Chateau Chinon

Podziel się informacją na:

 

Chateau Chinon

Zamki nad Loarą (w tym wypadku Vienne 😉 )

 
Francja to nie tylko nurkowanie w jaskiniach, nie samym nurkowaniem zresztą żyje człowiek
 

Chinon nad rzeką Vienne, od zawsze stanowiło ważny punkt strategiczny. Najstarsze ślady osadnictwa ludzkiego pochodzą tutaj jeszcze z czasów prehistorycznych, nic więc dziwnego, że nakładają się tu na siebie umocnienia galijskie, romańskie i frankońskie. Chateau Chinon jest w naturalny sposób ufortyfikowane, rozkładając się na wysokim skalnym klifie, opadającym w stronę rzeki Vienne. Z wież fortecy widać doliny Vienne i Loary, aż po Saumur, Sainte-Maure i l’Ile-Bouchard.

 

chinon_332

Obraz 1 z 68

Chateau Chinon - Dolina Loary - ALPHA-DIVERS 2013

 

Najstarsza historyczna wzmianka odnosi się do oblężenia Chinon, znajdującego się wtedy pod władaniem Wizygotów, przez Aegidiusa – gubernatora Galii, prowincji Rzymskiego Imperium. Ale istotniejsza jest ta z X-go wieku, kiedy po bitwie pod Saint-Martin-le-Beau, Thibalt III, książę Blois oddaje Chinon w ręce księcia Akwitanii – jest nim Geoffrey Martel zwany… Plantagenetem. I tu zaczyna się właściwa historia Chinon.

Książę Geoffrey Martel, wasal korony francuskiej, dziedziczył bowiem, poprzez swoją żonę Matyldę, tron Anglii…, a jego syn – Henryk II Plantagenet włożył angielską koronę. Był to początek, trwającego wiele pokoleń konfliktu. Chinon w 1204 r., po rocznym oblężeniu, przechodzi w ręce francuskie. W 1425 r. ówczesny delfin Francji – przyszły Karol VII, przyjmuje tu wizytę Joanny d’Arc, rozpoczynając swój rozdział wojny z Anglią.

Z Chinon wiążą się zatem duchy wielu ważnych postaci. Henryk II Plantagenet zmarł tu w 1189 roku. W Chinon umarł również najsłynniejszy z jego synów – Ryszard Lwie Serce, który został ranny po nieudanym wypadzie na dziewczęta w Chalus. W 1308 byli tu więzieni najwyżsi dostojnicy Zakonu Templariuszy, na czele z ostatnim Wielkim Mistrzem – Jaquesem de Molay.

 

chinon_007

Obraz 1 z 27

Chinon - Dolina Loary - ALPHA-DIVERS 2013

 

Zamek Chinon cieszył się splendorem i świetnością aż do przejęcia przez kardynała Richelieu, którego spadkobiercy doprowadzili Chinon do trwałej ruiny. Dziś, podróżując przez Francję warto odwiedzić zarówno sam zamek, jak i leżące u jego stóp średniowieczne miasto.

 

Zamki nad Loarą:

=> Chateau Azay-le-Rideau

=> Chateau du Rivau

 

Podziel się informacją na: