BBC Human Planet: Oceans – Into the Blue

Podziel się informacją na:

Planete Earth: Oceans – Into the Blue

Film nurkowy, filmy nurkowe, BBC

 

„Tylko jedno stworzenie wykroiło sobie możliwości życia w praktycznie dowolnym miejscu na Ziemi. To stworzenie to my. Wskroś całej planety używamy sprytu, by przeżyć w najdzikszych miejscach, daleko od świateł miast, twarzą w twarz z surową naturą. Ziemia jest bowiem planetą ludzi…”

 

Human Planet BBC

Human Planet BBC: Oceans – Into the Blue

 

Planete Earth: Oceans – Into the Blue to kolejna z filmowych przyrodniczych superprodukcji BBC, która prezentuje unikalne obrazy ostatnich chwil na Ziemi koralowych raf i wielu gatunków zwierząt lądowych i morskich. Film Human Planet poświęcony jest naszej planecie Ziemi, jako całości, ale jego pierwsza część dotyczy, a jakże Oceanu, jako najważniejszej jej części. Widzowie, którym nieobce jest nurkowanie na najwspanialszych rafach => Koralowego Trójkąta rozpoznają bez trudu => Sipadan i jego bogaty podwodny ekosystem w pierwszych scenach filmu Oceans – Into the Blue. W chwilę potem niestety zaczyna się …zabijanie.

Planete Earth: Oceans – Into the Blue pokazuje ludzi żyjących z morza polujących na maleńkie pąkle w Galicji, w północnej Hiszpanii, ogromne kaszaloty nieopodal wyspy Lembata w => Indonezji oraz na kiełbie w Laguna u wybrzeży Brazylii, to ostatnie w ścisłej współpracy z delfinami butlonosami. Później BBC zabiera nas na Hawaje pokazując bliskie związki rdzennych mieszkańców wysp z Oceanem. Nie zaznał prawdziwego surfingu kto nie surfował na Hawajach! Na => Papui poznamy zaklinacza rekinów, który poluje na rekiny przy użyciu przekazywanych z pokolenia na pokolenie metod – śpiewając pieśni i naśladując pluskanie pożywiających się ryb. Upolowane rekiny wypuszcza komentując, że jest ich wyraźnie coraz mniej i martwi się, że wraz z nimi odejdzie w niebyt droga życia zaklinaczy rekinów. Wreszcie => Filipiny… i pa-aling, nurkowanie z nargilem – najbardziej ekstremalna forma podwodnego przemysłu. Niezamożni podwodni rybacy na Filipinach nurkują po zdobycz w płetwach zrobionych z deski i kawałka gumy, używając powietrza podawanego długim wężem z powierzchni, ładowanego przy użyciu kompresora. Ich ryzykowne nurkowanie bardzo często kończy się chorobą dekompresyjną filipińscy nurkowie z nargilami nie mają bowiem kompletnie pojęcia o teorii dekompresji. O wymianie filtrów powietrza w ich kompresorach nie ma chyba nawet potrzeby wspominać… Rozkładają olbrzymie sieci, pokrywając nimi pod wodą całe połacie rafy koralowej. Ocenia się, że chwytają w ten sposób 50% wszystkich ryb żyjących na danym odcinku rafy, pustosząc do cna i tak już coraz bardziej wytrzebione z życia tereny. Poławianie z nargila daje jednak rybom więcej szans niż powszechnie stosowane w Azji Południowo-Wschodniej łowienie za pomocą materiałów wybuchowych… Na koniec Bajau Laut – prawdziwi Ludzie Morza z rejonu Sulawezi i => Borneo, którzy kontakty z lądem utrzymują wyłącznie w celach handlowych. Bajau widzą wyraźniej pod wodą niż reszta ludzkiej populacji, są również w stanie wytrzymać znacznie dłużej pod wodą nurkując bezdechowo.

Premiera: 2011-01-13

Czas trwania: 58’ 46”

Produkcja i reżyseria: Tom Hugh-Jones

Narracja: John Hurt

Nadzór naukowy: Rachael Kinley
 

Zapraszamy do subskrypcji kanału filmowego => Nurkowanie z ALPHA-DIVERS na youtube

 

 

Podziel się informacją na:

Dodaj komentarz