Nurkowanie a rafy koralowe. Jak powstaje rafa? cz. 2

Podziel się informacją na:

Koralowe rafy – część 2

Jak rozmnażają się koralowce?

nurkowanie djibouti dzibuti ras eiro shark island

Koralowa rafa Dzibuti (Djibouti), Zatoka Tadżura, Morze Arabskie

 

filipiny, nurkowanie, koralowa rafa

Koralowce to zwierzęta pomimo, iż zdają nam się wyglądać jak rośliny. Filipiny, koralowiec miękki z rodzaju Dendronepthya

Koralowce są zwierzętami, nie roślinami, jednak żyją na stałe przytwierdzone do jednego miejsca. Jaki więc sposób wymyśliły na różnicowanie genetyczne i następstwo pokoleń? Większość koralowców wypuszcza po prostu nasienie i jajeczka w dużych ilościach do wody, licząc na szczęśliwe spotkanie niezbędnych do powstania nowego życia składników. Do fenomenu takiego dochodzi raz, dwa razy do roku, a jego ściśle określony według faz Księżyca i zależny od gatunku koralowca termin jest okazją na „wielkie żarcie” dla licznych gatunków morskich. Maleńki koral – planula, przypomina nieco meduzę. Początkowo planula unosi się pod powierzchnią wody, następnie opada szukając miejsca właściwego na założenie nowej kolonii. Wariancją tego sposobu jest wypuszczanie do wody jedynie nasienia, które musi trafić na żeńskie osobniki. Maleńka planula powstaje wtedy w jamie gastralnej mamy, a następnie zostaje wypuszczona do wody. Zakwity koralowców to wyśmienita okazja na pełne wrażeń nurkowanie nocne

 

Jak szybko rośnie rafa i czy złamany koralowiec odrasta?

 

lombok, nurkowanie, indonezja, koralowa rafa, ocean indyjski

Na Lombok można zaobserwować wyraźną róźnicę w wyglądzie rafy po stronie południowej (Ocean Indyjski), niż po północnej (Pacyfik Zachodni). Podobnie np. na południowym i centralnym Komodo.

Złamany koralowiec nie odrasta, dlatego najbardziej popularne koralowy rafy tak szybko stają się umęczone przez nurkowanie turystyczne, czego najlepszym przykładem jest kompletna dewastacja najbardziej znanych raf koralowych => Egiptu. Nawet w idealnych warunkach rozrost koralowców jest nadzwyczaj powolny. Średnia prędkość wzrostu koralowców waha się między 0,5 a 2 cm rocznie, są to jednak wartości średnie. Prym wśród korali wiodą szybkorosnące koralowce z rodzaju Acroporis, które w dobrych warunkach, przy odpowiedniej temperaturze, fali oraz nasłonecznieniu potrafią zwiększać poziomą średnicę swoich stołowych kolonii nawet do 10 cm rocznie (dość szybko zaczynają odbierajać światło innym koralowcom żyjącym w koronie rafy). Dla porównania czarny koralowiec z rodzaju Leiopathes, który żyje na głębokościach 400-500 m rośnie zaledwie o 5 mikrometrów rocznie. Jedną z kolonii tego gatunku żyjącą na Hawajach wydatowano na 4 265 lat – ten koralowiec to najstarszy znany żywy organizm na Ziemi.

 

Dokąd najlepiej jest wybrać się na nurkowanie na pięknej koralowej rafie?

 

komodo, nurkowanie, koralowa rafa

Przepiękny koralowiec miękki z rodzaju Dendonepthya, koralowa rafa archipelagu Komodo, Indonezja

Koralowce potrafią żyć i rozwijać się naprawdę bardzo głęboko, daleko poza zasięgiem nurkowania rekreacyjnego, czy nawet technicznego. Ledwie kilka lat temu w norweskich fiordach odkryto potężną koralową rafę na głębokości 2000 m. Na taką głębokość nie dociera już światło, polipy tego koralowca są więc znacznie większe i skuteczniejsze w chwytaniu pokarmu niż ich płytkowodni kuzyni. Miliony nurkowych turystów rocznie przyciągają jednak koralowe rafy strefy tropikalnej, rosnące w płytkich do 30 m wodach, na szerokościach geograficznych pomiędzy 30°N a 30°S. Kolonie tych koralowców potrzebują wysokiego nasłonecznienia i wody o temperaturze pomiędzy 16 a 32 °C. Koralowe rafy strefy tropikalnej zajmują w sumie obszar o powierzchni między 284 a 512 tys. km2, co daje zaledwie 0.015% powierzchni Oceanu. Zważywszy, że gnieździ się tam ponad 25% oceanicznego życia koralowe rafy strefy tropikalnej, a w szczególności => Koralowy Trójkąt są zatem obszarami o największym zagęszczeniu i zróżnicowaniu życia na Ziemi.

 

rekin dywanowy wobbegong spotted orectolobus maculatus carpet shark australia

Koralowa rafa w rejonie południowego Komodo, Indonezja, Ocean Indyjski. Wyraźnie różna od nieodległych raf koralowych zachodniego Pacyfiku w centralnej części Archipelagu Komodo.

Nurkowanie na koralowych rafach powinno zacząć się w => Koralowym Trójkącie, gdzieś na => Filipinach, rozległym archipelagu => Indonezji, czy => Malezji, a następnie natychmiast polecieć do Egiptu, by zobaczyć jakich zniszczeń za pomocą masowej turystyki nurkowej potrafią dokonać rzekomo kochający nurkowanie oraz podwodne życie ludzie. W Koralowym Trójkącie niestety również już znamy podobnie zdewastowane miejsca, które w ciągu zaledwie kilku sezonów turystycznych zamieniły się z kwitnących i pełnych życia koralowych ogrodów w postkatakliczną perzynę. Pomijając wyłamywane korale i kosmetyki wpuszczane całymi tonami do wody, koralowej rafie niezbędna jest pełna drabina pokarmowa, ze szczytowymi drapieżnikami w formie rekinów rafowych, lub przynajmniej dużych barrakud, do precyzyjnej kontroli populacji gatunków zamieszkujących rafę. Nie przypadkiem w Morzu Czerwonym ostatnie warte nurkowania miejsca utrzymują się na bardziej odległych i uzbrojonych w rekiny rafach, jak Brothers Islands, czy => Daedalus. Z naszych smutnych niestety doświadczeń nurkowanie na koralowych rafach najwspanialsze niestety jest tam, gdzie po prostu nigdy nikogo przed nami nie było.

morze karaibskie, koralowa rafa roques, wenezuela

Koralowce miękkie na archipelagu Los Roques żyją w strefie mocnych przybojów. Nurkowanie w takich warunkach wymaga specjalnej umiejętności poruszania się pod wodą. Wenezuela, Morze Karaibskie

Jeśli chcesz swoim nurkowaniem przysłużyć się koralowym rafom, na nurkowanie powinieneś wyposażyć się w konkretny zestaw umiejętności i wiedzy tak, by nie niszczyć rafy i pozytywnie wpływać na to, by nie niszczyli jej inni. Do niezbędnych umiejętności należy doskonała pływalność, której ze względu na występujące we wszystkich normalnych morzach prądy do końca nie nauczysz się na basenie. Kurs nurkowania typu => PADI Peak Performance Buoyancy będzie tutaj zaledwie punktem wyjścia, w dalszej kolejności należałoby przemyśleć takie kursy nurkowania, jak nurkowanie w prądzie PADI Drift Diver, IANTD Drift Diver, czy nurkowanie na ścianie IANTD Wall Diver. Tam nauczysz się odpowiedniego zachowania w prądzie, który odpowiednio wykorzystany jest sojusznikiem nurka, nie zaś problemem oraz nauczysz się używania liny Iona i haka rafowego tak, by nie niszczyć rafy. Umiejętności to nie wszystko – nurkowi potrzebna jest wiedza, zapytaj zatem swojego instruktora o specjalizacje takie, jak:

  • PADI Project AWARE – bardzo ciekawy kurs nurkowania wprowadzający w tajniki oceanografii i biologii morza
  • PADI AWARE Coral Reef Protection – wszystko to czego jeszcze można dowiedzieć się o koralach i życiu koralowej rafy
  • PADI AWARE Fish Identification – bo warto wiedzieć co się ogląda pod wodą 😉
  • PADI AWARE Shark Conservation Diver – by wiedzieć dlaczego rekiny są niezbędne do przetrwania Oceanowi i rafom
  • PADI Underwater Naturalist – kiedy na dobre zaczniesz interesować się podwodnym życiem
  • PADI Underwater Photography – robić zdjęcia podobno każdy może, jednak największym zagrożeniem i największymi niszczycielami koralowych raf są właśnie fotografowie i kamerzyści podwodni

=> Koralowe rafy – część 1

Podziel się informacją na: