Danu Beratan, Bali, Indonezja

Podziel się informacją na:

Bali – Wyspa Bogów, wodna świątynia Pura Ulun Danu Beratan

Indonezja, wyjazdy na Bali i zwiedzanie Wyspy Bogów

 

bali danu beratan pura ulun temple pagoda pelinggih meru

Bali, świątynia Pura Ulun Danu Beratan, wyprawa nurkowa i krajoznawcza ALPHA-DIVERS Indonezja 2018: Bali i Lombok

bali danu beratan pura ulun temple naga

Wyspa węży – naga w świątyni Pura Ulun Danu Beratan

Bali to nie tylko „morze i plaże”. Wyspa oblewana od północy wodami Morza Jawajskiego, będącego częścią Zachodniego Pacyfiku, a od południa wodami Oceanu Indyjskiego ma pochodzenie wulkaniczne podobnie, jak cały Archipelag Malajski. Na => Bali, znajdują się trzy wulkany, a wyniesiony obszar górski mieści również święte dla Balijczyków wodospady i jeziora. Woda dla wszystkich chyba kultur ma dość podstawowe znaczenie, nie inaczej jest z Bali, której miejscowa religia Agama Hindu Dharma, będąca balijską wersją hinduizmu z mocnymi wpływami buddyzmu i starszych kultów lokalnych jest również nazywana Religią Świętej Wody – Agama Tirta. Pośród balijskich świątyń związanych z kultem wody dwie można wyróżnić jako najważniejesze. Są to: poświęcona bogu Wisznu świątynia => Pura Tirta Empul i omawiany tu Pura Ulun Danu Beratan, świątynny kompleks poświęcony wodnej bogini Dewi Danu, położony na brzegach świętego górskiego jeziora Beratan.

 

Malownicze krajobrazy Bali i jeziora Beratan

 

bali danu beratan pura ulun temple pagoda pelinggih meru

Bali, od lewej: pagody Pura Lingga Petak i Pura Tengahing Segara w świątyni Pura Ulun Danu Beratan

Świątynia Pura Ulun Danu Beratan to obok słynnych świątyń morskich: => Pura Luhur Uluwatu, => Pura Tanah Lot i => Pura Batu Bolong jeden z najbardziej malowniczo położonych obiektów sakralnych na => Bali. Znajduje się ona na zachodnim wybrzeżu jeziora Beratan, w wiosce Candikuning, w poddystrykcie Baturiti, w regencji Tabanan, w północnej części Wyspy Bogów. Region ten nazywany znany jest jako Bedugul. Ze względu na nietypowy dla Bali, górzysty krajobraz i religijne znaczenie tego miejsca, rejon Bedugul jest bardzo popularnym celem wakacyjnych i weekendowych wyjazdów pośród mieszkańców gęściej zaludnionych obszarów miejskich na południu Wyspy Bogów. Lustro jeziora Beratan znajduje się na wysokości 1200 m n.p.m., a wypływające z niego wody nawadniają obficie okoliczne tereny. Jest to dzięki temu najbardziej urodzajny region Bali, a wzdłuż wypływających z jeziora Beratan rzek, znajduje się znacznie więcej mniejszych świątyń i kapliczek. Pura Ulun Danu Beratan to dosłownie „świątynia źródła jeziora Beratan”. Pelinggih Meru – główna pagoda świątyni Pura Ulun Danu Beratan, symbolizująca świętą górę Meru wyłania się z płaskiej tafli jeziora, wznosząc się na niewielkiej wyspie. Otulone zwykle mgłami pasmo górskie Bedugul dopełnia malowniczego tła dla świątyni.

 

Zagmatwana proweniencja kompleksu świątyń Pura Ulun Danu Beratan

 

bali danu beratan pura ulun temple candi bentar

Bali, brama candi bentar do santkuarium Pura Dalem Purwa w świątyni Pura Ulun Danu Beratan

Hinduistyczny kompleks świątynny Pura Ulun Danu Beratan pochodzi z XVII stulecia, jednak można odnaleźć w nim ślady odnoszące się do nieco bardziej zamierzchłej religijnej przeszłości wyspy => Bali. Świątynia poświęcona została Dewi Danu – bogini jeziora oraz Trimūrti – hinduskiej trójcy bogów Brama, Wisznu i Śiwa. Kompleks świątynny Pura Ulun Danu Beratan składa się z pięciu hinduskich sanktuariów, ale znajdzie się tutaj również i …buddyjska stupa. Dwa najważniejsze spośród sanktuariów to: trzystopniowa pagoda Pura Lingga Petak poświęcona Śiwie, kojarzona z głównym źródłem płodności i wody jeziora Beratan oraz  jedenastostopniowa pagoda Tengahing Segara, poświęcona bogini Dewi Danu i bogu Wisznu. Widok właśnie tych dwóch świątyń znajdziecie na indonezyjskim banknocie o nominale 50 000 rupii.

bali danu beratan pura ulun temple pagoda pelinggih meru

Bali, brama kori agung do santkuarium Pura Penataran Agung w świątyni Pura Ulun Danu Beratan

Pochodząca z AD 1634 świątynia Pura Penataran Agung poświęcona jest Tri Purusha Shiva: Śiwa, Sadha Śiwa, Parama Śiwa. Pozostałe sakntuaria to Pura Dalem Purwa, poświęcona bogini Dewi Durga i bogom Dewa Ludra oraz Pura Dalem Prajapati poświęcona bogini Dewi Durga. W kompleksie świątynnym Pura Ulun Danu Beratan znajduje się również kilka starszych megalitycznych artefaktów, jak sarkofag i kamienna tablica. Pozwalają one przypuszczać, że miejsce ​​to było konsekrowane jeszcze na długo przed wybudowaniem tutaj pierwszej świątyni hinduistycznej.

 

Symbolika Trimurti w pagodach Pura Ulun Danu Beratan i pływający efekt

 

bali danu beratan pura ulun temple pagoda pelinggih meru

Bali, trzystopniowa pagoda Pura Lingga Petak i jedenastostopniowa Pura Tengahing Segara w świątyni Pura Ulun Danu Beratan

Przechodząc przez świątynne bramy Pura Ulun Danu Beratan natraficie na typowe dla => Bali sakralne rozwiązania architektoniczne z wielopoziomowymi pagodami pnącymi się stromo w niebo. W połączeniu z magicznym krajobrazem jeziora Beratan, otoczonego pasmem górskim to właśnie te pagody stanowią o sławie tutejszych malowniczych pejzaży. Pagody wewnątrz kompleksu świątynnego Pura Ulun Danu Beratan poświęcone są  bogom: Wisznu (jedenastopoziomowa), Bramie (siedmiopoziomowa) i Śiwie (trójpoziomowa), wchodzącym w skład głównej trójcy bogów Trimūrti, w balijskim panteonie Agama Hindu Dharma. Kiedy poziom wody w jeziorze Beratan wzrasta pojawia się efekt wynurzania się najważniejszych świątyń bezpośrednio z tafli magicznego jeziora. To wtedy będziecie mieć szanse do zrobienia najbardziej spektakularnych zdjęć. Wyjątkowi szczęśliwcy mogą również zobaczyć pagody Pura Ulun Danu Beratan wyłaniające się spośród mgieł…

 

Zwiedzanie świątyń Pura Ulun Danu Beratan na Bali

 

bali danu beratan pura ulun temple pagoda pelinggih meru

Bali, siedmiostopniowa pagoda poświęcona Bramie w świątyni Pura Ulun Danu Beratan

Świątynia Pura Ulun Danu Beratan przy Jalan Denpasar-Singaraja, Candikuning, Tabanan. Zwiedzając hinduistyczne świątynię na => Bali warto jest wpasowywać się w ich piodalan – święta kojarzone z datą założenia danej świątyni, obchodzone rokrocznie w tradycyjnym 210-dniowym balijskim kalendarzu, zwanym Pawukon. Piodalan kompleksu świątynnego Pura Ulun Danu Beratan odbywa się w dzień Anggara tygodnia Julungwangi, w siedmiodniowych cyklach tradycyjnego balijskiego kalendarza Pawukon (oprócz siedmiodniowych „tygodni”, które mają swoje nazwy, w ceremonialnym balijskim kalendarzu Pawukon występują również cykle trzy- , cztero- , pięcio- , sześcio- i ośmiodniowe i jeszcze cztery dodatkowe kombinacje dni…). Co drugi rok w ceremonialnym balijskim kalendarzu w Pura Ulun Danu Beratan odbywa się mocniejsza „dwurocznica” założenia świątyni, zwana Piodalan Agung. Jednakże kompleks świątynny Pura Ulun Danu Beratan, dla samych unikalnych jeziorno-górskich krajobrazów, warto jest odwiedzić w każdy dowolny dzień. 

bali danu beratan pura ulun temple naga

Węże – naga i pagody świątyń Wisznu i Śiwy w świątyni Pura Ulun Danu Beratan

Wstęp na teren kompleksu świątynnego Pura Ulun Danu Beratan to koszt 50.000 indonezyjskich rupii i dodatkowo 10.000 indonezyjskich rupii za postój busa, lub większego samochodu na przyświątynnym parkingu. Chętni by zobaczyć i przeżyć na jeziorze Beratan coś więcej mogą wypożyczyć tradycyjne łodzie z bocznymi pływakami – trimarany jukung. Nad jeziorem Beratan można wypożyczyć również łódkę z silnikiem, ale to już nie ten sam klimat. Po drugiej stronie jeziora Beratan można uprawiać też różne sporty wodne, jak parasailing i przejażdżki skuterem. W pobliżu kompleksu świątynnego można wypożyczyć sprzęt wędkarski i kupić przynętę, aby spędzić czas nad jeziorem na wędkowaniu. Atrakcyjną propozycją dla turystów odwiedzających region Bedugul są również ogrody botaniczne Eka Karya.

 

bali danu beratan pura ulun temple pagoda pelinggih meru

Bali, świątynia Pura Ulun Danu Beratan, wyprawa nurkowa i krajoznawcza ALPHA-DIVERS Indonezja 2018: Bali i Lombok

 

Zapraszamy na wyjazdy na Bali i wspólne zwiedzanie Wyspy Bogów z przewodnikiem – archeologiem

 

ZAPRASZAMY NA KOLEJNE WYPRAWY NURKOWE I NIE TYLKO NURKOWE Z ALPHA-DIVERS. Na początku września 2019 wybieramy się ponownie na wspaniałą wyprawę nurkową i krajoznawczą do Indonezji w ramach Wyprawy Nurkowej ALPHA-DIVERS – INDONEZJA 2020: KOMODO Południowe, Centralne i Północne, Banta Island.

safari nurkowe komodo banta

Safari nurkowe ALPHA-DIVERS Indonezja 2020: Komodo Południowe, Centralne i Północne + Banta Island

 

Podziel się informacją na:

Powiązane zdjęcia:

Dodaj komentarz