Borneo 2018 – spotkanie z orangutanem

Podziel się informacją na:

Borneo i spotkanie z dzikim orangutanem w resztkach pierwotnej dżungli

Zwiedzanie Borneo, wyprawa nurkowa MALEZJA 2018: Sipadan i Borneo

borneo orangutan

Dzikie i wolne orangutany, samica z młodym w trakcie przeprawy przez las, Sabah, Borneo, wyprawa nurkowa ALPHA-DIVERS MALEZJA 2018

Borneo to wyspa, która słynęła niegdyś z nieprzebytej dżungli. Dżungli, na której łamały sobie zęby elitarne oddziały specjalne armii całego świata, a którą w 1986 roku przeszedł wskroś polski podróżnik Jacek Pałkiewicz. Dzika dżungla Borneo to przeszłość. Trzecia co do wielkości wyspa Ziemi zamieniona została w gigantyczną plantację palmy oleistej na potrzeby gigantycznych koncernów produkujących niezdrową żywność. Dziką dżunglę Borneo zamieszkiwały niegdyś endemiczne gatunki, jak nosorożec sumatrzański, karłowaty słonik borneański, czy orangutan. Wraz ze zniszczeniem dżungli Borneo gatunki te znalazły się na skraju wymarcia.

Spotkanie z orangutanem na Borneo odbywa się zwykle za pomocą ośrodków adaptacyjnych, w których przebywają orangutany odebrane z niewoli zanim na nowo przyzwyczają się do życia w lesie. W resztkach pierwotnej dżungli Borneo bardzo ciężko je spotkać dlatego nawet nie marzyliśmy o tym zwiedzając resztki pierwotnych lasów w malezyjskiej prowincji Sabah, w północnej części Borneo. Ku naszemu zdumieniu dzikie orangutany spotkaliśmy aż dwukrotnie!!

Podziel się informacją na:

Powiązane zdjęcia:

Dodaj komentarz