Nurkowanie w Aktun Ha (Cenote Carwash) – jaskiniowa archeologia podwodna Meksyk 2016

Podziel się informacją na:

 

Jaskiniowa archeologia podwodna w Cenote Aktun Ha (Carwash)

Wyprawa nurkowa CENOTY 2016 (Archeo): Chamber of the Ancients

Cenote Aktun Ha, nazywaną również Cenote Carwash znają chyba wszyscy. Położona zaledwie kilka kilometrów poza granicami => Tulum, tuż przy drodze w kierunku na => Coba, jest miejscem, od którego zwykle zaczyna się nurkowanie rekreacyjne w Cenotach, w trakcie wypraw nurkowych i kursy nurkowania jaskiniowego. Z płytkiego krasowego basenu o regularnych ścianach, dnie i głębokości 5 m odchodzą wejścia do dwóch systemów jaskiniowych: ponoru Aktun Ha Siphon i wywierzyska Aktun Ha Spring. Rekreacyjnie nurkujemy oczywiście w bardziej przestronnej, widnej i łatwiej dostępnej kawernie w odcinku źródłowym, po stronie Room of Tears, zwanej Komnatą Łez właśnie ponieważ tam zaczynają się zwykle => kursy nurkowania jaskiniowego w Meksyku 😉 Mało kto zdaje sobie sprawę, że sieci korytarzy jaskinowych wychodzących z Cenote Aktun Ha zostały calkiem niedawno połączone w jeden system dzięki korytarzowi Bypass, ciężkiemu do przepłynięcia nawet w konfiguracji sidemount. Nowy, połączony system nazwany został Sistema Carwash.

Jeszcze mniej osób wie o archeologicznych skarbach, jakie skrywają czeluście systemu Carwash. Po stronie ponoru, który wśród nurków jaskinowych słynie z wymagającego idealnej pracy płetwami, pokrytego dużą ilością osadu przy równocześnie niewielkiej odległości od sklepienia jaskini, owianego złą sławą korytarza o wiele mówiącej nazwie Satan’s Silthole znajduje się jedno z najważniejszych podwodnych stanowisk archeologicznych na Riviera Maya: Chamber of Ancients – Komnata Przodków. Zaledwie 120 metrów od wejścia znajduje się tam sieć palenisk pochodzących sprzed około 10 tys. lat. Po drugiej stronie, w wywierzysku, a więc tam, gdzie docierają zwykle nurkowie rekreacyjni znajdują się natomiast resztki majańskiej ceramiki, pochodzącej prawdopodobnie z ofiary, jaka złożona została w tym miejscu w ramach kultu suszy, pod koniec ery klasycznej – złotego wieku Majów. Ocenia się, że lustro wody w Cenotach, w wyniku powtarzających się okresów kilkunastoletnich susz, znajdowało się jakieś 6-8 metrów niżej. => Cenoty skrywają jeszcze wiele takich tajemnic, dlatego na wyprawy nurkowe ALPHA-DIVERS do => Meksyku zapraszamy z => nurkiem archeologiem jaskiniowym  🙂

W ramach sezonu 2016 wypraw nurkowych i krajoznawczych klubu nurkowego ALPHA-DIVERS do Meksyku, na Półwysep Jukatan i do Mezoameryki braliśmy udział w projekcie archeologicznym zmierzającym do wykonania obrazu 3D Chamber of the Ancients – Komnaty Przodków, prowadzonego przez INAH. 

Zapraszamy do kolejnych galerii mulitmedialnych z wypraw nurkowych i ekspedycji ALPHA-DIVERS do Meksyku, Belize i Gwatemali w 2016 roku:

Zanurkuj rekreacyjnie lub jaskiniowo w meksykańskich Cenotach na Riviera Maya z klubem nurkowym ALPHA-DIVERS

Podziel się informacją na:

Powiązane zdjęcia:

Dodaj komentarz