Alfred Maudslay (1850-1931)

Podziel się informacją na:

Sir Alfred Percival Maudslay (1850-1931)

Archeologia Majów, eksploracja Mezoameryki

Anne Cary Maudslay i Alfred Maudslay w trakcie podróży po Ameryce Środkowej w 1984. (fot A Glimpse, Guatemala, 1899).Penn Museum

Anne Cary Maudslay i Alfred Maudslay w trakcie podróży po Ameryce Środkowej w 1984. (fot A Glimpse, Guatemala, 1899).Penn Museum

Alfred Percival Maudslay (18 March 1850 – 22 January 1931), urodził się w Tunbridge Wells w Anglii. Jego ojciec i dziad byli prominentnymi inżynierami i wynalazcami. Nauki pobierał w Harrow i Trinity Hall w Cambridge, gdzie uzyskał dyplom z nauk naturalnych w 1872 r. Planował studiować medycynę, ale ambicja ta przegrała z jego zamiłowaniem do podróży i eksploracji, szczególnie do tropików. Po opuszczeniu szkoły, wraz z bratem wybrał się w podróż do => Meksyku. Tam poznał swą przyszłą żonę Anne Cary Morris, wnuczkę gubernatora Morrisa, jednego z ojców amerykańskiej konstytucji. W 1873 Maudslay powrócił do Indii Zachodnich, gdzie został sekretarzem gubernatora Trynidadu. Następnie obejmował różne stanowiska rządowe w Australii i na Południowym Pacyfiku, na Fiji, Tonga i Samoa (Sharer 1983).

W 1881 roku Maudslay zapragnął powrócić do Mezoameryki, wyruszył więc w podróż do => Gwatemali. Po wylądowaniu w porcie Livingstone, Maudslay wyruszył parowcem w górę rzeki  Rio Dulce do jeziora => Izabal, a następnie drogą lądową z mułami ruszył przez góry => Sierra de Las Minas, wzdłuż starej kolonialnej drogi przez dolinę Motagua. Choć spiritus movens tego przedsięwzięcia była lektura książek => Johna Lloyda Stephensa i => Fredericka Catherwooda Maudslaya nie interesowała archeologia Majów dopóki nie znalazł się w ruinach => Quirigua (Sharer 1983).

Maudslay własnym sumptem zrealizował osiem ekspedycji. Ciągnął ze sobą dosłownie tony sprzętu fotograficznego, gipsu do zdejmowania form i innego sprzętu. Jego żona Anna towarzyszyła Maudslayowi w czasie ostatniej z nich w 1894, co oboje opisali w kronice „A Glimspe to Guatemala”, wydanej w 1899. Pozycja ta stanowi żywy opis czasów dawno minionych i klimatu podróży po Ameryce Środkowej (Sharer 1983).

Maudslay, w czasie swoich wypraw zadokumentował 13 stanowisk: Ixkun, Yaxche, Rabinal (Cayup), Chacujal, Guatemala-Mixco (nazwane później Kaminaljuyu), Utatlan, Iximche, a szczególnie dokładnie => Copan, => Quirigua, Menché (nazwane później przez Teoberta Malera – Yaxchilan), => Chichen Itzá, => Tikal i Palenque. Rezultaty jego pracy opublikowane zostały w wielotomowym dziele „Biologia Centrali Americana” znanym też pod tytułem „Contributions to the Knowledge of the Fauna and Flora of Mexico and Central America”, którego jednym z dodatków był tom „Archaeology” i dwa tomy szczegółowych ilustracji: zdjęć, planów, przekrojów, map oraz szkiców narysowanych pod jego nadzorem przez Anne Hunter. Obrazy te stanowią dziś unikalny dokument monumentów, które w wielu przypadkach już dziś nie istnieją, bądź też zostały mocno nadgryzione przez czas. Był to gigantyczny wkład w przyszły rozwój dziedziny (Sharer 1983).

Maudslay jako pierwszy biały dotarł do ruin Yaxchilan, które nazwał Menché. Bez problemu oddał jednak pałeczkę pierwszeństwa Francuzowi Désiré Charnay, który dotarł tam dwa dni później, a odkryte ruiny chciał nazwać na cześć swojego sponsora. Désiré Charnay, znany też jako ten, któremu nie udało się osuszyć Sacred Cenote w => Chichen Itza (Bass 2008), pięknie opisał to spotkanie, a obaj odkrywcy zaprzyjaźnili się i pracowali w Yaxchilan razem (Sharer 2008).

Maudslay prowadził własne wykopaliska w => Copan i => Quirigua, ale największym z jego dokonań jest bardzo szczegółowa dokumentacja majańskich rzeźb i inskrypcji, która podłożyła podwaliny pod późniejsze odczytanie majańskich hieroglifów. Był pionierem w stosowaniu do eksploracji źródeł historycznych, badając ruiny Utatlan i Iximche sprawdzał hiszpańskie teksty opisujące podbój ziem Cakchiquelów i Quiche. Rozpoznał Chacujal z zapisków Hernana Corteza, jako Pueblo Viejo nad Rio Tinaja. Przez całe życie uważał siebie za amatora nie naukowca, choć analizował zebrane przez siebie dane – to on zidentyfikował i nazwał glify Initial Series, będące początkami zapisów kalendarycznych zapisane w majańskiej Długiej Rachubie. Dużo chętniej inspirował do badań innych, podobno podpowiedział Josephowi Goodmanowi możliwość zastępowania przez późniejsze Head Variants zwykłej majańskiej notacji liczbowej  w Initial Series. Zasponsorował też prace Adeli Breton, która zadokumentowała praktycznie całkowicie już obecnie zniszczone freski w => Chichen Itza, przetłumaczył też na angielski słynne wspomnienia żołnierza Hernana Corteza, Bernala Diaza del Castillo (Sharer 1983).

Bibliografia:

Sharer, Robert J. (1983) „Alfred P. Maudslay: Pioneer Maya Archaeologist” Expedition Magazine 26.1 (October 1983): n. pag. Expedition Magazine. Penn Museum, October 1983 Web. 19 Aug 2017 <http://www.penn.museum/sites/expedition/?p=4949>

Sharer, Robert J.; Traxler, Loa P (2006) „The Ancient Maya” – sixth edition, Stanford University Press

Tozzer, Alfred M. (1931) „Alfred Percival Maudslay” – American Anthropologist, New Series, Vol. 33, No. 3, pp. 403-412, Wiley

 

Podziel się informacją na: