al-Kharab za charakterystycznym stożkiem wygasłego wulkanu => Devil’s Island. Mogliśmy też podziwiać aktywność tektoniczną rejonu Trójkąta Afarskiego w postaci potężnych szczelin tektonicznych oraz fumarole, tuby lawowe i pola materiału piroklastycznego będące efektem aktywności wulkanicznej wulkanu Ardoukôba. Po drodze przez pustynię spotykaliśmy wielbłądy i stado pawianów. Mogliśmy również nieco przyjrzeć się zamieszkującym pustynny region nomadów.

Logbook z Whale Shark Safari Djibouti 2020 w wersji skróconej:

Sobota (11/01):

 • The Finger, Ras Eiro, Zatoka Tadżura

Niedziela (12/01):

 • The Dome, Ras Eiro, Zatoka Tadżura
 • Turtle Point, Arta Bay, Zatoka Tadżura
 • Awad’s Dive, Ras Korali, Zatoka Tadżura
 • Star Tomb (nurkowanie nocne), Ghoubet al-Kharab

Poniedziałek (13/01):

 • The Crack, Ghoubet al-Kharab
 • rekiny wielorybie, Ghoubet al-Kharab
 • rekiny wielorybie, Ghoubet al-Kharab
 • Star Bay (nurkowanie nocne), Ghoubet al-Kharab

Wtorek (14/01)

 • Red Virgin, Ghoubet al-Kharab
 • rekiny wielorybie, Ghoubet al-Kharab
 • rekiny wielorybie, Ghoubet al-Kharab
 • Star Bay (nurkowanie nocne), Ghoubet al-Kharab

Środa (15/01)

 • rekiny wielorybie, Ghoubet al-Kharab
 • The Wall, Ghoubet al-Kharab
 • Vicente’s Dive, Ghoubet al-Kharab
 • Star Bay (nurkowanie nocne), Ghoubet al-Kharab

Czwartek (16/01)

 • Red Virgin, Ghoubet al-Kharab
 • Deli, Zatoka Tadżura
 • Ras Korali, Zatoka Tadżura
 • Ras Korali (nurkowanie nocne), Zatoka Tadżura

Piątek (17/01)

 • Shark Island, Zatoka Tadżura

Sobota (18/01)

 • Wyprawa lądowa wzdłuż wybrzeży Zatoki Tadżura do słonego jeziora Lac Assal

Filmy nurkowe z ALPHA-DIVERS Whale Shark Safari Djibouti 2020

Pierwsze nurkowanie na koralowej rafie Dżibutri: The Finger, Ras Eiro, Zatoka Tadżura, Morze Arabskie. Pierwsze spotkanie z lokalnymi, głównie endemicznymi gatunkami ryb koralowych regionu Morze Czerwone – Zatoka Adeńska. Gatunki większości ryb i niektórych korali podpisane w komentarzu w kolejności występowania 😉

Nurkowanie z rekinami wielorybimi i obserwacja dwóch sposobów odżywiania: ram feeding (0:05, 1:20), kiedy rekin biernie filtruje plankton z wody przepływającej przez jego pysk i skrzela oraz suction feeding (1:06), gdy rekin napotka szczególnie atrakcyjnie nagromadzenie planktonu i zatrzymuje się wsysając wodę i filtrując pokarm. Wszechobecne ławice młodych ostroboków żywiących się tym samym.

Przyglądamy się bliżej kamuflażowi rekina wielorybiego, zwanemu mozaiką. Mozaika to układ plamek na skórze, który ustala się w wieku około trzech lat i, niczym odcisk palca, pozwala na jednoznaczną identyfikację rekina wielorybiego za pomocą algorytmów służących do sortowania zdjęć i identyfikacji przedstawianych na nich fragmentów nieba w obserwatoriach astronomicznych. W 1:04 bardzo ciekawy moment przypadkowego zetknięcia się dwóch olbrzymów i obopólnej natychmiastowej ucieczki.

Pamiętne nurkowanie na Red Virgin! Najpierw spotkanie z parą orleni nad pinaklem rafy, a później spory rekin wielorybi płynący w toni na głębokości 20 m. W 1:04 – 1:12 widać wyraźnie, że to samiec, dzięki parze klasperów umieszczonych pomiędzy drugą parą płetw w dolnej części ciała rekina, licząc od pyska. Dostał na imię doubleender na cześć nurków jaskiniowych 😉

Generalny snorkeling z rekinami wielorybimi. W 5:08 bardzo ciekawy moment otarcia się rekina wielorybiego ogonem o niewielką kolonię koralowców – niewielka destrukcja koralowej rafy i paniczna ucieczka rekina w słusznym zawstydzeniu 😉

Podziel się informacją na: