Filipiny – powrót igliczni-duchów

Podziel się informacją na:

Iglicznia-duch (Solenostomus paradoxus) wróciła na Filipiny

Filipiny, biologia morza, Malapascua, Cabilao, Monad Shoal, Gato, Panganggan

filipiny nurkowanie ghost pipefish iglicznia duch solenostomus paradoxus

Nurkowanie nocne na Cambaquiz, przy wyspie Cabilao i iglicznia-duch (Solenostomus paradoxus / ornate ghost pipefish) – jedno z najbardziej niesamowitych morskich stworzeń. Wyprawa nurkowa ALPHA-DIVERS Filipiny 2019: Malapascua i Cabilao.

Iglicznia duch (Solenostomus paradoxus / ornate ghost pipefish, harlequin ghost pipefish) to jeden z najbardziej groteskowych gatunków stworzeń morskich. Ubarwieniem przypomina zwykle barwne liliowce, wśród których lubi się ukrywać, wyglądem małego smoka Chaosu, pełnego kolców i narośli. => Filipiny, jako część => Koralowego Trójkąta to doskonałe miejsce na nurkowanie z tymi bajkowymi stworzeniami. Iglicznia duch należy do rzędu igliczniokształtnych (Syngnathiformes) obejmującego około 260 gatunków igliczni i koników morskich. Od początku iglicznie duchy były dla nas jednym z nurkowych skarbów podwodnych Filipin.

filipiny nurkowanie ghost pipefish iglicznia duch solenostomus paradoxus

Iglicznia duch (Solenostomus paradoxus / ornate ghost pipefish) wśród liliowców (Crinoidea), nurkowanie nocne na Cambaquiz, przy wyspie Cabilao, wyprawa nurkowa ALPHA-DIVERS Filipiny 2019: Malapascua i Cabilao.

Iglicznia duch (Solenostomus paradoxus / ornate ghost pipefish, harlequin ghost pipefish) ma pod skórą płytki kostne usztywniające konstrukcję ciała co sprawia, że ryba jest prawie całkowicie nieruchoma, a porusza się za pomocą maleńkich, prawie niewidocznych płetw. Słabe możliwości ucieczki przed drapieżnikami rozwinęły za to wielki talent igliczni-duchów do kamuflażu. Iglicznia ukrywa się w liliowcach i gorgoniach, odżywia się małymi krewetkami i skorupiakami. Kilka lat temu przestaliśmy widywać iglicznie duchy na Filipinach, niezmiernie cieszy nas ich powrót. Iglicznie duchy w trakcie => XIII-tej wyprawy ALPHA-DIVERS na Filipiny wzbogaciły nasze nurkowanie na Monad Shoal, Kalanggaman, Malapasacua, Gato, Cabilao i Panganggan.

Systematyka Solenostomus paradoxus

Dominium (Domena): Eukariota (Eukarionty)
Regnum (Królestwo): Animalia (Zwierzęta)
Subregnum (Podkrólestwo): Bilateria (Dwubocznie Symetryczne)
Infraregnum (Infrakrólestwo): Deuterostomia (Wtórouste)
Phylum (Typ): Chordata (Strunowce)
Subphylum (Podtyp): Vertebrata (Kręgowce)
Infraphylum (Infratyp): Gnathostomata (Szczękouste)
Superclassis (Nadgromada): Osteichthyes (Kostnoszkieletowe)
Classis (Gromada): Actinopterygii (Promiennopłetwe)
Subclassis (Podromada): Neopterygii (Nowopłetwe)
Infraclassis (Infragromada): Teleostei (Doskonałokostne)
clad (klad): Acanthomorpha
Superordo (Nadrząd): Acanthopterygii (Cierniopłetwe)
Ordo (Rząd): Syngnathiformes (Igliczniokształtne)
Familia (Rodzina): Solenostomidae
Genus (Rodzaj): Solenostomus
Species (Gatunek): Solenostomus paradoxus

 
 

Na Filipiny zapraszamy ponownie już w październiku 2019: http://alpha-divers.pl/wyprawy-nurkowe/filipiny-malapascua-cabilao-wyprawa-2019/. W ramach XIV-tej wyprawy nurkowej ALPHA-DIVERS na Filipiny ponownie odwiedzimy nasze ulubione wyspy Cabilao i Malapascua.

Filipiny, nurkowanie na Filipinach, wyjazdy i wyprawy nurkowe ALPHA-DIVERS

Najbliższa, XIV-ta wyprawa ALPHA-DIVERS na Filipiny już w październiku 2019. Jak zawsze w kameralnej grupie co zapewnia najlepsze nurkowanie – ograniczona ilość miejsc.

 

Zapraszamy na nurkowanie z kosogonami na wyspie Malapascua, na Filipinach. Podzielimy się wiedzą i najlepszymi doświadczeniami. Wspólnie z ALPHA-DIVERS być może odkryjemy kolejne podwodne tajemnice Filipin 🙂

Podziel się informacją na:

Powiązane zdjęcia:

Dodaj komentarz