Meksyk – co zabrać? Porady podróżne

Podziel się informacją na:

Meksyk – co zabrać? Porady pod-różne…

Wyjazdy i wyprawy nurkowe, Meksyk, informacje podróżne, porady i poradniki

 

Meksyk – garść podstawowych informacji podróżnych

 

Meksyk

Prąd: Podróże do => Meksyku to wyprawy po egzotykę. Meksyk zatem nie szczędzi nam tej egzotyki praktycznie na każdym kroku. Jeżeli chodzi o elektryczność, w oczy szybko rzucają się biegnące w zadziwiającym nieładzie ponad ulicami kable. Nie mniej egzotycznie wyglądają znajdujące się na końcach tych kabli gniazdka… W Meksyku czekają na nas wyłącznie gniazdka amerykańskich typów A i B. Należy zatem zaopatrzyć się wcześniej w odpowiednie przejściówki. Ponieważ nurkowanie w niesamowitych miejscach, a do takich niewątpliwie należą Cenoty, pociąga ze sobą używanie coraz większych ilości sprzętu, jak kamery podwodne, aparaty fotograficzne, światła główne i backupowe, lampy do aparatów i kamer warto przed podróżą do Meksyku dobrze policzyć wtyczki i zaopatrzyć się w odpowiednią ilość rozgałęźników. Napięcie prądu w Meksyku wynosi 127 V, a jego częstotliwość to 60 Hz – dobrze jest zatem wcześniej sprawdzić czy wszystkie nasze ładowarki podołają tym warunkom.

 

Pieniądze: Walutą Meksyku jest meksykańskie peso (MXN), o kursie wymiany około 19 pesos za dolara (USD). W kantorze trzeba mieć z sobą paszport. Na wyprawy do Meksyku warto ze sobą zabierać wyłącznie nowe studolarowe banknoty z niebieskim paskiem, ale szczęśliwie można wymieniać również mniejsze nominały. Zdarza się, że kantor odmawia wymiany starszych banknotów, niższe nominały natomiast wymieniane są po słabszym kursie. W większości kantorów wymienialne są również funty (GBP) i euro (EUR). Złotówka (PLN) to około 5 meksykańskich pesos, dla wygody trzymamy więc w głowie przelicznik: 100 pesos ~ 20 złotych. Tyle mniej więcej (100-120 MXN) kosztuje dobre śniadanie w restauracji, lub kolacja w majańskiej taquerii.

Bankomaty: Bankomaty dostępne są w większych miastach Meksyku, jednak tamtejsze banki są mocno egzotyczne w stosunku do Europy. Wymiana pieniędzy jest w nich dość mocno ograniczona i, o ile jesteście szczęśliwymi posiadaczami kont w Scotia Bank czy HSBC, kursy wymiany w bankach są z pewnością znacznie bardziej atrakcyjne, jednak formalności złożone (HSBC potrafi poprosić przy wymianie o bilet lotniczy i voucher z hotelu), a kolejki długie (w Scotia Bank wymieniać waluty można zwykle do 11:30). Banki i Kantory każdorazowo rejestrują przy wymianie komplet danych osobowych z paszportu oraz rejestrują ilość wymienionych pieniędzy do miesięcznego limitu, przypadającego na każdego turystę – dopóki nie kupujecie tam domu, samochodu, czy działki, lub nie jesteście organizatorami wyjazdów grupowych bez problemu będziecie mieścić się w limicie 😉 

Internet i sieci komórkowe: W Meksyku nie ma problemu z zakupem kart czipowych do telefonów komórkowych z sieci lokalnych operatorów w systemie prepaid i wykorzystaniem ich w europejskich telefonach. Praktyczne w użyciu pakiety internetowe i telefoniczne oferuje np. sieć TELCEL, a kolejnych doładowań na swój numer można dokonywać zwykle bez problemu w sklepach, które znajdziecie w każdym meksykańskim miasteczku.

 

meksyk-jukatan-1902273444-tulum

Na opalanie jest zwykle mało czasu, ale olejki i kremy również mogą się przydać 😉

Meksyk a zdrowie

 

Szczepienia: Konieczność ewentualnych szczepień przed podróżami do Meksyku należy konsultować z lekarzem medycyny tropikalnej. W Meksyku zdarzać się może denga, w szczególności jeżeli planujecie podróż w rejony porośnięte tropikalną selwą w porze deszczowej. Ponieważ wyprawy nurkowe ALPHA-DIVERS do Meksyku organizowane są generalnie w porze suchej jako zabezpieczenie wystarczają zwykłe repelenty na owady, które można przywieźć ze sobą (Mugga), lub kupić w meksykańskich sklepach.

Zdrowie: wybierając się w tropiki zawsze warto zaopatrzyć się przed podróżą w zestaw podstawowych leków: ogólnych na przeziębienie – w związku z klimatyzacją w samolocie i dużą zmianą temperatury i wilgotności oraz na starcie z lokalną florą bakteryjną. Odpowiednie specyfiki powinien przepisać lekarz, ale standardowa apteczka nurka zawiera zwykle: ibuprofenum z pseudoefedryną lub cirrus oraz xylometazolin do nosa na problemy z przedmuchiwaniem uszu i nifuroxazyd na problemy z lokalną florą bakteryjną. Wlewanie jakichkolwiek kropel do uszu to proszenie się o kłopoty, czyli o powrót do domu z zapaleniem ucha. Uszy przed nurkowaniem, a właściwie wyprawą nurkową przygotowujemy wcześniej za pomocą specjalnie preparowanego płynu w aptece (szczegóły na kursach ratownictwa nurkowego => DAN DMFD – Diving Medicine for Divers).

Alkohol oczywiście nie jest zalecany pomiędzy nurkowaniem, jednak niewielkie ilości przy wieczornych posiłkach pomagają załagodzić starcie z lokalną florą bakteryjną. Popularne gatunki piw w Meksyku to XX (dos equis), Montejo i Corona, które zwykle popija się z solą i limonką. Na amatorów cięższych lokalnych trunków czeka w Meksyku Mezcal i Tequilla oraz liczne gatunki rumu z pobliskiego => Belize. W części supermarketów bez problemu dostaniecie wina i inne trunki. Jedyne obostrzenie to zakaz sprzedaży alkoholu w niedziele po 17-tej, a w pozostałe dni tygodnia przed 10-tą rano i po 23-ciej 😉

 

nurkowanie-jaskinowe-cenoty-2018011401136002-cavediver1200

Nurkowanie jaskiniowe w Cenotach, Jukatan, Riviera Maya, Meksyk

Nurkowanie w Meksyku

 

Nurkowanie: W Cenotach mamy do czynienia z dość specyficznym środowiskiem. Występuje tam haloklina, będąca granicą dwóch warstw wody o różnych właściwościach fizycznych – przede wszystkim zasoleniu, ale ma to również związek z temperaturą. Płycej zalega słodka woda opadowa o niższej temperaturze 24 ֯C – to w niej przeważnie będziemy nurkować. Nurkowanie rekreacyjne w Cenotach trwa 40 – 60 minut, jeśli jesteście wrażliwi na niższe temperatury warto rozważyć zabranie ze sobą do Meksyku skafandra o grubości 7 mm, lub też kombinacji 5 mm + żyletka (docieplacz). Nurkowania jaskiniowe są znacznie, znacznie dłuższe… W nurkowaniu „pod sufitem” (ang: overhead) bezwzględnie zalecany jest kaptur – przede wszystkim w celu ochrony głowy przy przypadkowych uderzeniach o dekoracje jaskini zwieszające się z sufitu (stalaktyty). Takie sytuacje oczywiście nie powinny mieć miejsca, jednak sprzęt nurkowy dobieramy pod kątem tego co będzie jeśli coś pójdzie źle, a nie jedynie żeby wystarczał jak wszystko będzie szło dobrze. Obowiązkowym elementem ekwipunku jest latarka, a najlepiej również światło backupowe (zapasowe), jak przy nurkowaniu nocnym.

 

Gwatemala-Peten-1703070136-selva

Trekking przez Selva Maya, Peten, Gwatemala 2017

Meksyk, selwa i trekking…

 

Selwa i trekking po ruinach: Na spacery po selwie przydadzą się lekkie, przewiewne ubrania oraz nakrycie głowy. W selwie jest gorąco i wilgotno, ważnym atutem naszych ubrań będzie więc funkcja ich szybkiego wysychania. Na przedzieranie się przez zarośla zalecany jest raczej długi rękaw. Jeżeli obawiacie się owadów swoje ubrania możecie nasączać permethrinem (DEET zawarty w takich środkach jak mugga rozpuszcza włókna syntetyczne, stosujemy ją zatem tylko do gołej skóry). Nie wybieramy się na trekkingi w porze deszczowej moskitiery na głowę będą więc raczej przesadą, jednak to nie oznacza, że na 100% nie doświadczymy deszczu. Na wszelki wypadek przyda się lekka peleryna z tworzyw sztucznych. Buty pełne, sznurowane, wygodne i raczej za kostkę… Na noclegi w selwie wystarczy lekki śpiwór (temperatury nocą pozostają wysokie) – jeżeli nie jesteście zmarźluchami zamiast śpiwora możecie zaopatrzyć się w lekką nakładkę na śpiwór nasączaną permethrinem.

 

Zanurkuj w meksykańskich Cenotach i odkrywaj tajemnice Majów – wyprawy i wyjazdy nurkowe oraz wspólne nurkowanie w Meksyku

 

 

Podziel się informacją na:

Powiązane zdjęcia:

Dodaj komentarz