Gunung Kawi, Bali, Indonezja

Podziel się informacją na:

 

Bali – Wyspa Bogów, tysiącletnie grobowce Gunung Kawi

Indonezja, wyjazdy na Bali i zwiedzanie Wyspy Bogów

bali gunung kawi candi warmadewa

Bali, Candi w Gunung Kawi – siedmiometrowe nisze skrywające komory grobowe balijskiej dynastii Warmadewa sprzed tysiąca lat, lub pendharmaan, miejsca kultu królewskich przodków. Candi po wschodniej stronie rzeki Pakerisan.

 

bali gunung kawi tropical forest jungle hermitage buddha temple

Bali, Gunung Kawi i wykute w skale pomieszczenia

Bali – Wyspa Bogów to miejsce, do którego wielu zachodnich turystów spod znaku New Age emigruje dziś, aby szukać duchowego spełnienia i pracować nad swoją jednością ze Wszechświatem. Mody modami, religie religiami – każdy powód jest dobry aby uciec od powagi i prozy życia, ale ślady podobnych tradycji pochodzących sprzed tysięcy lat znajdujemy na => Bali w kilku szczególnych miejscach powiązanych z Buddyzmem, który był prawdopodobnie dominującą balijską religią zanim cały rząd dusz Wyspy Bogów zagarnęła Agama Hindu Dharma – obecna balijska odmiana Hinduizmu.

bali gunun gkawi tropical forest jungle palm tree coconut girl

Bali, Gunung Kawi i tropikalna dżungla

Buddystom do głębokich i długotrwałych medytacji służyły specjalnie wykuwane w tym celu w skale pomieszczenia, w których mogli być oni zamykani nawet na wiele lat, a przez niewielkie otwory dostarczano im pożywienie i wodę. Ślady po takich pustelniach znajdujemy dzisiaj np. w buddyjskiej części kompleksu świątynnego => Goa Gajah, jednak największe ich nagromadzenie znajduje się właśnie tu, w Gunung Kawi, którego słynne candi – domniemane nisze grobowe nie są bynajmniej jedyną atrakcją tego wspaniałego miejsca.

 

Gunung Kawi dawniej i dziś…

 

bali gunun gkawi temple swiatynia candi girl

Bali, cztery potężne candi Gunung Kawi wykute po zachodniej stronie świętej rzeki Pakerisan.

Gunung Kawi (Świątynia Wykuta w Górze) to położony na północny-wschód od Ubud, w centrum => Bali, buddyjski, a obecnie również hinduistyczny kompleks świątynny, pochodzący z XI stulecia. Przesłanki archeologiczne i epigraficzne pozwalają twierdzić,  że Gunung Kawi to również potencjalna starożytna nekropolia królewskiej dynastii Warmadewa, która rządziła Bali przed tysiącem lat. Podejrzewa się tak na podstawie inskrypcji zapisanych pismem Kadiri kwadrat, które najwyraźniej było znane wcześniej właśnie tutaj na Bali, nie tylko na Jawie wschodniej. Inskrypcja Haji Lumah Ing Jalu, zlokalizowana na północnej candi po wschodniej stronie rzeki Pakerisan, odczytywana jest jako „Król jest tu pogrzebany”, inskrypcja zaś na sąsiedniej candi, brzmiąca Rwa Nakira odczytywana jest jako „Jego dwóch synów” (obie candi na zdjęciu poniżej).

bali gunun gkawi candi temple buddha

Bali, pięć potężnych candi Gunung Kawi wykutych po stronie wschodniej

Główną atrakcją Gunung Kawi są zatem enigmatyczne candi – ogromne, siedmiometrowej wysokosci skalne nisze, skrywające domniemane kaplice grobowe Warmadewów, wykute w ścianach dwóch stojących naprzeciwko siebie skalnych klifów, rozdzielonych wąwozem świętej rzeki Pakerisan. Rzeka Pakerisan wypływa ze świętych źródeł Tirta Empul, znajdujących się na terenie pobliskiej słynnej świątyni wodnej => Pura Tirta Empul. Oba te miejsca leżą na tyle niedaleko od siebie, że tym bardziej warto jest je odwiedzić w ramach jednej wycieczki.

 

Co można znaleźć w Gunung Kawi?

 

bali gunung kawi temple swiatynia brama entrance corridor

Gunung Kawi, wykute w skale wejście do średniowiecznego kompleksu buddyjskiego

Otoczenie kompleksu świątynnego Gunung Kawi – przepiękne tarasowe pola ryżowe, malowniczo rozsiane po zboczach doliny i okolicznych wzgórz oraz starożytne drzewa strzegące domniemanych królewskich grobowców w dolinie – dobrze zachowany wycinek pierwotnej południowo-wschodnio-azjatyckiej dżungli, nadają temu miejscu unikalnego charakteru sprawiając, że jest to jedno z najbardziej klimatycznych i zapadających w pamięć miejsc, obowiązkowych do odwiedzenia w trakcie zwiedzania => Bali. Do kompleksu świątynnego Gunung Kawi prowadzi przez pola ryżowe ponad trzysta stopni i wykuta w skale ścieżka z wąską bramą na końcu.

bali gunung kawi tropical forest jungle

Gunung Kawi porasta gęsta tropikalna dżungla

Długie korzenie powietrzne gigantycznych drzew zwieszają się ku świętej rzece Pakerisan niczym kurtyny zasłaniające potężne, wykute w skale candi przed oczami odkrywców. Tajemnicze, wyryte w skale pustelnie tworzą zakamarki niczym opuszczone dystrykty wymarłego miasta. Gunung Kawi to scenerie niczym rodem z filmów o Indiana Jonesie i jeśli tylko uda wam się wyciszyć z pewnością poczujecie tu powiew tajemnic i dawno zapomnianej historii.

 

 

Jakie tajemnice skrywa Gunung Kawi?

 

bali gunung kawi temple swiatynia hermitage buddha

Bali, Gunung Kawi i wykute w skale pomieszczenia, będące niegdyś miejscami spotkań mnichów

„Historia staje się legendą, a legenda mitem…” Zgodnie ze sprzecznymi interpretacjami, ogromne domniemane tysiącletnie nisze grobowe w Gunung Kawi skrywają szczątki legendarnego króla Anak Wungsu z balijskiej dynastii Warmadewa, jego rodziców: legendarnego króla Udayana, królowej Mahendradatta pochodzącej ze wschodniej Jawy i jego słynnego brata Airlangga – króla => Bali i Jawy, zaś pozostałe candi szczątki jego konkubin. Według innej teorii tysiącletnie candi Gunung Kawi skrywają jedynie szczątki króla Anak Wungsu oraz jego żon i konkubin, które po śmierci króla, zgodnie z tradycją musiały rzucić się w płomienie.

bali gunung kawi temple swiatynia pustelnia

Bali, Gunung Kawi i wykuta w skale buddyjska pustlenia

Niestety, teorii tych, póki co nie daje się w żaden sposób potwierdzić ponieważ w kompleksie Gunung Kawi po dziś dzień nie odkryto żadnych komór grobowych. Być może są to zatem jedynie pendharmaan – miejsca kultu królewskich przodków? Największe tajemnice Gunung Kawi czekają wciąż na swojego odkrywcę. Lokalne legendy w budowę nisz grobowych oraz pustelni w Gunung Kawi angażują Kebo Iwa, tego samego olbrzyma, który wyrył pazurami Jaskinię Słonia w kompleksie świątynnym => Goa Gajah w pobliżu Ubud.

 

Gunung Kawi – stara świątynia buddyjska?

 

bali gunung kawi temple swiatynia buddha bridge

Bali, kamienny most w gunung Gunung Kawi  łączący brzego świętej rzeki Pakerisan

Brzegi świętej rzeki Pakerisan łączy niezwykły kamienny mostek – wyraźny buddyjski element architektury krajobrazu i dowód wpływów buddyzmu na Agama Hindu Dharma, balijską odmianę hinduizmu. Łukowata konstrukcja to również miejsce, z którego rozciąga się piękny widok na candi rozmieszczone wzdłuż obydwu brzegów Pakerisan oraz porastającą ją gęstą dżunglę. W Gunung Kawi znajdują się również wykute w skale buddyjskie miejsca odosobnienia, służące wieloletnim medytacjom, zwykle pomijane przez pędzących przez => Bali w pośpiechu turystów. Z pewnością warto zdjąć buty i tam również zajrzeć, aby potrwać chwilę w zadumie. W Gunung Kawi wzniesiono oczywiście nowożytną świątynię hinduistyczną.

bali gunung kawi temple swiatynia pustelnie

Bali, Gunung Kawi i wyjście z jednego z miejsc odosobnienia

Kompleks świątynny Gunung Kawi został odkryty w latach dwudziestych ubiegłego stulecia przez Duńczyków, którzy wykorzystywali Bali jako swe posiadłości kolonialne aż do zakończenia II Wojny Świątowej. Znacznie później odnaleziono dziesiątą candi. Pewne fragmenty Gunung Kawi z pewnością jeszcze pozostają nieodkryte. Niektóre z tutejszych świątyń Hindu nie są dostępne dla kobiet, przy zwiedzaniu trzeba zatem zachować rozwagę. Naszym zdaniem Gunung Kawi to miejsce, któremu z bezwzględnie warto poświęcić nieco więcej czasu, najlepiej o stosownie wybranej porze dnia, kiedy daje się uniknąć turystycznego tłoku. 

 

Zwiedzanie Gunung Kawi

 

bali gunung kawi rice fields pola ryzowe

Bali, rozległe tarasowe pola ryżowe po drodze do kompleksu świątynnego Gunung Kawi

Kompleks świątynny Gunung Kawi położony jest w wiosce Tampaksiring, w regencji Gianyar. Aby dostać się do kompleksu świątynnego Gunung Kawi trzeba pokonać tam i z powrotem ponad trzysta kamiennych stopni, rozciągających się pośród rozległych tarasowych upraw ryżowych. Zaręczamy jednak, że warto! Po drodze można kupić wspaniałe przykłady lokalnego rękodzieła, w tym przepięknie zdobione lampki i świeczniki, wykonane ze skorup rosnących gęsto na => Bali orzechów kokosowych. Z zakupami pamiątek warto jednak poczekać do sklepików rozstawionych bezpośrednio na schodach prowadzących w dół. Przekupnie ze straganów na górze przy parkingu oczywiście gremialnie oblepiają każdego wysiadającego z samochodu turystę, aby wcisnąć mu sarong, bez którego „na pewno” nie wpuszczą go na teren kompleksu (można je wypożyczyć przy wejściu do Gunung Kawi).

bali gunung kawi swiatynia temple

Bali, średniowieczny kompleks świątynny Gunung Kawi, spacer między historią a naturą

Naszym zdaniem Gunung Kawi to jedno z najlepszych miejsc do zakupu lokalnego rękodzieła na => Bali przede wszystkim ze względu na wspaniale rzeźbione przedmioty ze skorup orzechów kokosowych. Można również napić się tutaj buko – świeżego soku z kokosa. Bilet wstępu do Gunung Kawi kosztuje jedynie 15.000 indonezyjskich rupii, ale wypożyczając sarong można złożyć też nieco większy datek na utrzymanie tego wyjątkowego miejsca. Jeżeli zostaniecie w Gunung Kawi do zamknięcia, w drodze powrotnej macie szansę załapać się na próbę lokalnej żeńskiej orkiestry gamelan, która ćwiczy w otwartym pomieszczeniu przy głównej drodze prowadzącej na parking. Również i tutaj warto się zatrzymać i choć na chwilę posłuchać. Nie tylko nurkowanie jest na Bali wspaniałe.

 

Zapraszamy na wyjazdy na Bali i wspólne zwiedzanie Wyspy Bogów z przewodnikiem – archeologiem

 

ZAPRASZAMY NA WYPRAWY NURKOWE I NIE TYLKO NURKOWE Z ALPHA-DIVERS. Na początku września 2019 wybieramy się ponownie na wspaniałą wyprawę nurkową i krajoznawczą do Indonezji w ramach ALPHA-DIVERS – INDONEZJA 2020: KOMODO Południowe, Centralne i Północne, Banta Island.

safari nurkowe komodo banta

Safari nurkowe ALPHA-DIVERS Indonezja 2020: Komodo Południowe, Centralne i Północne + Banta Island

 

Podziel się informacją na:

Powiązane zdjęcia:

Dodaj komentarz