Frederick Catherwood (1799-1854)

Podziel się informacją na:

 

Frederick Catherwood – Architekt, artysta i odkrywca

Archeologia Majów, eksploracja Mezoameryki

 

Frederick Catherwood (27 II 1799 – 20 IX 1854) –  angielski architekt, inżynier, rysownik, malarz i odkrywca. Urodził się w Hoxton w gminie Hackney w Londynie. Jako architekt ukończył Akademię Królewską, a następnie studiował architekturę i sztukę klasyczną w Rzymie. Pasja jaką darzył antyczne ruiny wpierw zawiodła go na Sycylię, gdzie szkicował ruiny Taorminy, Mesyny i Syrakuz. Następnie spędził dwa lata w Grecji, studiując i rysując architekturę antyczną, a później, z oblężonych przez Turków Aten, przedostał się do Egiptu, gdzie wspólnie z dwoma kolegami z Royal Academy wynajął łódkę i przez rok zwiedzał i rysował ruiny wzdłuż Nilu. W 1826 powrócił do Londynu, gdzie przez 3 lata praktykował architekturę, a następnie wziął udział w pierwszej od początku stulecia naukowej wyprawie eksplorującej ruiny wzdłuż Nilu. W 1833 Catherwood wrócił do Kairu, gdzie na prośbę Mohamada Aliego, wykładał architekturę na tamtejszym uniwersytecie. Następnie w towarzystwie Josepha Bonomi i Francisa Arundale zwiedził Lewant i Arabię Petraeę (dzisiejsza Palestyna, Synaj, Jordania i część Arabii Saudyjskiej). Catherwood spędził dwa miesiące w Jerozolimie, czego efektem była mapa, z której później skorzystał => John Lloyd Stephens. Wraz z Arundalem odwiedził Liban, a następnie powrócił do Londynu, by przetworzyć swe szkice na modne w tym czasie panoramy. Tak wreszcie poznał Johna Lloyda Stephensa i prawdopodobnie za jego namową popłynął praktykować architekturę w USA.

Frederick Cahterwood wspólnie z Johnem Lloydem Stephensem dwukrotnie eksplorował Jukatan, Chiapas, Honduras i Gwatemalę, czego efektem były dwa dwutomowe dzieła Stephensa z ilustracjami Catherwooda. Catherwood wydał również album „Views of Ancient Monuments in Central America, Chiapas and Yucatan”. Jako podróżnik i wykształcony architekt bezbłędnie obalił tezy hrabiego de Waldeck, jakoby majańskie budowle miały egipskie, czy hinduskie pochodzenie, bądź też postawione zostały przez XIII-te plemię Izraela. Po dziś dzień znane i bardzo często wykorzystywane są jego ilustracje ruin w => Copan, => Chichen Itza, Uxmal, czy => Tulum.

Po powrocie z Mezoameryki, Frederick Catherwood zatrudnił sie jako inżynier przy budowie koleji w Ameryce Południowej. Podróżował wtedy również często do Panamy, Gujany Brytyjskiej (obecnie Gujana) i Kaliforni. W trakcie gorączki złota Catherwood zawędrował do San Fransisco, gdzie otworzył sklep z zaopatrzeniem dla górników. Frederick Catherwood utonął dwa lata po śmierci Stephensa na pokładzie parowca „Arctic”, który płynąc z Liverpoolu do Nowego Jorku zderzył się z francuskim parowcem „Vesta” w 1854 roku.

Większość dzieł Catherwooda spłonęła niestety, w czasie pożaru galerii przy Prince Street w Nowym Jorku 31 VII 1842, w której wystawiał on panoramy Jerozolimy i Teb. Przetrwały tylko dzieła, które oczekiwały w owym czasie na wydanie książek Stephensa w warsztacie drukarskim Harper & Brothers. Wspólne ze Stephensem dzieła Catherwooda: „Incidents of Travel in Central America, Chiapas and Yucatan” vol 1 & 2, „Incidents of Travel in Yucatan” vol 1 & 2,  stały się najczęściej przedrukowanymi bestselerami w Europie i USA, inspirując po dziś dzień, całe pokolenia archeologów i pasjonatów cywilizacji Majów. Sam wydał „Views of Ancient Monuments” w 1844.

Podziel się informacją na: