Nurkowanie w Cenote The Pit – zapraszamy na film

Podziel się informacją na:

Cenote The Pit (Jacinto Pat) – nurkowanie kawernowe

Wyprawa nurkowa CENOTY 2016: Meksyk – Belize – Gwatemala

Nurkowanie kawernowe to nurkowanie w dostępnych dla zwykłych śmiertelników wstępnych odcinkach jaskiń. Na wyprawy nurkowe do Meksyku, połączone z nurkowaniem w Cenotach zapraszamy już od stopnia => PADI Open Water Diver. Jednakże są na Riviera Maya => Cenoty bardziej wymagające, w których nurkujemy wyłącznie z absolwentami kursu PADI Cavern Diver, czy => IANTD Deep Diver wzwyż, ze względu na głębokość. Do takich miejsc właśnie należy Cenote The Pit (oficjalnie Jacinto Pat), należąca do systemu jaskiniowego Dos Ojos. Jest to jedno z najbardziej niesamowitych miejsc na Ziemi:

 

 

Nurkowanie w Cenote The Pit jest niewątpliwie zaszczytem, a w trakcie wypraw nurkowych ALPHA-DIVERS => do Meksyku i na Półwysep Jukatan realizujemy program rekreacyjnych kursów nurkowania kawernowego PADI Cavern Diver m.in. po to, aby na koniec pobytu w Meksyku móc zrealizować kulminacyjne nurkowanie m.in. w tej cenocie. Jeden z korytarzy wychodzących ze studni The Pit prowadzi w dół, przez komnatę Wakulla Room do najgłębszego jak na razie miejsca w jaskiniach na wschodnim Jukatanie – Skidrow Passage (119.1 m) odkrytego przez Steve’a Bogaertsa, jednego z czołowych eksploratorów jaskiniowych i konstruktora doskonałej uprzęży sidemountowej Razor. Inny spośród jaskiniowych korytarzy łączy Cenote The Pit z Cenote Dos Ojos – sercem tego jaskiniowego systemu. Warto również wiedzieć, że w krasowej studni Cenote The Pit odkryto dwa szkielety tzw. Paleoamerykanów, obydwa datowane na kilkanaście tysięcy lat. Niestety oba szkielety zostały usunięte z jaskini do badań paleobiologicznych, ale ich kopie można oglądać w muzeum znajdującym się przy wjeździe do Ejido Jacinto Pat.

Na najbliższą wyprawę nurkową do Meksyku, na Półwysep Jukatan i Riviera Maya i nurkowanie w Cenotach zapraszamy tradycyjnie w styczniu. Jak zawsze proponujemy połączenie nurkowania w Cenotach ze zwiedzaniem porzuconych w selvie ruin miast i świątyń starożytnej cywilizacji Majów, nie tylko tych najsłynniejszych, jak => Chichen-Itza i Tikal oraz nurkowaniem na Mezoamerykańskiej Rafie Barierowej => w Belize.

Cenoty-Meksyk-Belize-Gwatemala-nurkowanie-wyprawa-2018

Cenoty, Meksyk, Belize, Gwatemala –  wyprawa nurkowa CENOTY 2018


 

Podziel się informacją na:

Powiązane zdjęcia:

Dodaj komentarz