John Lloyd Stephens (1805-1852)

Podziel się informacją na:

John Lloyd Stephens – dyplomata, pisarz, odkrywca

Archeologia Majów, Mezoameryka, Meksyk, Belize, Gwatemala, Honduras

John Lloyd Stephens (1805 – 1852)

John Lloyd Stephens – (28 XI 1805 – 13 X 1852) amerykański odkrywca, pisarz i dyplomata. Odebrał staranne wykształcenie klasyczne, kończąc z najwyższą na swoim roku lokatą, Columbia College. Uczęszczał również do Tapping Reeve, pierwszej szkoły prawniczej w USA. Od najmłodszych lat mocno angażował się w politykę. Poważna infekcja gardła, jakiej nabawił się w trakcie jednej z kampanii, zmusiła go jednak do wyjazdu do Europy. Zwiedził Italię, Grecję, Turcję, Rosję i Polskę, a następnie, zamiast wracać do Stanów, wsiadł na parowiec do Alexandrii i zwiedził Egipt, Palestynę, Jordanię, Synaj i Arabię Saudyjską. Listy z tych podróży były bez jego zgody publikowane w prasie co skłoniło go później do kontynuowania pisarstwa.

Pierwsze zetknięcie z antycznym Egiptem, Alexandria i wycieczka do Piramid w Gizie, wywarły na nim bardzo przygnębiające wrażenie. W listach swych narzekał na upadek wielkiej niegdyś kultury oraz …komercjalizację turystyki. Pomimo ostrzeżeń przed niebezpieczeństwem takiej podróży, pod przebraniem tureckiego handlarza odwiedził zazdrośnie pilnowaną przez muzułmanów => Petrę (nowożytny odkrywca tego miejsca – Johann Burckhardt przygotowywał się do swej wyprawy dwa lata, ucząc się na pamięć Koranu i języka arabskiego). Jego relacja z tej podróży stała się jedynym wiarygodnym źródłem informacji o tym miejscu na wiele kolejnych lat. Przez kilka miesięcy zwiedzał później Jerozolimę, posługując się szczegółową mapą, narysowaną zaledwie kilka lat wcześniej przez nieznanego mu jeszcze => Fredericka Catherwooda. W 1836 odpłynął do Londynu gdzie poznał jej autora.

W 1838 ukazała się Voyage Pittoresque et Archaeologique dans le Province d’Yucatan Jeana Fredericka hrabiego de Waldeck, który spędził dwa lata w Palenque, szkicując ruiny i zabawiając się w międzyczasie z nastoletnią Mają. Uważany za ekscentryka hrabia, w pełni czerpał z życia, przeżywając dzięki temu aż 106 lat. Stephens i Catherwood postanowili w tym samym roku wyruszyć na Jukatan. Pomogła im w tym śmierć trzeciego z rzędu amerykańskiego konsula w Republice Środkowej Ameryki. Stephens miał za zadanie skontaktować się z rządem Środkowej Ameryki i dokończyć negocjacje traktatu handlowego. Dotarli do => Belizé, gdzie wystawnie podjął ich Superintendent Jej Królewskiej Mości Kolonii Hondurasu Brytyjskiego, jednak dowiadując się o naukowym celu ich podróży, natychmiast wysłał po cichu do Palenqué własną ekspedycję (Patrick Walker, John Caddy). Efekty prac brytyjskiej ekspedycji, przyćmione doskonalszą pracą Stephensa i Catherwooda poszły w zapomnienie aż do 1967 r., kiedy wydane zostały jako „Palenque: The Walker-Caddy Expedition to the Ancient Maya City, 1839-1840”.

Catherwood i Stephens dotarli najpierw do => Copan, którego dotychczasowa dokumentacja, sporządzona przez Juana Galindo czy Domingo Juarrosa była mocno pobieżna. Stephens zostawił tu Catherwooda, aby ten spokojnie mógł zajmować się rysunkiem, podczas gdy sam wyruszył do Gwatemali, na poszukiwanie mitycznego rządu efemerycznej Republiki Środkowej Ameryki, która w międzyczasie zdążyła już się rozpaść. Stephens zdążył przejechać Nikaraguę, Salwador i Kostarykę zanim smutna prawda miała do niego dotrzeć, wreszcie powrócił do Gwatemali, gdzie połączył się z Catherwoodem. Razem wyruszyli do Palenque. Pora deszczowa zmusiła ich do ucieczki do Merida, skąd udali się do Uxmal. W Palenque obaj zapadli na malarię, która męczyła ich już do końca życia – Catherwood omal nie umarł w Uxmal. Wspólnie zwiedzili 44 zrujnowane miasta Majów, między innymi również zamieszkanie w tym czasie, według ich raportu, => Tulum. Stephens odkrył dla zachodniego świata => Mayapan, wraz z Catherwoodem pracowali też w => Chichen Itza.

Jego, wspólne z Catherwoodem dzieła, zainspirowały późniejszego archeologa Edwarda H. Thompsona oraz …Edgara Allana Poe. Najważniejsze z nich to:  „Incidents of Travel in Egypt, Arabia Petraea and the Holy Land”, „Incidents of Travel in Greece, Turkey, Russia and Poland”, „Incidents of Travel in Central America, Chiapas and Yucatan” vol 1 & 2, „Incidents of Travel in Yucatan” vol 1 & 2.

Podziel się informacją na: