Bali, Indonezja – wodna świątynia Pura Tirta Gangga

Podziel się informacją na:

 

Bali – Wyspa Bogów, świątynia Pura Tirta Gangga

Indonezja, wyjazdy na Bali i zwiedzanie Wyspy Bogów

 

bali, pura tirta gangga, temple, świątynia hindu, zwiedzanie, wycieczki, indonezja, indonesia

Bali, świątynia Pura Tirta Gangga symbolizująca wodę ze świętego Gangesu i ceremonialny basen Mahabharata na poziomie Bwah, z widocznymi posągami (z tyłu od lewej): Kunti, Gatotkaca, Krisna, Abimanyu, Srikandi, Bima, Yudistira, Arjuna, Sudewa i Duryudana (plecami). Wyprawa nurkowa ALPHA-DIVERS Indonezja 2015: Jawa – Bali – Komodo

Bali – Wyspa Bogów słynnie z urokliwych miejsc, pełnych egzotyki i lokalnego kolorytu. Jednym z tych wyjątkowo zapadających w pamięć miejsc jest kompleks świątynno-pałacowy Pura Tirta Ganga. Pura Tirta Ganga to święte miejsce, reprezentujące na => Bali wody, świętej dla Hinduistów, rzeki Ganges. Nazwa kompleksu oznacza literalnie właśnie wody Gangesu. Pura Tirta Gangga to labirynt wspaniałych fontann i basenów rozmieszczonych w przepięknie zaprojektowanym ogrodzie. Alejami wśród kwiatów przechadzają się tu posągi hinduskich bogów. Sercem kompleksu Pura Tirta Ganga jest jedenastopiętrowa, poświęcona Śiwie fontanna reprezentująca koncepcję Nawa Sanga / Sanga Mandala, z ośmioma otaczającymi ją rzeźbami, rozlokowanymi na kierunkach kardynalnych. Poszczególne rzeźby, otaczające reprezentowanego przez falliczną fontannę Śiwę, ulokowanego centrum wszechświata to od północy: Wisznu, Sambu, Iswara, Mahasora, Brama, Rudra, Mahadewa i Sangkara.

bali, pura tirta gangga, temple, świątynia hindu, zwiedzanie, wycieczki, indonezja, indonesia

Bali, świątynia Pura Tirta Gangga, hinduscy bogowie i duchy wyspy na poziomie Swah. Wyprawa nurkowa ALPHA-DIVERS Indonezja 2015: Jawa – Bali – Komodo

Kompleks świątynny Pura Tirta Gangga został założony przez radżę Anak Agung Agung Anglurah Ketut Karangasem w 1946 roku. W 1948 roku powstał tu pałac wodny o tej samej nazwie. Kompleks świątynno-pałacowy Pura Tirta Gangga zajmuje 1,2 hektara wspaniale urządzonego, rozciągającego się ze wschodu na zachód terenu, rozlokowanego na trzech poziomach Triloka: Bhur, Bwah i Swah. Na najwyższym poziomie – Swah, poświęconym bogom, pod potężnym drzewem banyan znajduje się święte źródło i kilka ceremonialnych basenów oraz miejsce do medytacji z ośmioma rzeźbami: boga, demona, mężczyzny, kobiety i istot im pośrednich. Jedenastopiętrowa fontanna Śiwy znajduje się na środkowym poziomie Bwah, poświęconym światu ludzi, podobnie jak ceremonialny basen Mahabharata z dwudziestoma figurami walczących bogów i demonów Pandawa i Kurawa. Na najniższym poziomie Bhur znajduje się ogromny południowy basen z wyspą demonów. W 1963 roku kompleks świątynno-pałacowy Pura Tirta Gangga został zniszczony w wyniku erupcji wulkanu Gunung Agung, ale przywrócono go do stanu poprzedniej wspaniałości. To z pewnością jedno z piękniejszych miejsc na Bali.

bali, pura tirta gangga, temple, świątynia hindu, zwiedzanie, wycieczki, indonezja, indonesia

Bali, świątynia Pura Tirta Gangga, hinduscy bogowie i duchy wyspy w miejscu do medytacji na poziomie Swah, na posadzce czarno-biała balijska dekoracja Rwabhineda. Wyprawa nurkowa ALPHA-DIVERS Indonezja 2015: Jawa – Bali – Komodo

Kompleks świątynno-pałacowy Pura Tirta Gangga znajduje się we wschodniej części wyspy Bali, 7 km na północ od miasta Amlapura, któremu źródła Tirta Gangga dostarczają wodę podobnie, jak okolicznym polom ryżowym.

Bali to magiczna wyspa i z pewnością przynajmniej raz w życiu warto ją odwiedzić. Choć nie urządzamy na Bali dedykowanych wypraw nurkowych, Wyspę Bogów odwiedzamy w ciągu roku wielokrotnie, podróżując zwykle z magicznej Jawy na wspaniałe nurkowanie na Lombok, Banta i => Komodo. Wyjazdy na Bali ze sprawdzonymi miejscowymi przewodnikami – Polakami mieszkającymi na stałe na wyspie, z którymi współpracujemy od lat, jako klub nurkowy ALPHA-DIVERS polecamy natomiast przez cały rok. Polecamy nurkowanie i zwiedzanie wyspy z tymi, którzy znają Bali najlepiej.

 

Zapraszamy na wyjazdy na Bali i wspólne zwiedzanie Wyspy Bogów z przewodnikiem – archeologiem

 

ZAPRASZAMY NA WYPRAWY NURKOWE I NIE TYLKO NURKOWE Z ALPHA-DIVERS. Na początku września 2019 wybieramy się ponownie na wspaniałą wyprawę nurkową i krajoznawczą do Indonezji w ramach ALPHA-DIVERS – INDONEZJA 2019: KOMODO Południowe, Centralne i Północne, Banta Island.

safari nurkowe komodo banta

Safari nurkowe ALPHA-DIVERS Indonezja 2019: Komodo Południowe, Centralne i Północne + Banta Island

 

Podziel się informacją na:

Powiązane zdjęcia:

Dodaj komentarz