Sipadan i Borneo – MALEZJA 2017

Podziel się informacją na:

Sipadan i Borneo 2017

Wyprawa nurkowa do Malezji. Nurkowanie na Sipadanie, zwiedzanie Borneo i Kuala Lumpur

28 Października – 12 Listopada

[DLA DOŚWIADCZONYCH NURKÓW (PRĄDY), TYLKO DWA WOLNE MIEJSCA NA WYPRAWIE]

orangutan borneo malezja wyprawa nurkowa

Orangutan na wyspie Borneo. Wyprawa nurkowa ALPHA-DIVERS MALEZJA 2011: SIPADAN i BORNEO

 

Bolbometopon muricatum - Bumphead parrotfish

Bolbometopon muricatum – Bumphead parrotfish

Sipadan, to obok => Komodo i => Raja Ampat jedno z najwspanialszych miejsc nurkowych Koralowego Trójkąta. Wulkaniczna iglica wyrastająca z morskich głębin ukoronowana została szerokim plateau, które mieści jedną z najpiękniejszych raf koralowych na Ziemi. Żyją tutaj dziesiątki żółwi zielonych i stado kilkuset => bumpheadów, zapewniających różnorodność gatunkową tutejszej koralowej rafie. Do najsłynniejszych nurkowisk na Sipadanie należą emocjonujący Barracuda Point – miejsce, w które uderza mocny prąd i mroczny system jaskiniowy Turtle’s Tomb / Turtle’s Cave, ale wokół wyspy jest wiele innych, a koralowa rafa jest piękna wszędzie dookoła wyspy. Sipadan objęty jest ścisłą ochroną, ograniczającą ilość odwiedzających wyspę do 120 osób dziennie, obojętnie czy nurkujących, czy nie. Dlatego też resorty obsługujące nurkowanie na Spadanie wymagają od klientów wykupywania minimum pięciodniowych pakietów nurkowych, w ramach których oferują jeden dzień nurkowań na Sipadanie. W ramach tegorocznej wyprawy nurkowej ALPHA-DIVERS na Sipadan podeszliśmy do tematu inaczej, dzięki czemu możemy zagwarantować naszym nurkom aż trzy dni nurkowania na Sipadanie w ramach takiego pakietu.

orangutan-borneo-04s

Orangutan dżungla Borneo

Borneo to jedno z niewielu już miejsc na Ziemi, które może poszczycić się dziewiczym, pierwotnym lasem tropikalnym. I chociaż, tak jak wycinka drzew w Amazonii, tak i tutaj plantacje palmy oleistej niemal wytrzebiły pierwotną roślinność, jednak udało się ocalić skrawki nietkniętej natury. Będąc w Malezji nie możemy pominąć okazji zobaczenia fauny i flory, która niedługo może stać się już tylko wspomnieniem. Program wzbogacamy o trekking na górę Kinabalu (4095 m), ze szczytu której widać granicę dwóch mórz: Sulu i Południowo-Chińskiego. Ze szczytu góry Kinabalu powitamy też nowy dzień. Wrażeń dopełni rafting rzeką Kiulu i rejs rzeką Kawa Kawa, który pozwoli nam na spotkanie z odrobiną dzikiej przyrody Borneo.

 

PROGRAM WYPRAWY NURKOWEJ SIPADAN – BORNEO 2017

DZIEŃ 1 – Wylot z lotniska Okęcie przez Dubaj do Malezji

DZIEŃ 2 – Lądowanie w Kuala Lumpur, transfer do hotelu na China Town, wielka draka w chińskiej dzielnicy, czyli spacer po okolicy i kolacja w jednym z lokalnych warungów 🙂

DZIEŃ 3 – Poranny wylot na Borneo, lądowanie w Tawau, transfer do Semporny i zakwaterowanie w resorcie nurkowym na wybrzeżu Morza Sulu

DZIEŃ 4 – Nurkowanie w Parku Narodowym, lub nurkowanie na Sipadanie, 3 nurkowania dziennie

DZIEŃ 5 – Nurkowanie na Sipadanie, lub nurkowanie w Parku Narodowym, 3 nurkowania dziennie

DZIEŃ 6 – Nurkowanie w Parku Narodowym, lub nurkowanie na Sipadanie, 3 nurkowania dziennie

DZIEŃ 7 – Nurkowanie na Sipadanie, lub nurkowanie w Parku Narodowym, 3 nurkowania dziennie

DZIEŃ 8 – Nurkowanie na Sipadanie, lub dzień wolny, 3 nurkowania dziennie

DZIEŃ 9 – Dzień wolny na suszenie sprzętu, lub nurkowanie na Sipadanie, 3 nurkowania dziennie.

DZIEŃ 10 – Wykwaterowanie, transfer na lotnisko i przelot do Kota Kinabalu, zakwaterowanie w hotelu. Po południu (14:30), dla chętnych wycieczka do wioski Kawa Kawa, poczęstunek herbatą i wypłynięcie przez las mangrowy na spotkanie z dziką przyrodą Borneo. Mamy szanse zobaczyć dzioborożce, nosacze malezyjskie, lutungi, makaki, wydry i bawoły wodne. Około 19-tej tradycyjna malajska kolacja po zachodzie Słońca, a następnie płyniemy zobaczyć tutejsze ważki nad Tempasuk River.

DZIEŃ 11 – Wczesna pobudka, śniadanie i około 7:30 transfer w kierunku góry Kinabalu. Rejestracja i około 9:00 wymarsz przez Timpohon Gate. Celem pierwszego dnia trekkingu jest Panalaban Base Camp, położony na wysokości 3272 m n.p.m, gdzie czekać będzie na nas obiadokolacja. Po drodze przejdziemy przez różne strefy ekologiczne. Wspinaczka pierwszego dnia, z lunchem po drodze powinna potrwać około pięciu godzin.

Uwaga: Na wysokości 3-4 tys. metrów jest zimno. Śpimy w nieogrzewanym dormitorium, ze wspólną łazienką i toaletą. W góry należy zabrać ze sobą mały nieprzemakalny plecak, wygodne buty trekkingowe, lekkie klapki do chodzenia w miejscu noclegowym, ciepłe ubranie (polar, koszulę, długie spodnie, coś suchego na zmianę), windstopper, pelerynę od deszczu, mały ręcznik, latarkę czołówkę (!), polarową czapkę i rękawiczki, papier toaletowy, przybory higieniczne, butelkę z wodą, przekąski wysokoenergetyczne (gorzka czekolada, słodycze), krem z filtrem UV, repelent, ewentualnie plastry i medykamenty na chorobę wysokościową.

DZIEŃ 12 – Pobudka około drugiej nad ranem i atak na szczyt Kinabalu – Low’s Peak (4095 m n.p.m.). Około siódmej powrót na śniadanie do Panalaban Base Camp, a następnie zejście. Przewidywany koniec trekkingu około 15-tej, lunch w restauracji Balsam. Następnie około dwugodzinny transfer i powrót do hotelu w Kota Kinabalu.

DZIEŃ 13 – Po śniadaniu około półtorej-godzinny rafting na Kiulu River. Przepłyniemy jakieś 9 km przez tropikalny las deszczowy. Powrót około czternastej. Wolne popołudnie na spacery i zakupy.

DZIEŃ 14 – Po śniadaniu niestety żegnamy się już z Borneo wylatując do Kuala Lumpur. W KL ponownie kwaterujemy w orientalnej dzielnicy Chinatown.

DZIEŃ 15 – Po śniadaniu w jednym z lokalnych warungów zostawiamy bagaże w hotelu i ruszamy na spokojnie zwiedzać Kuala Lumpur korzystając z odkrytych dwupiętrowych autobusów City Tour. Stolica Malezji to nie tylko potężne, nowoczesne miasto, słynące z Petronas Towers. To również zaskakujący klimat połączenia ultranowoczesnego miejskiego molocha z zaułkami Chinatown, pałacem królewskim i rezerwatem ptaków, który mieści się w środku miasta pod olbrzymią siatką. Odwiedzimy też inne atrakcje jednego z miast-pereł Azji Południowo-Wschodniej

DZIEŃ 16 – Powrót do Europy (wylot po północy, około 11-tej w Kraju)

 

KOSZTY WYPRAWY NURKOWEJ SIPADAN – BORNEO 2017

 • Wyjątkowa cena 10000 PLN + przelot (obecnie około 3700 PLN)

KOSZTY OBEJMUJĄ:

 • pakiet 15-tu nurkowań, w tym GWARANTOWANE AŻ TRZY DNI NURKOWE NA SIPADANIE – TEGO NIE ROBI NIKT!!!
 • przeloty i transfery wewnętrzne: Kuala Lumpur > Tawau, Tawau > Kota Kinabalu, Kota Kinabalu > Kuala Lumpur
 • 7 noclegów w Semporna (woda na łodzi, lunch i kawa pomiędzy nurkowaniami)
 • 3 noclegi w Kota Kinabalu
 • 2 noclegi w Kuala Lumpur
 • opłaty Permit Fee – trzydniowe pozwolenie na nurkowanie na Sipadanie
 • opłatę Conservation Contribution Parku Narodowego (safari na Borneo)
 • opłatę Jetty Fee

KOSZTY NIE OBEJMUJĄ:

 • opłat Permit Fee Tun Sakaran Marine Park za nurkowanie na wyspach poza Sipadanem
 • ewentualnych opłat Landing fee na wyspach, na których będziemy nurkować (na wyspach, na których są resorty pobierają one np. opłatę za korzystanie ze swoich sanitariatów)
 • ewentualnych opłat lotniskowych/wylotowych jeżeli się pojawią (z reguły są one opłacane w ramach zakupionych biletów, ale Azja to Azja…)
 • dopłat za nadbagaż w trakcie przelotów wewnętrznych (standardem w Air Asia jest 15 kg bagażu rejestrowanego)
 • opłat wstępu do atrakcji turystycznych i obiektów muzealnych w ramach zwiedzania Kota Kinabalu, czy Kuala Lumpur, w tym Petronas Towers (6o USD)
 • napojów serwowanych do posiłków w resortach (alkoholowych i bezalkoholowych)
 • wyżywienia poza posiłkami wymienionymi w programie
 • opłat za używanie aparatu/kamery w parkach dżungli Borneo
 • wypożyczenia jakiejkolwiek części ekwipunku nurkowego
 • napiwków dla divemasterów nurkowych i przewodników w dżungli
 • ubezpieczenia nurkowego (polecamy ubezpieczenie DAN, które można zakupić za pośrednictwem naszej strony => UBEZPIECZENIE DAN) ani ubezpieczeń podróżnych
 • ewentualnej dopłaty za singla 666 PLN

 

 

kuala lumpur chinatown malezja malaysia

Chinatown w Kuala Lumpur, wyprawa nurkowa ALPHA-DIVERS MALEZJA 2011: SIPADAN i BORNEO

Podziel się informacją na: