Nurkowanie na Komodo: Batu Bolong

Podziel się informacją na:

Komodo, Batu Bolong

Nurkowanie na Komodo, Indonezja, miejsca nurkowe, centralne Komodo, Morze Flores, Pacyfik Zachodni

nurkowanie_komodo_201509201735_coral-reef

Korona koralowej rafy Batu Bolong tętni barwnymi Anthiasami. Nurkowanie na Komodo. Safari nurkowe ALPHA-DIVERS KOMODO 2015

 

nurkowanie komodo manta oceaniczna melaniczna birostris aleja mant alley

Wobbegong indonezyjski (Orectolobus leptolineatus), Batu Bolong, Komodo, safari nurkowe ALPHA-DIVERS KOMODO 2015

Komodo słynie z mocnych prądów. Nurkowanie w prądzie to przyjemność dla doświadczonych nurków, którzy potrafią z nich korzystać. Niesieni z dużą prędkością wartkim prądem przez gardziele Gili Lawa Darat Passage (Golden Passage) czy Gili Lawa Laut Passage (Cauldron / Shotgun) przeżywamy najwspanialsze chwile podczas safari nurkowych na => Komodo. Wymaga do dobrego zgrania i dyscypliny od zespołu nurkowego jednakże, pomimo bardzo mocnych prądów występujących w tym miejscu, co widać wyraźnie jeszcze na powierzchni, nie ma takiej potrzeby kiedy wybieramy się na nurkowanie z dobrym nurkowym przewodnikiem na Batu Bolong. Nurkując na zboczach tej podwodnej góry, nurkujemy zygzakiem po stronie zacienionej od mocarnych prądów omiatających wysepkę Batu Bolong.

nurkowanie komodo manta oceaniczna melaniczna birostris aleja mant alley

Kombinacja kolonii koralowców miękkich i twardych na Batu Bolong, Komodo, safari nurkowe ALPHA-DIVERS KOMODO 2015

Batu Bolong to samotna skała wystająca lekko ponad powierzchnie morza. W skałkach ponad powierzchnią z daleka wyraźnie widoczny jest otwór i stąd właśnie nazwa tego nurkowiska – Batu Bolong oznaczająca w bahasa indonesia dziurawą skałę, podobnie jak ma to miejsce ze świątyniami Hindu => Pura Batu Bolong na => Bali i na Lombok. Batu Bolong leży na Morzu Flores, mniej więcej w połowie drogi między wyspami Komodo i Tatawa, w centralnej części archipelagu Komodo. Nieco dalej na południe cieśnina Linta łączy Ocean Indyjski z Pacyfikiem Zachodnim. Prądy omiatające Batu Bolong moga mieć zatem prędkość ponad trzech węzłów. Nurkowanie na Batu Bolong można realizować i przy spokojnym morzu, ale to podczas prądu wokół wysepki dzieje się najwięcej.

nurkowanie komodo manta oceaniczna melaniczna birostris aleja mant alley

Rekin bambusowy (Chiloscyllium punctatum), Komodo, safari nurkowe ALPHA-DIVERS KOMODO 2015

Nurkowanie na Batu Bolong zaczynamy od …trafienia w wyspę. Przy bardzo mocnych prądach ma to niebagatelne znaczenie, ominięcie Batu Bolong oznacza bowiem najczęściej koniec nurkowania. Dlatego warto korzystać ze sprawdzonych przewodników nurkowych. Dobry przewodnik potrzebny jest również do tego aby podprowadzić grupę na tyle blisko skraju cienia wyspy, aby pokazać dziejące się tam cuda, ale niezbyt blisko… Północna ściana Batu Bolong opada stromo na głębokość 40 m. Po wschodniej stronie, na głębokości 20-30 m od głównego masywu Batu Bolong zaczyna odstawać kilka skalnych pinakli. W ich przełęczach często kotłują się rekiny – żarłacze białopłetwe rafowe (Triaenodon obesus). Południowa ściana Batu Bolong to nieco łagodniejszy, ale nadal dość stromy stok. Po tej stronie rośnie najwięcej formacji koralowców, tutaj też zwykle koncentruje się życie.

nurkowanie komodo manta oceaniczna melaniczna birostris aleja mant alley

Żółw szylkretowy (Eretmochelys imbricata) na Batu Bolong, Komodo, safari nurkowe ALPHA-DIVERS KOMODO 2014

Koralowa rafa Batu Bolong tętni od życia! Praktycznie każdy cal powierzchni wyspy jest gęsto zamieszkany. Pomimo mocnych prądów, na Batu Bolong udało się rozwinąć kilku rozłożystym formacjom koralowców stołowych (Acroporidae). To zwykle przy nich koncentrują się sweetlipy, orientalne i nakrapiane, ze względu na cleaning stations – stacje czyszczące. Koralowa rafa Batu Bolong pełna jest ustniczków (Anglefishes, siedem gatunków), chetoników (Butterflyfishes, osiem gatunków), pokolców (Surgeonfishes) i papugorub (Parrotfishes), w zakamarkach rafy przyczajają się nadymki i skorpeny, a z licznych niewielkich koralowych jaskinek wyzierają mureny zielone. Na koralowej rafie Batu Bolong pełno jest drobiazgu: krabów, krewetek i barwnych ślimaków nagoskrzelnych. Uważajcie proszę na korale robiąc zdjęcia makro. Batu Bolong pulsuje ruchliwymi ławicami fizylierów (Pterocaesio tile) i pokolcowatych, doglądanych przez potężne czarne trevalle (Caranx ignobilis) i barrakudy, zmuszające je do nagłych zwrotów. Szczytowa część rafy Batu Bolong – miejsce, w którym kończymy zwykle nurkowanie pulsuje anthiasami i starszymi sierżantami (Abudefduf saxatilis), które składają jaja bezpośrednio na gołej skale, tuż pod powierzchnią wody. Płoszone przez nurków odpływają, a wtedy talasomy księżycowe (Thalassoma lunare) rzucają się na jajeczka pozostawione bez opieki.

komodo, batu bolong, nurkowanie, indonezja, safari, granik, grouper, reef, fish, epinephelus, fuscoguttatus

Potężny granik (Epinephelus fuscoguttatus) na Batu Bolong, Komodo. Safari nurkowe ALPHA-DIVERS: KOMODO 2015

Duże ryby na Batu Bolong: Mocarne prądy wabią na Batu Bolong drapieżne tuńczykowate i rekiny. Na wyspie mieszka spore stado żarłaczy białopłetwych (Triaenodon obesus) rafowych, ale nigdy nie wiadomo co wyhyli się z toni, dlatego warto się rozglądać. Bywa, że prądy znoszą tu => manty. Na Batu Bolong żyje kilka okazałych graników (Grouper) i napoleonów (Napoleon wrasse). Czasami udaje nam się tu spotkać rzadziej spotykane rekiny, jak => wobbegong indonezyjski (Orectolobus leptolineatus), gatunek opisany dopiero w 2010 roku, czy rekin bambusowy (Chiloscyllium punctatum), który czasami potrafi zostać pokarmem wobbegonga. To z czego Batu Bolong słynęła niegdyś to gigantyczne => żółwie szylkretowe. Żółw szylkretowy (Eretmochelys imbricata) to dziś już niestety wymierający gatunek. Większość napotykanych na nurkowaniu osobników jest skarlała lub chora. Nigdzie indziej na Ziemi nie widywaliśmy już żółwi szylkretowych tak potężnych i pozostających w tak dobrym zdrowiu. Niestety, ze względu na natłok nurków odwiedzających centralną i północną część archipelagu Komodo, żółwie szylkretowe w sezonie nurkowym przenoszą się na mniej uczęszczane wyspy, aby ukryć się przed tysiącami nurków dopływających na Batu Bolong w ramach jednodniowych rejsów z pobliskiego Labuan Bajo. W ten sposób koralowy raj Batu Bolong płaci niestety za swoją popularność, choć nadal można przeżyć tutaj naprawdę wyśmienite nurkowanie.

Ocena: *****

Skala trudności: 3/5

Nurkowanie: zbocze podwodnej góry w cieniu prądu

Głębokość nurkowania: do 42 m

Temperatura wody: 28 ֯C

Prądy: bardzo silne

Typ rafy: wyspa o stromych ścianach porośniętych koralową rafą, koral twardy i miękki

Pobliskie nurkowiska: Karang Makassar, Tatawa Besar, Mawan
 

 

Podwodny Bestyariusz Batu Bolong

Gady: Eretmochelys imbricata (Hawksbill Sea Turtle / żółw szylkretowy), Laticauda colubrina (Wiosłogon żmijowaty / Banded sea-krait);

Chrzęstnoszkieletowe: Orectolobus leptolineatus (Indonesian wobbegong / wobbegong indonezyjski), Chiloscyllium punctatum (Bamboo shark / rekin bambusowy), Triaenodon obesus (White-tip reef shark / żarłacz białopłetwy rafowy), Manta birostris (Gian oceanic manta / manta oceaniczna), Manta alfredi (Reef manta ray / manta rafowa)

Ustniczki (pomakantowate) [7]: Pomacanthus imperator (Ustniczek cesarski / Emperor angelfish), Pomacanthus imperator juvenile, Pomacanthus sp. juvenile, Pomacanthus xantometopon (Yellow-mask angelfish / Blue-face angelfish), Pomacanthus sexstriatus (Six-banded angelfish), Apolemichthys trimaculatus (Threespot angelfish), Centropyge tibicen (Keyhole angelfish), Centropyge vroliki (Pearl-scaled angelfish / Pearly-scale pygmy angelfish), Genicanthus lamarck (Blackstriped angelfish);

Szczeciozęby (chetonikowate) [8]: Chaetodon benetti (Eclipse butterflyfish), Chaetodon auriga (Threadfin butterflyfish), Chaetodon kleinii (Blacklip butterflyfish), Chaetodon trifascialis (Chevroned butterflyfish), Chaetodon baronessa (Eastern triangular butterflyfish / Pacific triangular butterflyfish), Coradion chrysozonus (Orange-banded coralfish), Heniochus singularius (Singular bannerish), Heniochus varius (Humphead bannerfish / Horned bannerfish);

Damselki: Amphiprion clarkii (Clark’s anemonefish), Amphiprion perideraion (Pink anemonefish);

I inni…: Platax teira (Longfin spadefish), Pterocaesio tile (Bluestreak fusilier), Balistoides conspicillum (Clown triggerfish), Cephalopholis argus (Peacock grouper), Zanclus cornutus (Moorish Idol), Arothron mappa (Map puffer)

Zapraszamy na nurkowanie i safari nurkowe na Komodo z ALPHA-DIVERS

Podziel się informacją na:

Powiązane zdjęcia:

Dodaj komentarz