Augustus le Plongeon (1825-1908)

Podziel się informacją na:

 

Augustus le Plongeon – pasjonat i odkrywca

Archeologia Majów, eksploracja Mezoameryki

File:Augustus Le Plongeon at Chichen Itza (1875).jpg - Wikimedia ...

Augustus le Plongeon (1825-1908) – brytyjsko-amerykański antykwariusz, fotograf i archeolog-amator, który latami studiował cywilizację Majów na północy półwyspu Jukatan. Augustus le Plongeon przyszedł na świat w Jersey. W wieku lat 19-tu popłynął do Ameryki Południowej, a jego statek rozbił się u wybrzeży Chile. Przez jakiś czas nauczał tam matematyki, rysunku i języków, jednak gorączka złota ściągnęła go z powrotem do Stanów, gdzie pracując jako kartograf uczył się przy okazji medycyny. Następnie studiował fotografikę w Wielkiej Brytanii, by po powrocie do Stanów otworzyć studio dagerotypów. Kolejne studio fotograficzne otworzył w 1862 roku w Limie, w Peru, gdzie zajmował się również medycyną alternatywną.

Augustus le Plongeon był jednym z pionierów wykorzystania fotografii w dokumentacji stanowisk archeologicznych. Przez osiem lat podróżował po Peru dokumentując ruiny, w tym również w ramach jednej z ekspedycji Ephraima George’a Squiera. Po powrocie do Stanów wykładał w Kalifornijskiej Akademii Nauk, następnie studiował mezoamerykańskie manuskrypty w Brtish Museum w Londynie. To wraz z żoną – Alice Dixon le Plongeon ściągnęło go wreszcie w 1873 roku na Jukatan, gdzie spędził 12 lat w => Meksyku i => Belize. Przekonany, że cywilizacja pochodzi z Nowego Świata szukał związków majańskich ruin ze starożytnym => Egiptem i Atlantydą. Próbował również przetłumaczyć fragmenty Kodeksu Madryckiego, gdzie odnalazł relację z zatopienia Altaltydy.

Augustus le Plongeon wspólnie z żoną zrealizowali wyczerpującą dokumentację fotograficzną ruin Uxmal. W => Chichen-Itza odkryli majańsko-toltecki posąg, któremu nadali nazwę chacmool. Mimo iż poglądy Augustusa le Plongeon nie znalazły uznania w środowisku archeologów, nazwa chacmool obowiązuje do dzisiaj. Le Plongeon wraz z żoną eksplorował również ruiny Majów w rejonie Cancun, na Isla Mujeres, Isla Cozumel, Izamal i Ake. Augustus zmarł w Nowym Jorku w 1908 r., jego żona Alice podążyła za mężem w dwa lata później. Le Plongeon do końca życia bronił swoich poglądów o Jukatanie jako kolebce cywilizacji, skąd przeniesiono ją na Atlantydę, a wreszcie do starożytnego Egiptu.

Augustus Le Plongeon – Missing Links Predating The Maya Before ...

Luminous-Lint - Image

Podziel się informacją na: