Goa Gajah, Ubud, Bali, Indonezja

Podziel się informacją na:

Bali – Wyspa Bogów, świątynia Goa Gajah

Indonezja, wyjazdy na Bali, balijskie świątynie, okolice Ubud, zwiedzanie wyspy

bali goa gajah temple gate elephant cave

Bali, Pura Goa Gajah, świątynia hinduistyczna z XI wieku. Wejście do świętej jaskini Goa Gajah, bronione przez demona. Według sprzecznych interpretacji to Bhoma lub Rangda

 

bali goa gajah temple pool meditation arbour

Bali, Pura Goa Gajah, altana służąca medytacjom na środku zbiornika wodnego

Bali słynie z unikalnej architektury Hindu, która choć dziś powszechnie stosowana na całej prawie wyspie i zwykle budowana z elementów gotowych, ma swoje źródło w starych balijskich pałacach i świątyniach. To starożytne budowle sakralne w połączeniu z religijnym klimatem Wyspy Bogów od dziesiątek lat ściągają na => Bali ruch turystyczny z całej planety. Najwspanialsze plaże umęczonej przez nawałnice turystów wyspy znajdują się przecież obecnie na …pobliskiej, nieco mniej komercyjnej wyspie Lombok, oddzielonej od Bali głęboką Cieśniną Lombok (Selat Lombok), przez którą przebiega słynna Linia Wallace’a oddzielająca strefy przyrodnicze: orientalną od australijskiej.

bali goa gajah temple buddha hermitage pustelnia

Bali, Goa Gajah i wykuta w skale pustelnia

Organizując sobie wyjazd na Bali mamy zatem do rozważenia dwa wymiary balijskiego wypoczynku: smażenie się na zatłoczonych plażach i wątpliwej jakości rozrywki w przeładowanej komercją części wyspy, albo poszukiwanie unikalnego, oryginalnego klimatu dawnej => Bali – Wyspy Bogów, który wciąż jeszcze daje się wyłuskać w odpowiednich miejscach i o odpowiednim czasie… Do miejsc tych niewątpliwie należą najstarsze balijskie świątynie. Jedną zaś z najciekawszych i niewątpliwie starych jest Goa Gajah, święte miejsce i uroczysko położone w pobliżu mocno turystycznej dziś miejscowości Ubud.

 

Goa Gajah – unikat w skali Bali

 

bali goa gajah temple elephant cave ganesha statue

Bali, Goa Gajah, figurka Ganeszy, syna Siwy we wnętrzu świętej jaskini Goa Gajah

Goa Gajah, zwana również Jaskinią Słoni (ang: Elephant Cave) to jedno z tych magicznych miejsc, bez odwiedzenia których nasz wyjazd na => Bali po prostu nie będzie kompletny. Świątynia Goa Gajah, podobnie jak Goa Lawah to przykład jednych z najbardziej unikalnych rozwiązań architektonicznych świątyń na Bali. Świątynia Goa Lawah, położona w regencji Klungkung, w wiosce Pasinggahan, w poddysktrykcie Dawan jest podobnie jak Goa Gajah usytuowana w jaskini. O ile jednak wykuta w skale jaskinia w świątyni Goa Gajach jest relatywnie nieduża, naturalna jaskinia Goa Lawah jest domem dla tysięcy nietoperzy. Według miejscowych legend świętą jaskinię Goa Gajah wydłubał pazurem olbrzym Kebo Iwa.

 

Goa Gajah – dlaczego Jaskinia Słoni?

 

bali goa gajah temple pool maidens

Bali, Goa Gajah, basen z sześcioma zachowanymi posągami dziewic symbolizującymi siedem świętych rzek Indii.

Geneza nazwy świątyni Goa Gajah tonie w balijskich mrokach dziejów. Być może nazwę swą Goa Gajah zawdzięcza posągowi syna Śiwy, Ganeszy – hinduistycznego boga z głową słonia, znajdującemu się wewnątrz świętej jaskini. Według innej interpretacji nazwa Goa Gajah może pochodzić od ogromnego hinduistycznego demona broniącego wejścia do świętej jaskini, którego rzeźba przypomina potężne uszy słonia …afrykańskiego 😉 Trzecia wersja genezy nazwy świątyni Goa Gajah ma związek z płynącą przez pobliską dolinę rzeką Petanu (Sungai Petanu), która podobno w zamierzchłych czasach nosiła nazwę Lwa Gajah – Rzeki Słoni – koncepcja interesująca o tyle, że na => Bali podobno nigdy nie było słoni…

 

Goa Gajah – świątynia hinduistyczna

 

bali goa gajah temple elephant cave lingam hindu siwa

Bali, Goa Gajah, falliczne śiwalingamy w świętej jaskini, w barwach Wisznu – uzdrowiciela, Śiwy – niszczyciela i Brahmy – stwórcy.

W świątyni Goa Gajah (Elephant Cave) przede wszystkim warto zobaczyć świętą jaskinię. Wewnątrz jaskini znajdziecie posąg Ganeshy oraz dwa zestawy poświęconych Śiwie lingamów i yoni – artefaktów religijnych o symbolice waginalno-fallicznej. Postać demona broniącego wejścia do świętej jaskini Goa Gajah utożsamiana jest przez niektórych z Bhomą – hinduistycznym  bogiem ziemi, przez innych zaś z Rangdą – balijską pożeraczką dzieci. Przed wizytą w jaskini warto jest rzucić okiem na świątynny basen, gdzie sześć posągów kobiet pełni rolę świątynnych fontann. Zdaniem archeologów w przeszłości posągów było siedem i symbolizują one siedem wielkich rzek Indii: Ganges, Saraswati, Jamunę, Godawari, Indus, Kaweri i Narmadę.

 

Goa Gajah – świątynia buddyjska

 

bali goa gajah temple buddha lapidarium

Bali, lapidarium po Candi Goa Gajah – dawnej świątyni buddyjskiej z VIII wieku.

Goa Gajah to nie tylko starożytne miejsce kultu Hindu. Po wizycie w jaskini i obejrzeniu basenów warto zejść po schodach do miejsca, w którym spotykają się dwa strumienie tworząc campuhan – uroczysko. Znajdują się tam okruchy, jeszcze starszej niż Goa Gajah, świątyni buddyjskiej. Do naszych czasów zostało po niej ledwie nieco wyrytych w skale resztek. To jednak jedno z najbardziej niesamowitych miejsc na całej => Bali! Ilość buddyjskich artefaktów i lapidarium zrujnowanej świątyni świadczą, iż w zamierzchłej przeszłości Goa Gajah musiało być świętym miejscem dla zamieszkujących wtedy Bali buddystów. O ile hinduistyczna świątynia Goa Gajah oceniana jest na XI stulecie, jej buddyjska sąsiadka może sięgać nawet VIII wieku naszej ery.

 

Goa Gajah odkryta na nowo, wciąż ciekawa dla archeologów

 

bali goa gajah temple buddha lapidarium

Bali, lapidarium po Candi Goa Gajah – dawnej świątyni buddyjskiej z VIII wieku.

Świątynię Goa Gajah (Elephant Cave) odkryto relatywnie niedawno. Jaskinię Goa Gajah odnalazł w 1923 roku jeden z holenderskich archeologów  (Bali, podobnie jak cały obszar dzisiejszej Indonezji, aż do II Wojny Światowej pozostawała kolonialną posiadłością Holandii). Jednak dopiero w 1954 roku odkryto świątynne fontanny i baseny. Świadczy to niewątpliwie o tym, że nawet tak niewielka, gęsto dziś zaludniona i tłumnie zadeptywana przez turystów wyspa, jak => Bali, może wciąż skrywać swe archeologiczne tajemnice, a od tego czasu nie prowadzomo w Goa Gajah żadnych wykopalisk. Pierwsza historyczna wzmianka o świątyni Goa Gajah pochodzi jeszcze z 1365 roku, z jawajskiego poematu Desawarnana.

 

Zwiedzanie świątyń Goa Gajah

 

bali goa gajah temple buddha hindu

Bali, Goa Gajah i droga prowadząca do lapidarium po dawnej świątyni buddyjskiej z VIII wieku.

Świątynia Goa Gajah (Elephant Cave) znajduje się w wiosce Bedulu, w regencji Gianyar, zaledwie o kilka kilometrów od popularnej dziś turystycznie miejscowości Ubud, w centrum => Bali. Goa Gajah czynna jest dla turystów w godzinach 8-16. Wstęp do świątyni Goa Gajah to koszt 15.000 indonezyjskich rupii. Goa Gajah to czynny obiekt kultu religijnego, obowiązuje w nim zatem etykieta dotycząca zachowania i ubioru. Sarongi służące do zasłonięcia odkrytych części ciała można wypożyczyć w Goa Gajah na miejscu. Adres świątyni to: Jalan Raya Goa Gajah, Pejeng Kawan, Tampaksiring, Gianyar, Bali 80582, Indonesia. Zwiedzanie kompleksu świątynnego Goa Gajah najlepiej jest połączyć z pobytem w Ubud i zwiedzaniem => Ubud Monkey Forest. Nie tylko nurkowanie jest na Bali wspaniałe 🙂

 

Zapraszamy na wyjazdy na Bali i wspólne zwiedzanie Wyspy Bogów z przewodnikiem – archeologiem

 

ZAPRASZAMY NA WYPRAWY NURKOWE I NIE TYLKO NURKOWE Z ALPHA-DIVERS. Na początku września 2019 wybieramy się ponownie na wspaniałą wyprawę nurkową i krajoznawczą do Indonezji w ramach ALPHA-DIVERS – INDONEZJA 2020: KOMODO Południowe, Centralne i Północne, Banta Island.

safari nurkowe komodo banta

Safari nurkowe ALPHA-DIVERS Indonezja 2020: Komodo Południowe, Centralne i Północne + Banta Island

 

Podziel się informacją na:

Powiązane zdjęcia:

Dodaj komentarz