Dolina Urubamby, Peru 2016

Podziel się informacją na:

 

Peru, Andy, Dolina Urubamby

Selva alta, Urubamba, Peru, wyprawa PERU 2016

Urubamba w Peru to jeden ze źródłowych odcinków Amazonki. Selva alta na wysokości około 2200 m n.p.m. jest jeszcze wciąż pełna życia. Wschód Słońca witają wrzaski stad dziesiątek papug, przelatujących z jednej na drugą ścianę doliny. W zaroślach ruszają się ptaki, a wśród nich przepiękny le rojero z długim, zakończonym chorągiewką ogonem. Le rojero – motmot andyjski Momotus aequatorialis przypomina motmota (maaya taan: toh), tak dobrze znanego nam z => Meksyku, z półwyspu Jukatan. W ruinach Inków, wśród kamieni gnieżdżą się tutejsze wróble i jaskółki, zaś na kamieniach wygrzewają się endemiczne jaszczurki Stenocercus crassicaudatus, spotykane wyłącznie w rejonie Cuzco.

Dolina Urubamba zwana jest również Świętą Doliną Inków (Valle Sagrado / Sacred Valley, a w czasach kolonialnych znana była jako dolina Yucay. W lokalnych językach rzeka Urubamba zwana jest Willkanuta (aymara: Dom Słońca) i Willkamaya (quechua: Święta Rzeka). Urubamba, wraz z Tambo wpadają do Ukajai/Ucayali, w Tambo zaś płyną wody Apurimacu – wypływającego z góry Mismi źródła Amazonki.

 

ZAPRASZAMY NA KOLEJNE WYPRAWY NURKOWE I NIE TYLKO NURKOWE Z ALPHA-DIVERS. We wrześniu 2016 wybieramy się ponownie na wspaniałą wyprawę nurkową i krajoznawczą do Indonezji w ramach Wyprawy Nurkowej ALPHA-DIVERS – INDONEZJA: JAWA – BALI – KOMODO 2017, w trakcie której czeka nas trekking po wulkanach Tengger, Bromo i Ijen.

 

Podziel się informacją na:

Powiązane zdjęcia:

Dodaj komentarz