Sipadan i Borneo – MALEZJA 2017

Podziel się informacją na:

Sipadan i Borneo 2017

Wyprawa nurkowa do Malezji. Nurkowanie na Sipadanie, zwiedzanie Borneo i Kuala Lumpur

28 Pażdziernika – 12 Listopada

[TYLKO DWA WOLNE MIEJSCA NA WYPRAWIE]

orangutan borneo malezja wyprawa nurkowa

Orangutan na wyspie Borneo. Wyprawa nurkowa ALPHA-DIVERS MALEZJA 2011: SIPADAN i BORNEO

 

Bolbometopon muricatum - Bumphead parrotfish

Bolbometopon muricatum – Bumphead parrotfish

Sipadan, to obok => Komodo i => Raja Ampat jedno z najwspanialszych miejsc nurkowych Koralowego Trójkąta. Wulkaniczna iglica wyrastające z morskich głębin ukoronowana została szerokim plateau, które mieści jedną z najpiękniejszych raf koralowych na Ziemi. Żyją tutaj dziesiątki żółwi zielonych i stado kilkuset => bumpheadów, zapewniających różnorodność gatunkową koralowej rafie. Do najsłynniejszych nurkowisk na Sipadanie należą emocjonujący Barracuda Point – miejsce, w które uderza mocny prąd i mroczny system jaskiniowy Turtle’s Tomb / Turtle’s Cave, ale wokół wyspy jest wiele innych, a koralowa rafa jest piękna wszędzie dookoła wyspy. Sipadan objęty jest ścisłą ochroną, ograniczającą ilość odwiedzających wyspę do 120 osób dziennie.

orangutan-borneo-04s

Orangutan dżungla Borneo

Borneo to jedno z niewielu już miejsc na Ziemi, które może poszczycić się dziewiczym, pierwotnym lasem tropikalnym. I chociaż, tak jak wycinka drzew w Amazonii, tak i tutaj plantacje palmy oleistej niemal wytrzebiły pierwotną roślinność, jednak udało się ocalić skrawki nietkniętej natury. Będąc w Malezji nie możemy pominąć okazji zobaczenia fauny i flory, która niedługo może stać się już tylko wspomnieniem. Program wzbogacamy o wszechstronny rajd przez fragmenty tropikalnej dżungli deszczowej. By ją obejrzeć, będziemy jechać i płynąć łodzią, również trochę spacerować, a nocując w ukrytym w dżungli resorcie, będziemy starali się spotkać endemiczną faunę i florę Borneo.

 

PROGRAM WYPRAWY NURKOWEJ SIPADAN – BORNEO 2017

DZIEŃ 1 – Wylot z lotniska Okęcie przez Dubaj do Malezji

DZIEŃ 2 – Lądowanie w Kuala Lumpur, transfer do hotelu na China Town, wielka draka w chińskiej dzielnicy, czyli spacer po okolicy i kolacja w jednym z lokalnych warungów 🙂

DZIEŃ 3 – Poranny wylot na Borneo, lądowanie w Tawau, transfer do Semporny i zakwaterowanie w resorcie nurkowym na wybrzeżu Morza Sulu

DZIEŃ 4 – Nurkowanie w Parku Narodowym, 3 nurkowania dziennie

DZIEŃ 5 – Nurkowanie na Sipadanie, 3 nurkowania dziennie

DZIEŃ 6 – Nurkowanie w Parku Narodowym, 3 nurkowania dziennie

DZIEŃ 7 – Nurkowanie na Sipadanie, 3 nurkowania dziennie

DZIEŃ 8 – Nurkowanie na Sipadanie, 3 nurkowania dziennie

DZIEŃ 9 – Wykwaterowanie, około 5-godzinny transfer przez Borneo do Sandakan, zakwaterowanie w hotelu na szczycie wzgórza otoczonego tropikalnym lasem. Tu postaramy się zostawić bagaże z ciężkim sprzętem nurkowym, by nazajutrz wyruszyć „na lekko” na zwiedzanie dzikiego interioru wyspy Borneo.

DZIEŃ 10 – Poranna wizyta w Sepilok Orang Utan Rahabilitaton Centre, prezentacja programu ochrony orangutanów, spacer przez tropikalny las deszczowy po drewnianych kładkach w porze karmienia odzyskanych orangutanów, którymi opiekuje się ośrodek. Następnie wizyta w Borneo Sun Bear Conservation Centre i prezentacja programu ochrony najmniejszych niedźwiadków świata.

Po lunchu 2,5 godzinne przepłynięcie w górę Kinabatangan River. Po drodze będziemy mieć możliwość podziwiania dzikiej przyrody Borneo, w szczególności ptactwa, ale jeśli dopisze nam szczęście być może spotkamy karłowate słoniki z Borneo, należące do tutejszej tzw. Wielkiej Piątki. Na końcu drogi czeka nas zimny ręcznik i powitalny drink dla ochłody, a następnie zakwaterowanie w Sukau Rainforest Lodge, położonym w środku tropikalnego lasu deszczowego resorcie, który zdobył liczne nagrody w branży turystycznej.

Następnie wybierzemy się na pierwsze spokojne wypłynięcie na spotkanie z naturą. Ponownie mamy szansę na spotkanie ptaków oraz nosaczy malezyjskich (Proboscis) – małp należących do tzw. Wielkiej Piątki Borneo, z charakterystycznym długim nosem i mocno wygórowanym temperamentem.

Po kolacji prezentacja poświęcona przyrodzie Borneo, a dla chętnych nocne wypłynięcie łodzią na kolejne spotkanie z dziką przyrodą jednej z najbardziej niesamowitych wysp na Ziemi…

DZIEŃ 11 – Dla chętnych bardzo wczesna pobudka (5:30) i obserwacja jak dżungla budzi się do życia witając nowy dzień. Po lekkim śniadaniu wypłynięcie w kierunku jeziora Kelenanap Ox-Bow – o tej porze dzikie ptactwo jest najbardziej aktywne. Następnie powrót i normalne śniadanie.

Po śniadaniu spacer wokół ośrodka Sukau Rainforest Lodge w poszukiwaniu dzioborożców – niesamowitych ptaków, których bliskich krewnych spotkaliśmy na wyspie Peucang, w Parku Narodowym Ujung Kulon na Jawie Zachodniej 🙂 Dzioborożce to kolejny z gatunków Wielkiej Piątki Borneo. Następnie czas na relaks – w resorcie jest co robić lub nie robić 😉 Zawsze można spędzić dzień nad basenem w otoczeniu tropikalnego lasu albo na masażach w tutejszym salonie spa, ale wokół ośrodka jest pełno drewnianych kładek prowadzących do lasu i zdarza się, że podchodzą tu orangutany, oczywiście również należące do Wielkiej Piątki Borneo. Po południu kolejne wypłynięcie z powrotem wycyrklowanym w przepiękny pejzaż o zachodzie Słońca 🙂

DZIEŃ 12 – Dla chętnych wczesnoporanne wypłynięcie Menanggol River na spotkanie z dziką przyrodą, następnie powrót na śniadanie i znów czas na relaks. Po luchu dłuższa podróż do jaskini Gomantong. Miejsce to otacza pierwotny las deszczowy z dzikimi figowcami – miejsce wręcz idealne na spotkanie dzikiego orangutana. W jaskini i wokół niej spędzimy czas aż do zachodu Słońca, aby zaczaić się na zadziwiający spektakl dwóch milionów nietoperzy wylatujących z czeluści jaskini na nocne łowy w dżungli. Być może będziemy mieć okazję zobaczyć też polujące na nietoperze orły 🙂

DZIEŃ 13 – Po śniadaniu powrót łodzią w dół Kinabatangan River do Sandakan i zakwaterowanie w hotelu na wzgórzu.

DZIEŃ 14 – Po śniadaniu niestety żegnamy się już z Borneo wylatując do Kuala Lumpur. W KL ponownie kwaterujemy w orientalnej dzielnicy Chinatown.

DZIEŃ 15 – Po śniadaniu w jednym z lokalnych warungów zostawiamy bagaże w hotelu i ruszamy na spokojnie zwiedzać Kuala Lumpur korzystając z odkrytych dwupiętrowych autobusów City Tour. Stolica Malezji to nie tylko potężne, nowoczesne miasto, słynące z Petronas Towers. To również zaskakujący klimat połączenia ultranowoczesnego miejskiego molocha z zaułkami Chinatown, pałacem królewskim i rezerwatem ptaków, który mieści się w środku miasta pod olbrzymią siatką. Odwiedzimy też inne atrakcje jednego z miast-pereł Azji Południowo-Wschodniej

DZIEŃ 16 – Powrót do Europy (wylot po północy, około 11-tej w Kraju)

Sukau Rainforest Lodge

Sukau Rainforest Lodge

KOSZTY WYPRAWY NURKOWEJ SIPADAN – BORNEO 2017

 • 12980 PLN + przelot (obecnie ze względu na trwającą do 22/01 promocję linii Emirates proponujemy przeloty z Warszawy do Kuala Lumpur w cenie 2583 PLN)

KOSZTY OBEJMUJĄ:

 • pakiet 15-tu nurkowań, w tym aż trzech dni nurkowych na Sipadanie
 • przeloty i transfery wewnętrzne: Kuala Lumpur > Tawau, Tawau > Semporna, Semporna > Sandakan i Sandakan> Kuala Lumpur
 • 6 noclegów w Sempornie (woda na łodzi, lunch i kawa pomiędzy nurkowaniami)
 • 3 noclegi w Sukau Rainforest Lodge z pełnym wyżywieniem w trakcie trwania safari na Borneo
 • 2 noclegi ze śniadaniami w Sandakan
 • 2 noclegi w Kuala Lumpur
 • opłaty Permit Fee – trzydniowe pozwolenie na nurkowanie na Sipadanie
 • opłatę Conservation Contribution Parku Narodowego (safari na Borneo)
 • opłatę Jetty Fee

KOSZTY NIE OBEJMUJĄ:

 • opłat Permit Fee Tun Sakaran Marine Park za nurkowanie na wyspach poza Sipadanem
 • ewentualnych opłat Landing fee na wyspach, na których będziemy nurkować (na wyspach, na których są resorty pobierają one np. opłatę za korzystanie ze swoich sanitariatów)
 • ewentualnych opłat lotniskowych/wylotowych jeżeli się pojawią (z reguły są one opłacane w ramach zakupionych biletów, ale Azja to Azja…)
 • opłat wstępu do atrakcji turystycznych i obiektów muzealnych w ramach zwiedzania Kuala Lumpur, w tym Petronas Towers (6o USD)
 • napojów serwowanych do posiłków w resortach (alkoholowych i bezalkoholowych)
 • wyżywienia poza posiłkami wymienionymi w programie
 • opłat za używanie aparatu/kamery w parkach dżungli Borneo
 • wypożyczenia jakiejkolwiek części ekwipunku nurkowego
 • napiwków dla Divemasterów nurkowych i przewodników w dżungli
 • ubezpieczenia nurkowego (polecamy ubezpieczenie DAN, które można zakupić za pośrednictwem naszej strony => UBEZPIECZENIE DAN) ani ubezpieczeń podróżnych
 • ewentualnej dopłaty za singla 666 PLN

 

 

kuala lumpur chinatown malezja malaysia

Chinatown w Kuala Lumpur, wyprawa nurkowa ALPHA-DIVERS MALEZJA 2011: SIPADAN i BORNEO

Podziel się informacją na: