Nurkowanie na Fasma Fandera – zapraszamy na film

Podziel się informacją na:

 

Nurkowanie na rafie i w kawernach Fasma Fandera

Południe Morza Czerwonego

Film z nurkowego safari St.Johns – Abu Fandera 2013

 

EGIPT. Nurkowanie na Abu Fandera – jednej z najpięknieszych raf koralowych Morza Czerwonego. Fasma Fandera to nurkowisko, znajdujące się na terenie kompleksu raf koralowych Abu Fandera, leżących na południe od granicy spornego terytorium Sudanu z Egiptem. Zapraszamy na kolejny, film nurkowy z ubiegłorocznego ALPHA-DIVERS SAFARI na dalekie południe Morza Czerwonego.

 

 

Koralowe rafy Abu Fandera, należą do najbardziej zróżnicowanych biologicznie, jeśli chodzi o gatunki koralowców, z pośród raf koralowych dostępnych z terytorium Egiptu. Dzięki sporej biologicznej dywersyfikacji koralowców, zapewnianej przez widywane tutaj bumpheady (Bolbometopon muricatum), mamy tu pełen garnitur mniejszych gatunków ryb, odżywiających się polipami korali, jak piękne szczeciozęby (Chaetodontodae). W trakcie jednego tylko nurkowania na Fasma Fandera, naliczyliśmy siedem ich gatunków: Chaetodon auriga, Ch. lineolatus, Ch. trifascialis, Ch. fasciatus, Ch. austriacus, Ch. semilarvatus i Heniochus intermedius. Nasze nurkowanie zaszczyciło kilka ogończy nakrapianych (Taeniura lymma), a w koralowych jaskiniach Fasma Fandera, znaleźć można też takie skarby, jak pokrewne morskim konikom pipefishe. Przede wszystkim zachwyca jednak, przebogata w rozliczne gatunki koralowców korona rafy, pełna rozmaitych korali twardych i miękkich, oraz uwijających się między nimi przedstawicieli gatunków dużych i małych pokolców. Naprawdę nieźle, w porównaniu z przetrzebionymi rafami, położonymi w pobliżu ośrodków turystycznych, na północy Morza Czerwonego.

Zapraszamy na wspólne nurkowanie, połączone z możliwością rozwijania wiedzy o podwodnym świecie, w ramach kolejnego Safari ALPHA-DIVERS na Południe Morza Czerwonego. W dniach 26 Kwietnia – 04 Maja 2014, czyli w Długi Weekend Majowy, wybieramy się na nurkowanie wokół Daedalus Reef, m.in. w celu spotkania rekinów białopłetwych-oceanicznych i rekinów młotów!! 🙂

 

Nurkowanie w Egipcie, safari nurkowe na Południe Morza Czerwonego, długi weekend majowy 2014

Nurkowanie w Egipcie, safari nurkowe na Południe Morza Czerwonego, długi weekend majowy 26/04 – 04/05 2014


 

Podziel się informacją na:

Powiązane zdjęcia:

Dodaj komentarz