Acanceh, ruiny Majów w Meksyku

Podziel się informacją na:

 

Acanceh (Ryk Jelenia)

Meksyk, Jukatan, okolice Merida

 

Acanceh – wczesnoklasyczne miasto, zbudowane pomiędzy 200 a 300 rokiem n.e. na północy półwyspu Jukatan, w obecnym stanie Yucatan w => Meksyku. Zajmowało około czterech kilometrów kwadratowych i liczyło około 400-tu budynków. Główna piramida ma obecnie 11 m wysokości, zachowało się na niej pięć masek Kinich Ajaw, zniszczonych przez hiszpańskich bandytów. Masywna, czworoboczna budowla pochodzi jeszcze z Preklasyku, co wywnioskowano na podstawie porównań ikonografii piramidy w Acanceh z preklasycznym Cerros, w dzisiejszym => Belize.

Ze szczytu piramidy widoczna jest panorama miasta, druga – mniejsza piramida oraz dość złożony architektonicznie pałac stiuków. Wszystkie odzyskane budynki noszą ślady wpływu architektury => Teotihuacan, prowadząc do hipotezy, że mogła to być kolonia Miasta Trzcin. Acanceh warto odwiedzić np. po drodze do ruin => Mayapan.

 

Na najbliższą wyprawę nurkową ALPHA-DIVERS do Meksyku, na półwysep Jukatan i nurkowanie rekreacyjne w Cenotach i na Mezoamerykańskiej Rafie Barierowej w Belize zapraszamy w styczniu 2017, w ramach => wyprawy nurkowej YUCATAN 2017: Meksyk – Belize – Gwatemala 🙂

Cenoty, wyprawa do Meksyku, nurkowanie jaskiniowe 2017

Cenoty, Kawernowa Korona Jukatanu, wyprawa ALPHA-DIVERS do Meksyku i kulminacyjne nurkowanie kawernowe w The Pit (Jacinto Pat)

 

Podziel się informacją na: