Nurkowanie Jaskiniowe na Riviera Maya – wyprawa nurkowa Cenoty 2019

Podziel się informacją na:

Cenoty 2019 – Korytarze Metnal

Cenoty, Meksyk, Riviera Maya, nurkowanie jaskiniowe, IANTD

Nurkowanie jaskiniowe w Meksyku, na Riviera Maya. Zima to tradycyjnie pora wypraw nurkowych ALPHA-DIVERS na Riviera Maya i wypraw trekkingowych do Mezoameryki. Jedną z najważniejszych są wyprawy wyłącznie dla certyfikowanych nurków jaskiniowych, które konsekwentnie realizujemy od 2010, stale poszerzając naszą wiedzę o jaskiniach na półwyspie Jukatan. Półwysep Jukatan skrywa pod ziemią tysiące kilometrów zalanych wodą, przepięknie udekorowanych korytarzy. Najdłuższym znanym systemem jest Sac Aktun, którego częścią jest sekcja Nohoch Nah Chich – niegdyś najdłuższy na Ziemi samodzielny podwodny system jaskiniowy. Od Nohoch Nach Chich rozpoczęliśmy zatem w tym roku kolejny etap naszej jaskiniowej przygody. Dotarliśmy całkiem spory kawałek poza Far Point Station. Po rozeznaniu korytarzy prowadzących w kierunku Blue Abyss zmieniliśmy system, przenosząc się na kilka kolejnych dni do dzikiego jeszcze Koox Baal. Tam przygotowaliśmy sobie trasy pod kilka dłuższych trawersów pierwszy etap wyprawy kończąc w => Cenote Aktun Ha. Ten powrót do korzeni sprawił nam dużą przyjemność i sporą niespodzankę. Docieranie do końców lin w Dreamland, czy Siphon Basement potrafi sprawić wiele emocji…

Po krótkim odpoczynku w ruinach Dzibanche – prawdopodobnie pierwszej stolicy II-go Królestwa Węża, które przez okres Złotego Wieku Majów trzęsło połową majańskiego świata do spółki z konkurencyjnym Tikal, wróciliśmy do jaskiń rozpoznając trasę pod kolejny długi trawers w dawnym systemie Dos Ojos, obecnie już po The Greatest Connection jedynie już sekcji Dos Ojos systemu Sac Aktun. Dwukrotnie odwiedziliśmy Cenote Dos Ojos dopływając tam z innych, mniej lub bardziej odległych miejsc w tym samym systemie. Wróciwszy do Sac Aktun ponownie odwiedziliśmy podziemną studnię Blue Abyss, docierając do niej tym razem przez korytarz X-Line oraz Baypass znacznie ułatwiający dekompresję po wynurzeniu ze studni. Szukając nieco głębszych miejsc odwiedziliśmy wreszcie drugie piętro systemu Dos Pisos. Wreszcie ponuraliśmy w skomplikowanych labiryntach korytarzy systemów Minotauro i Dreamgate.

Zdjęcia prezentujące zwiedzanie półwyspu Jukatan, stanów Yucatam, Quintana Roo i Campeche w ramach wypraw nurkowych ALPHA-DIVERS do Meksyku, zrealizowanych w 2019 roku znajdują się pod tym adresem: http://alpha-divers.pl/meksyk-jukatan-cenoty-wyprawa-nurkowa-2019/. Zapraszamy na wspólne wyprawy nurkowe i nie tylko nurkowe, nurkowanie w Cenotach, meksykańskich jaskiniach i na Mezoamerykańskiej Rafie Barierowej.

Podziel się informacją na:

Powiązane zdjęcia:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 • Najnowsze Informacje:

  • Sharks 3D

   Podziel się informacją na: Rekiny 3D, Sharks 3D Film nurkowy, filmy nurkowe,...

  • planet ocean
   Planet Ocean

   Podziel się informacją na: Planet Ocean Film nurkowy, filmy nurkowe   „Australia,...

  • manta rafowa (mobula alfredi) komodo, nocne nurkowanie, banta island
   Nocne nurkowanie z mantami na Komodo

   Podziel się informacją na: Nocne nurkowanie z mantą rafową (Mobula birostris) na...

 • Ubezpieczenia Nurkowe DAN: