LED Radical vs. LED Maxima Ammonite System

Podziel się informacją na:

 

LED Radical vs. LED Maxima

Oświetlenie dla nurków ALPHA – zmiany na szczycie drabiny produktowej Ammonite System

LED Maxima AMMONITE SYSTEM + 2x LED One

Oświetlenie Ammonite System: światło główne LED Maxima i latarki backupowe LED One

Sprzęt nurkowy to jeden z czterech głównych parametrów określających nurka, a oświetlenie to jeden z najważniejszych elementów nurkowego ekwipunku. Jeśli dobre, początkującym nurkom pozwala nie zatracić się w egipskich ciemnościach polskich akwenów, poprawiając samopoczucie i zmniejszając ryzyko wystąpienia narkozy, zaawansowanym służy również do komunikacji i efektywnego nurkowania w zespole. Nigdy nie oszczędzałem na nurkowym sprzęcie, a że jakość ekwipunku, podobnie jak i kursów nurkowania, jest najczęściej wprostproporcjonalna do ceny, kiedy w 2010 roku wybierałem się w swoją pierwszą, dłuższą podróż do Meksyku, bez większych wahań sięgnąłem po jedno z najdroższych w owym czasie rozwiązań, dostępnych na polskim rynku – światło główne LED Maxima z akumulatorem 10 Ah, odpowiednim do dłuższych nurkowań w jaskiniach. O Ammonite System słyszałem wtedy tyle, że firma nie konkuruje ceną, a jakością produktów. Kompletując nurkowy ekwipunek, bez możliwości i czasu na testy różnorakich rozwiązań, pokierowałam się ceną i nie zawiodłem się.

LED Maxima Ammonite System - wysokiej jakości sprzęt nurkowy / oświetlenie nurkowe

LED Maxima Ammonite System – standardowy uchwyt Goodmana i karabinek z krętlikiem

LED Maxima poleciała, ze mną do Meksyku, wydobywając z mroków Mitnal/Xibalby, nieporównywalne z niczym innym, zdumiewające piękno jukatańskich jaskiń. Grzała niczym blaster z filmów sci-fi, świecąc mocnym, skoncentrowanym strumieniem, a oprócz tego rozrzucając miękką, szeroką poświatę po ścianach jaskini – miałem wrażenie, że koncentrując zbyt długo światło w jednym miejscu, mógłbym przepalić nią delikatne wapienne ściany jaskiń.

Od początku było wiadomo, że LED Maxima jest jednym z najmocniejszych asów w mojej talii, stała się zatem, wraz ze mną, częstym gościem w Meksyku i na Jukatanie, nie ustępując w porównaniach na placu boju, znanym amerykańskim produktom. Pozwalała zarówno na sprawną komunikację, jak i podziwianie czarujących pejzaży gigantycznych komór jak Hostage Hall czy Battleship Room w systemie Ox Bel Ha, czy przepastnych krasowych studni, jak Blue Abyss czy Black Abyss w systemie Sac Aktun. Z dumą odpowiadałem na pytania moich jaskiniowych kolegów, chwaląc polski produkt Ammonite’a.

LED Maxima Ammonite System - Jezioro Tarnobrzeskie

LED Maxima Ammonite System – Jezioro Tarnobrzeskie (dawny Zalew Machów)

Przez kilka lat moja LED Maxima zebrała naprawdę ciężki łomot, w trakcie licznych nurkowań jaskiniowych i nielicznych wrakowych. Jedyny problem techniczny, jaki spotkał mnie w międzyczasie, to konieczność wymiany pakietu akumulatora, zmasakrowanego meksykańskim prądem o mocno niestabilnej częstotliwości. Dzięki łatwej dostępności do producenta w Polsce, wymiana była naprawdę błyskawiczna.

LED Maxima Ammonite System, podwieszona w pozycji

LED Maxima Ammonite System, podwieszona w pozycji „w dół” do prawego, piersiowego D-ringu, za pomocą doubleendera

Modyfikacje, jakie wprowadziłem w oświetleniu to zamiana karabinka z krętlikowego na doubleender, w związku z nowym sposobem mocowania światła, zmiana kabla, ze zwykłego na pancerny, wrakowo-jaskiniowy heavy duty i wymiana uchwytu Goodmana, na specjalną, delrinową wersję Ammonite System. Bardzo zgrabne i wygodne rozwiązanie, które tak mi podeszło, że spróbowałem zaadoptować je również w pewnej niezłej latarce rekreacyjnej, która wymagała jednak mocowania uchwytu na wkręt. Wtedy to na własnej skórze przekonałem się o …niezłomności Delrinu, którego, mimo trudów i starań nie drasnęło nawet żadne dostępne mi wiertło…

LED Maxima Ammonite System - wysokiej jakosci swiatlo glowne

LED Maxima Ammonite System podwieszona w pozycji „w przód” na prawym D-ringu za pomocą doubleendera

Świat nie stoi w miejscu, nadszedł więc czas, kiedy przy okazji kolejnego pakietu kursów nurkowania jaskiniowego, postanowiłem pogłębić i uporządkować swoją wiedzę i umiejętności wykorzystania konfiguracji sidemount. Jak najbardziej używałem sidemounta wcześniej, jednak, pomimo posiadania słynnego Razora 2, w dość partyzancki sposób, adaptując po prostu do swej konfiguracji to co miałem pod ręką, podobnie jak większość jaskiniowych nurków na Jukatanie. Przy kartowaniu jaskiń bardzo przydają się obydwie wolne ręce, szybko przekonałem się, więc do kasku i o tym, że …głowica mojej Maximy jest do niego za duża. 🙁

LED Maxima Ammonite System, podwieszona na prawym D-ringu

LED Maxima Ammonite System, podwieszona za pomocą doubleendera, w pozycji „w przód”, na prawym D-ringu

Służyła mi nadal dzielnie, rozpraszając mroki podziemi z piersiowego D-ringu, jednak nie umiała automatycznie patrzeć tam gdzie ja, komplikowała też nieco sytuację przy przechodzeniu przez restrykcje, które teraz stało się dla mnie nagminne. Jeszcze będąc w Meksyku skontaktowałem się, więc z Ammonite System i tam dowiedziałem się, że w planach na 2013 jest zarówno 1) kątowy kabel do kanistra – odpowiedni do konfiguracji sidemount, 2) znacznie pojemniejszy akumulator 16 Ah – odpowiadający na moją potrzebę coraz dłuższych i dłuższych nurkowań, i wreszcie 3) nowa, mniejsza głowica o znacznie większej mocy niż Maxima – LED Radical! W zasadzie to nie nowa, a nova

LED Radical Ammonite System - wysokiej jakości sprzęt nurkowy / oświetlenie nurkowe

LED Radical Ammonite System – zestawy z akumulatorami Li-Ion 9 Ah i Li-Ion 16 Ah, oraz z klasycznym i specjalym uchwytem Goodmana (delrin + gumki)

Niecierpliwość przyzywała mnie, więc z powrotem do Kraju, upłynęło jednak jeszcze trochę czasu zanim mogłem zabrać swoje nowe, nurkowe zabawki pod wodę. Zacznę od końca. Kabel kątowy – tej samej solidności co mój heavy duty, przy dużym kanistrze akumulatora to idealne rozwiązanie do sidemounta, pozwalające na zachowanie opływowej sylwetki, bez odstających pułapek. Nowy akumulator 16 Ah, to w wypadku Radicala ponad 5,5 godziny nurkowania na ciągu głównym, oraz jeszcze godzina trybu awaryjnego w rezerwie, litowo-jonowe ogniwa bez efektu pamięci, pozwalające na gęstsze upakowanie energii, czyli na zmieszczenie 16 Ah w takim samym kanistrze jak dawne 10 Ah, a w zestawie nowa ładowarka, prezentująca na wyświetlaczu stan baterii – tego naprawdę brakowało mi w Meksyku. A teraz sam LED Radical. Zgrabna, leciutka głowica, ważąca zaledwie 360 g, podobnie jak w LED Maxima: 3 tryby świecenia 20, 60 i 100%, sterowany mikroprocesorem przełącznik, w środku jednak aż siedem diod XPG firmy Cree, o łącznej mocy 28 Watów, 2800 lumenów i barwie światła 7000 Kelvinów. Całość zapakowana też w mniejszą, poręczniejszą walizkę, co przy ilości bagażu jaki targam na nurkowanie nie pozostaje bez znaczenia.

LED Maxima i LED Radical - swiatla glowne Ammonite System

LED Maxima (po lewej) i LED Radical (po prawej) – szczytowe światła główne Ammonite System

A teraz najważniejsze – jak to wszystko spisuje się pod wodą i czy trzeba przesiadać się z LED Maxima na LED Radical? Odpowiedź nie jest jednoznaczna i zależy od kontekstu, czyli potrzeb konkretnego nurka. Różnica pomiędzy strumieniem światła 1800 lm, mocą 36 W i temperaturą barwy 6500 K – LED Maxima a strumieniem światła 2800 lm, mocą 28 W i temperaturą barwy 7000 K – LED Radical nie wydaje się aż tak znaczna (ludzkie zmysły nie rejestrują samej różnicy tylko jej logarytm, o czym wiedzą dobrze wszyscy miłośnicy Królowej Nauk – Astronomii). Główny snop światła LED Radical jest minimalnie szerszy, bo ma 12˚. Głowica, o średnicy 5,4 cm jest znacznie mniejsza i lżejsza w porównaniu z prawie 10 cm LED Maxima, ważącą prawie dwa razy tyle co głowica Radicala (700 g vs. 320 g). Czas świecenia jest zależny od zastosowanego akumulatora.

LED Radical Ammonite System - wysokiej jakości sprzęt nurkowy / oświetlenie nurkowe

LED Radical Ammonite System – nowa ładowarka do akumulatorów Litowo-Jonowych, zgrabny akumulator 9 Ah i mniejsza, poręczna walizka

Jeżeli jesteś już posiadaczem światła głównego LED Maxima, to sprzęt nurkowy nie starzeje się na szczęście aż tak szybko jak sprzęt komputerowy i jeżeli nie myślisz o konfiguracji sidemount, to naprawdę nie ma potrzeby pozbywania się bardzo dobrej i mocnej latarki. Jeżeli ktoś planuje realizację naprawdę długich nurkowań, warto natomiast pomyśleć o wymianie samego pakietu 10 Ah NiMH na 16 Ah Li-Ion z wnętrza kanistra i nowej, ładowarce do akumulatorów litowo-jonowych. W drugą stronę, jeżeli potrzebujemy światła pod sidemount, a nurkujemy również w backmouncie, można zakupić samą głowicę LED Radical i stosować ją z tym samym kanistrem co LED Maxima, wszystkie światła główne Ammonite System są bowiem pomiędzy sobą kompatybilne. Jeżeli ktoś dopiero się zastanawia nad zakupem światła głównego, wtedy bez żadnych wątpliwości warto sięgnąć po LED Radical. Na nurkowanie w wodach otwartych wystarczą mniejsze i tańsze wersje akumulatora, jak 9 Ah czy nawet 7 Ah.

Nie zapomnijcie też o uzupełnieniu swojej konfiguracji sprzętowej w dobre backupy, a przy tym warto z pewnością zwrócić uwagę na latarki LED One, których specjalnie profilowana rękojeść uławia mocowanie do kasku na gumkach.

Moja ocena używanego przeze mnie sprzętu nurkowego, podobnie jak moje poglądy na nurkowanie, są czysto subiektywne i mocno stronnicze, a powyższy tekst nie może być traktowany jako rzetelny test porównawczy nurkowego ekwipunku. Jedną z funkcji inteligentnego umysłu jest umiejętność samodzielnego wyszukiwania rozwiązań – korzystajcie więc z tego na własną odpowiedzialność. Z nurkowym pozdrowieniem, Przemek 😉

 

Podziel się informacją na:

Powiązane zdjęcia:

2 komentarze to “LED Radical vs. LED Maxima Ammonite System”

Dodaj komentarz