Świątynia Candi Sewu, Jawa, Indonezja

Podziel się informacją na:

 

Candi Sewu – Manjusri graham, świątynia buddyjska na Jawie

Wyprawy nurkowe, Indonezja, zwiedzanie Jawy, świątynia buddyjska

 

Candi Sewu, Jawa, Indonezja - wyprawa nurkowa ALPHA-DIVERS INDONEZJA 2014

Para dvarapali i główne wejście do Candi Sewu, Jawa, Indonezja – wyprawa nurkowa ALPHA-DIVERS INDONEZJA 2014

 

Jawa słynie ze wspaniałych tysiącletnich świątyń dwóch wielkich religii: hinduizmu i buddyzmu. Odwiedzający Indonezję kierują zwykle kroki ku dwóm najwspanialszym: słynnej Candi Borobudur, o unikalnej trójwymiarowej konstrukcji, będącej największą buddyjską świątynią na świecie oraz Prambanan Rara Jonggrang, położonej również w pobliżu Yoggakarty słynnej świątyni Hindu. Mało kto wie, że na Równinie Prambanan, zaledwie kilometr od wspomnianej świątyni Candi Prambanan leży druga, starsza i nie mniej ciekawa Candi Sewu. Niewiedza turystów, która sprawia, że obojętnie mijają busem kolejną kupę kamieni daje tym bardziej rozgarniętym niesamowitą przyjemność obcowania sam na sam z malowniczymi ruinami sprzed ponad dwunastu stuleci! Zapraszamy na krótki spacer po ruinach Candi Sewu. Zapraszamy na spotkanie z jej historią i z tragiczną legendą księżniczki Loro Jonggrang…

 

Candi Sewu, Jawa, Indonesia - wyprawa nurkowa ALPHA-DIVERS INDONEZJA 2014

Andezytowe perełki architektury w kompleksie Candi Sewu, Jawa, Indonezja – wyprawa nurkowa ALPHA-DIVERS INDONEZJA 2014

Świątynia Candi Sewu to drugi co do wielkości buddyjski kompleks świątynny na Jawie – pierwsza jest świątynia => Candi Borobudur, która jest zarazem największą buddyjską świątynią na Ziemi. Sewu w języku jawajskim oznacza tysiąc świątyń, co jest związane z późniejszą legendą o przeklętej księżniczce Loro Jonggrang, ale nie jest to oryginalna nazwa tego miejsca, a samych świątyń jest tu obecnie 249. Candi Sewu pochodzi z VIII-go stulecia n.e. i jest starsza o 37 lat od słynnej Candi Borobudur – najsłynniejszej i największej buddyjskiej świątyni na Jawie i poza nią oraz o 70 lat starsza od pobliskiej => Candi Prambanan – wspaniałej świątyni hindu, uważanej za inspirację dla wspaniałych świątyń Angkoru.

Candi Sewu, Jawa, Indonesia - wyprawa nurkowa ALPHA-DIVERS INDONEZJA 2014

Candi Sewu, Jawa, Indonezja – wyprawa nurkowa ALPHA-DIVERS INDONEZJA 2014

Oryginalna nazwa Candi Sewu to Manjusri grha – Dom Manjsusri, bodhisattvy z tradycji Mahāyāna. Wspomina o tym inskrypcja z Kelurak, zapisana w sanskrycie skryptem pranagari i datowana na 782 n.e. oraz odkryta w drugiej połowie XX-go stulecia inskrypcja w samej świątyni Candi Sewu, zapisana w języku staromalajskim, starojawajskim skryptem i datowana na 792 n.e. Candi Sewu jest wybudowana w tradycji jednej z głównych buddyjskich ścieżek – Mahāyāny, jednak obydwie inskrypcje wskazują również na wpływy Tantrayany i Vajrayany w tym miejscu, a ta druga wręcz wspomina o istnieniu tu wcześniej starszej świątyni Vajrasany.

Candi Sewu, Jawa, Indonesia - wyprawa nurkowa ALPHA-DIVERS INDONEZJA 2014

Bezgłowy posąg buddy – niemy świadek łupiestwa w Candi Sewu, Jawa, Indonezja – wyprawa nurkowa ALPHA-DIVERS INDONEZJA 2014

Candi Sewu była główną buddyjską świątynią na Jawie, w buddyjsko-hinduistycznym królestwie Medang Mataram. Co ciekawe obie wspomniane religie musiały na Jawie koegzystować mimo, iż kojarzone z nimi dynastie Sañjaya i Śailēndra toczyły przez stulecia zaciekłą walkę o władze nad centralną częścią wyspy. Prace nad budową świątyni Candi Sewu rozpoczęły się za panowania słynnego władcy Rakai Panangkaran z wyznającej hinduizm dynastii Sañjaya, który panował tu w latach 760-775 n.e., a ukończone przez jego następcę, króla Indrę z konkurencyjnej i wyznającej buddyzm dynastii Śailēndra, który zawładnął i władał królestwem Madang Mataram w latach 775-800 n.e.

Candi Sewu, Jawa, Indonesia - wyprawa nurkowa ALPHA-DIVERS INDONEZJA 2014

Para dvarapali, strażników broniących świątyni Candi Sewu, Jawa, Indonezja – wyprawa nurkowa ALPHA-DIVERS INDONEZJA 2014

Candi Sewu zbudowana została na planie mandali. Wokół Manjusri grha – Candi Sewu znajdowały się cztery mniejsze świątynie strażnicze, położone na czterech kardynalnych kierunkach świata. Do naszych czasów przetrwały tylko dwie z nich: Candi Bubrach i Candi Gana, położone odpowiednio na południe i wschód od świątyni głównej Candi Sewu. Ich ruiny można odwiedzić spacerując po drodze z Candi Prambanan do Candi Sewu. Po świątyniach Candi Lor i Candi Kulon, dwóch pozostałych, położonych odpowiednio na północ i zachód od Candi Sewu pozostały do dziś niestety jedynie rozsypane kamienie.

Candi Sewu, Jawa, Indonesia - wyprawa nurkowa ALPHA-DIVERS INDONEZJA 2014

Materiał zdruzgotanej trzęsieniami ziemi Candi Sewu, Jawa, Indonezja – wyprawa nurkowa ALPHA-DIVERS INDONEZJA 2014

Po ekspansji islamu na Jawę i upadku tutejszych hinduistyczno-buddyjskich królestw, świątynia Candi Sewu została porzucona i zapomniana, choć miejscowi kojarzyli ją wciąż z legendą Loro Jonggrang. Zrójnowaną i pokrytą wulkanicznymi popiołami pobliskiej ognistej góry Merapi odkryto ponownie dla świata dopiero w czasach kolonizacji holenderskiej. Candi Sewu trafiła w 1817 roku wraz z ryciną H.C. Corneliusa, naszkicowaną w 1807, na karty książki „The History of Jawa”, sir Thomasa Stamfforda-Rafflesa, który bezskutecznie próbował rozpocząć tam wykopaliska. Candi Sewu została zniszczona w trakcie Wojny Jawajskiej (1825-1830), kiedy to materiał ze świątyni posłużył do budowy fortyfikacji, a następnie w wyniku trwających przez kolejne stulecia rabunków oraz częstych na Jawie trzęsień ziemi.

Candi Sewu, Jawa, Indonesia - wyprawa nurkowa ALPHA-DIVERS INDONEZJA 2014

Candi Sewu, Jawa, Indonezja – wyprawa nurkowa ALPHA-DIVERS INDONEZJA 2014

Aby zobaczyć świątynię Candi Sewu w jej pierwotnym stanie warto sięgnąć zatem do prac Auguste Payen, pochodzących jeszcze z roku 1825. Ograniczone wykopaliska archeologiczne rozpoczęły się w Candi Sewu dopiero w XX-tym stuleciu. Prowadzili je J. Krom i W. F. Stutterheim (1923) oraz J.G. de Casparis (1950) i Jacques Dumarçay (1981). Obecnie świątynia jest zrekonstruowana i stanowi miejsce zdecydowanie warte odwiedzenia. W Candi Sewu odbywa się też Vesak – celebracja urodzin, oświecenia i śmierci Gautamy Buddy w tradycji Teravady, wyznaczana w lunarno-solarnym kalendarzu hinduskim, w miesiącu Visakha.

Candi Sewu, Jawa, Indonesia - wyprawa nurkowa ALPHA-DIVERS INDONEZJA 2014

Para dvarapali broniących jednego z głównych wejść do Candi Sewu, Jawa, Indonezja – wyprawa nurkowa ALPHA-DIVERS INDONEZJA 2014

Legenda Loro Jonggrang opowiada o miłości i zdradzie na tle walki dwóch legendarnych królestw: Pengging i Boko, które skoczyły sobie do gardeł. Wojnę rozpoczął okrutny król Prabu Boko, który posiadał piękna córkę Rarę Jonggrang. Krwiożerczy król Prabu Boko zginął na polu bitwy, dzięki nadnaturalnym mocom księcia Bandung Bondowoso, syna króla Prabu Damar Moyo, władcy Pengging. Księżniczka Rara Jonggrang wpadła w rozpacz kiedy dowiedziała się o śmierci ojca. Książę Bandung Bondowoso wkrótce obległ i zdobył stolicę Boko, jednakże urzeczony pięknem księżniczki Rary Jonggrang zaproponował jej małżeństwo zamiast dalszej walki.

Durga w Candi Prambanan, Jawa, Indonesia - wyprawa nurkowa ALPHA-DIVERS INDONEZJA 2014

Wspomniany w legendzie Loro Jonggrang posąg Durgi w Candi Prambanan, do którego pozowała królowa Pramodhawardhani, Jawa, Indonezja – wyprawa nurkowa ALPHA-DIVERS INDONEZJA 2014

Przebiegła księżniczka Rara Jonggrang zażądała od niego spełnienia dwóch warunków. Książę Bandung Bondowoso miał wybudować studnię Jalatunda, a następnie tysiąc świątyń w ciągu jednej nocy. Dzięki magicznym mocom książę dokonał dzieła, jednak dał się podpuścić zdradzieckiej księżniczce Jonggrang i kiedy tylko wszedł do wnętrza studni gigant Patih Gupolo pogrzebał go w niej żywcem, przysypując stosem kamieni. Księciu Bandung Bondowoso udało się uciec dzięki magii. Zaślepiony beznadziejną miłością wybaczył jednak księżniczce Jonggrang i przystąpił do konstrukcji świątyń. W tym celu książę Bandung Bondowoso przywołał całą hordę demonów ziemi. Kiedy prace zbliżały się już do ukończenia, księżniczka Rara Jonggrang nakazała po cichu wzniecić pożar na wschodzie, a następnie udała się wraz z kobietami aby młócić ryż. Demony myśląc, że oto  nadchodzi świt uciekły. Wściekły książę, kiedy zrozumiał jak bardzo został oszukany rzucił klątwę na księżniczkę i zamienił Rarę Jonggrang w posąg tak, że stała się ona ostatnim elementem ostatniej nieukończonej świątyni. W ten sposób spełnił jej warunki…

Candi Sewu, Jawa, Indonesia - wyprawa nurkowa ALPHA-DIVERS INDONEZJA 2014

Zwieńczone stupami świątynie w kompleksie Candi Sewu, Jawa, Indonezja – wyprawa nurkowa ALPHA-DIVERS INDONEZJA 2014

Legenda Loro Jonggrang, choć powstała znacznie później opisuje prawdopodobnie w alegoryczny sposób zmagania o panowanie nad Środkową Jawą dwóch konkurencyjnych dynastii: Sañjaya i Śailēndra. Prabu Boko to Samaratungga z dynastii Śailēndra, następca króla Indry, książę Bandung Bondowoso to Rakai Pikatan z dynastii Sañjaya, który uznawany jest za budowniczego przepysznej świątyni hindu => Candi Prambanan, zaś Rara Jonggrang to jego żona Pramodhawardhani, córka króla Samaratunggi z dynastii Śailēndra i jego żony Dewi Tara, pochodzącej z dynastii  Śrivijaya z Sumatry. Pramodhawardhani uznawana jest za inicjatorkę budowy wspaniałej buddyjskiej świątyni => Candi Borobudur, oraz rozbudowy Candi Sewu.

 
 
 

Zapraszamy na wspólne poznawanie świata i ekscytujące wyprawy nurkowe ALPHA-DIVERS oraz nurkowanie w Indonezji 🙂

ZAPRASZAMY NA KOLEJNE WYPRAWY NURKOWE I NIE TYLKO NURKOWE Z ALPHA-DIVERS. We wrześniu 2020 wybieramy się ponownie na wspaniałą wyprawę nurkową i krajoznawczą do Indonezji w ramach Wyprawy Nurkowej ALPHA-DIVERS – INDONEZJA: JAWA – BALI – KOMODO 2020.

Nurkowanie Komodo, safari nurkowe ALPHA-DIVERS

Komodo, Indonezja – safari nurkowe ALPHA-DIVERS: KOMODO 2020

 

Podziel się informacją na: