Kurs nurkowania IANTD Sidemount Open Water Diver

Podziel się informacją na:

IANTD Sidemount Open Water Diver – nurkowanie w konfiguracji sidemount

Kursy nurkowania IANTD

 

Kursy Nurkowania IANTD - International Association of Nitrox & Technical Divers
 

Co to jest sidemount?

 

kurs nurkowania sidemount open water IANTD

Nurkowanie w konfiguracji sidemount, Cenote Aktun Ha, Meksyk 2016

Sidemount to specyficzna konfiguracja sprzętu nurkowego, w której butle znajdują się wzdłuż boków ciała nurka, nie zaś na jego plecach, dzięki czemu sylwetka jest bardziej opływowa, stawiając mniejsze opory w wodzie, a automaty nurkowe są łatwo dostępne i znajdują się pod bezpośrednim nadzorem. Sidemount jest używany powszechnie na całym świecie, ze względu na łatwość użycia oraz bezpieczeństwo, przede wszystkim przez zaawansowanych nurków jaskiniowych. Butle w konfiguracji sidemount dają w efekcie dużo bardziej opływową sylwetkę, ułatwiając penetrację jaskiń oraz zwiększając jej zasięg dzięki mniejszemu zużyciu czynnika oddechowego. W konfiguracji sidemount znacznie łatwiej jest też zatargać butle na miejsce, w którym zaplanowaliśmy nurkowanie, wyjść z wody w jaskini, bądź też podawać butle pojedynczo na łódź. Jednak sidemount to nie tylko jaskinie, kopalnie i wraki. Sidemount to efektywność, bezpieczeństwo i wygoda, konfigurację tą zatem można z łatwością stosować wszędzie.

Historia sidemount

kurs nurkowania sidemount open water IANTD

Nurkowanie w konfiguracji sidemount, Cenote El Eden, Meksyk 2016

Konfiguracja sidemount ma naprawdę długą historię. Generalnie najstarszy system sidemount wywodzi się z Wielkiej Brytanii, gdzie jeszcze w latach 60’ brytyjski speleolog Mike Boone stosował sidemount do nurkowania przez syfony – częściowo zalane partie suchych jaskiń. Mike Boone używał niewielkich, kilkulitrowych  butli przytroczonych do pasa. Pojedyncze małe butle zwyczajnie znacznie łatwiej mu było transportować do tych odcinków jaskiń, których dalsza eksploracja wymagała nurkowania. Ta łatwość to po dziś dzień jeden z podstawowych elementów filozofii sidemount. Do pokonywania zalanych syfonów Boone nie używał natomiast żadnego źródła wyporu.

kurs nurkowania sidemount open water IANTD

Nurkowanie w konfiguracji sidemount, Cenote Aktun Ha, Meksyk 2016

W latach 70’ sidemount trafił na Florydę, dzięki Woody’emu Jasperowi. Eksploracja zalanych jaskiń wymusiła jednak zmiany w brytyjskim pomyśle na sidemount – dodano źródło wyporu i znacznie większe butle. Wkrótce Wes Skiles, Lamar Hires i inni nurkowie jaskiniowi zaczęli używać tej konfiguracji do eksploracji zalanych jaskiń, a nowy sposób na sidemount zaczęto początkowo nazywać florydzkim, później amerykańskim. W tamtych czasach nie było komercyjnych rozwiązań konfiguracji sidemount tak powszechnie dostępnych dzisiaj na rynku sprzętu nurkowego. Wkrótce potem sidemount pojawił się na półwyspie => Jukatan….

 

The weight of a full cave-diving kit approaches 65 kilograms, far too heavy to manage under less than ideal conditions. Broken bones and heat exhaustion, although uncommon, are very real possibilities. Horses and porters are also out of the question unless an already explored system warrants them. Therefore, we’ve elected to use a common equipment configuration designed by cavers diving sumps, i.e., sidemounting. Equipment weight is drastically reduced to 18 kilograms and everything is easily stowed in a small backpack. Using this method creates an alpine-style approach, making long-range cave exploration possible. Incorporating the sidemount kit, divers were able to extend upstream exploration to a surveyed length…” – James G. Coke IV

 

kurs nurkowania sidemount open water IANTD

Nurkowanie w konfiguracji sidemount, Cenote Nai Tucha, Meksyk 2018

Sidemount był częścią szkolenia jaskiniowego IANTD od początku istnienia tej federacji. W latach 80’ i 90’ konfiguracja sidemount była już stosowana do eksploracji jaskiń na całym świecie. Sidemount pozwolił na przesunięcie horyzontów eksploracji jaskiniowej znacznie dalej niż komukolwiek wcześniej mogło by się wydawać, to jednak nie koniec historii. Kiedy konfigurację sidemount zaczęto stosować również do penetracji wraków IANTD wprowadziła w 2006 roku kurs nurkowania Open Water Sidemount, na wiele lat przed tym zanim to stało się modne. Europejską modę na sidemount zawdzięczamy uprzęży Razor, opracowanej przez Steve’a Bogaertsa. W Polsce szybko dopracowaliśmy się własnych rozwiązań, jak choćby uprząż Stealth firmy X-Deep, również z korzeniami na półwyspie Jukatan.

Filozofia sidemount

kurs nurkowania sidemount open water IANTD

Nurkowanie w konfiguracji sidemount, Cenote White River, Meksyk 2018

Sidemount to znacznie więcej niż kolejny sprzęt nurkowy i jeszcze jeden sposób jego konfiguracji. Dzięki zadziwiającej lekkości i samowystarczalności sidemount to filozofia i styl, które daje swobodę i przyjemność, będąc wspaniałą podwodną przygodą wzbogacającą nasze nurkowanie.

Uprząż do nurkowania w konfiguracji sidemount waży znacznie mniej niż typowy jacket rekreacyjny, co w dobie drastycznych limitów wagi bagażu w liniach lotniczych i słonych dopłat za bagaż sportowy daje nam szansę zabrania prócz nurkowego sprzętu jeszcze choć kilku koszulek 😉 

 

Dlaczego sidemount?

Sidemount a zdrowie

kurs nurkowania sidemount open water IANTD

Nurkowanie w konfiguracji sidemount, Cenote Pequeno Hermano, Meksyk 2016

Sidemount pozwala na łatwiejszy i zdrowszy transport butli nurkowych na brzeg i ubieranie się w wodzie. Sidemount daje w ten sposób niesamowitą ulgę dla kręgosłupa, w szczególności kiedy dostanie się do wody na nurkowanie wymaga od nas dłuższego spaceru. Ma to niebagatelne znaczenie dla wszystkich, którzy mają problem z udźwignięciem twinsetu, jak również dla wszystkich, którzy generalnie dbają o swoje zdrowie. Ze swojej strony znamy kilka miejsc, z wejściami o tak znikomym przekroju, że w twinsecie po prostu wcisnąć się nie da, lub takich gdzie dojście z dużym ciężarem na plecach generuje praktycznie pewność poślizgnięcia się i upadku.

Sidemount a bezpieczeństwo

kurs nurkowania sidemount open water IANTD

Nurkowanie w konfiguracji sidemount, Diaz Line w drodze do Blue Abyss, Sekcja Nohoch Nah Chich w systemie Sac Aktun, Meksyk 2018

Sidemount zacznie podnosi poziom bezpieczeństwa naszego nurkowania. W konfiguracji sidemount mamy błyskawicznie dostępne pod ręką dwa całkowicie niezależne źródła gazu, z dwoma pierwszymi i dwoma drugimi stopniami. Pradwopodobieństwo awarii aż dwóch niezależnych systemów oddychania w trakcie jednego nurkowania jest praktycznie pomijalne. Sidemount ułatwia również dzielenie się gazem z nurkami, którym w wyniku awarii lub nieuwagi tego gazu zabrakło. Zamiast dzielić się gazem z jednego automatu, czy też holować pechowca na swoim wężu po prostu zamieniamy się butlami. To proste rozwiązanie zapewnia szansę sprawnej ewakuacji nawet z miejsc takich, jak ciasne jaskiniowe korytarze z dużą ilością restrykcji.

Sidemount a przyjemność

kurs nurkowania sidemount open water IANTD

Nurkowanie w konfiguracji sidemount na Monad Shoal, Filipiny 2017

Sidemount w oczywisty sposób zwiększa nasze możliwości, pozwalając na dłuższe, znacznie ciekawsze nurkowanie. Szczególnie rekreacyjni nurkowie nitroxowi, którzy mają dłuższe limity bezdekompresyjne docenią możliwości jakie daje sidemount, gdyż z przedłużonych limitów bezdekompresyjnych nie zawsze mogą skorzystać, mając ograniczoną ilość gazu w pojedynczej butli. Dla nieco bardziej zaawansowanych nurków sidemount to konfiguracja znacznie bardziej elastyczna – w ilu miejscach podróżując po świecie macie dostępne twinsety? Z sidemountem możecie lecieć na nurkowanie wszędzie, ponieważ w dowolnym punkcie globu, gdzie dostępne są pojedyncze butle jesteście w stanie mieć to czego chcecie i dzięki temu realizować tam bardziej zaawansowane i przyjemne nurkowanie.

Konfiguracja sidemount

kurs nurkowania sidemount open water IANTD

Nurkowanie jaskiniowe w konfiguracji sidemount Cenote Nohoch Nah Chich, Meksyk 2018

Sidemount jest dość popularną opcją w świecie sprzętu nurkowego. Razor, X-Deep, Dive Rite, Hollis, czy Tecline… Możemy dziś wybierać spośród wielu rozwiązań zarówno przetestowanych na najtrudniejszym froncie jaskiniowej eksploracji oraz w nurkowaniach głębokich, jak i tych nieco tańszych, a wystarczających, by rozpocząć przygodę z nurkowaniem w konfiguracji sidemount. Sprzęt to jednak nie wszystko, potrzebujesz wiedzy jak przygotować i dostosować swój sidemount do siebie i tylko do siebie, tak by okazał się idealnym rozwiązaniem umożliwiającym lepsze nurkowanie. Jeśli chesz dowiedzieć się więcej zapraszamy na kurs nurkowania IANTD Sidemount Open Water Diver.

Kurs nurkowania IANTD Open Water Sidemount Diver

Na czym polega kurs nurkowania IANTD Open Water Sidemount Diver?

Chciałeś spróbować jak się nurkuje w sidemount, wypożyczyłaś uprząż, ale nic nie działa i nic nie wygląda tak jak powinno? Nic dziwnego – sidemount to konfiguracja spersonalizowana. Jednym z najważniejszych elementów kursu nurkowania w konfiguracji sidemount jest właśnie dopasowanie Twojej uprzęży sidemount do Ciebie.

kurs nurkowania sidemount open water IANTD

Nurkowanie w konfiguracji sidemount na Monad Shoal, Filipiny 2017

Kurs nurkowania IANTD Open Water Sidemount Diver to przede wszystkim konfiguracja Twojej własnej, dostosowanej wyłącznie do Ciebie uprzęży. Rozpoczynamy, więc od rozmowy na temat twoich potrzeb i nurkowania do jakiego będziesz chciał używać konfiguracji sidemount, a potem wybieramy właściwe rozwiązanie sprzętowe spośród ofert firm Razor, X-Deep, lub Tecline. Teraz dopiero możemy rozpocząć właściwy kurs nurkowania. Zaczynamy od przymiarek i złożenia uprzęży, następnie omawiamy podstawową teorię i robimy pierwsze ćwiczenia w komfortowych warunkach na lądzie tak, byś nie poczuł się przytłoczony nowym sprzętem nurkowym w wodzie. Pora na nurkowanie. W trakcie ćwiczeń praktycznych wciąż poprawiamy konfigurację, aż do punktu, gdy wreszcie wszystko będzie zachowywać się tak jak należy.

Kurs nurkowania IANTD Open Water Sidemount Diver to minimum trzy nurkowania i 120 minut czasu spędzonego na ćwiczeniach pod wodą. Można wykonać go w weekend jeśli zaczniemy odpowiednio wcześnie.

Celem kursu nurkowania IANTD Open Water Sidemount Diver jest zaznajomienie nurka z konfiguracją sprzętową sidemount, technikami nurkowania w konfiguracji sidemount oraz specyficznym sposobem myślenia sidemount.

nurkowanie-finlandia-201804143085-sidemount-hollis

Sidemount to najbardziej elastyczna spośród wszystkich konfiguracji sprzętu nurkowego. Nurkowanie w konfiguracji sidemount w kopalni i pod lodem, w bardzo zimnych wodach (+1C) kopalni Ojamo w Finlandii.

Sidemount to filozofia, a nie produkt z pudełka. Mamy różną budowę ciała i odmienne potrzeby w nurkowaniu, różniące się w zależności od rodzaju planowanych nurkowań, poziomu naszego doświadczenia i umiejętności oraz wymogów stawianych przez środowisko zewnętrzne. Sidemount nadaje się pod lód, na wraki oczywiście, że do kopalń i jaskiń, ale to doskonałe rozwiązanie również na wody otwarte, przede wszystkim dla kamerzystów, fotografów podwodnych i tych, którzy lubią po prostu ponurkować sami i ze względu na poziom doświadczenia mogą sobie na to pozwolić. Nie ma zatem jedynego sposobu i nie powinno być nawet dwóch identycznie skonfigurowanych uprzęży sidemount. Nauka nurkowania w konfiguracji sidemount to nauka myślenia, bo sidemount to perfekcyjne rozwiązanie dla myślących i świadomych nurków

kurs nurkowania sidemount open water IANTD

Sidemount to najbardziej elastyczna spośród wszystkich konfiguracji sprzętu nurkowego. Nurkowanie w konfiguracji sidemount na Sipadanie, z pojedynczą butlą. Dołożenie drugiej nie stanowi najmniejszego problemu, jednakże z jedną też się da 😉

Szczegółowe informacje odnośnie kursów nurkowania z ALPHA-DIVERS i rezerwacja terminów: kursy@alpha-divers.pl lub tel: +48 694 693 983

 

Zapraszamy na kursy nurkowania w ramach federacji IANTD z ALPHA-DIVERS

 

Podziel się informacją na: