Nurkowanie na Komodo: Manta Alley

Podziel się informacją na:

Komodo, Manta Alley (Aleja Mant)

Nurkowanie na Komodo, Indonezja, miejsca nurkowe, manta point, Ocean Indyjski

 

manta nurkowanie komodo diving birostris oceanic giant oceaniczna

Wspaniale ubarwiona manta rafowa (Manta alfredi) w Alei Mant (Manta Alley) na dalekim południu wspaniałego archipelagu Komodo. Na plecach manty wyraźnie widoczny deseń odróżniający mantę oceaniczną od rafowej. Aleja Mant to część Komodo oblewana wodami Oceanu Indyjskiego. Koralowe rafy są tu zupełnie inne niż na północy Komodo, ale przypływamy tutaj głównie dla mant. Safari nurkowe ALPHA-DIVERS: KOMODO – BANTA ISLAND 2018

 

nurkowanie komodo manta oceaniczna melaniczna birostris aleja mant alley

Klucz mant rafowych (Manta alfredi) w czarnej odmianie melanicznej, Manta Alley, Komodo, safari nurkowe ALPHA-DIVERS

Komodo słynie z nurkowania z mantami! Nurkowanie w licznych nurkowiskach archipelagu => Komodo daje wysokie szanse na spotkanie wspaniałych => mant. Jednym z najsłynniejszych nurkowisk na Komodo jest właśnie Aleja Mant (Manta Alley). Aleja Mant (Manta Alley) pomimo nie najlepszej wizury, mocnych prądów i wysokich fal to prawdziwy rarytas pośród nurkowisk Ziemi, bowiem nigdzie indziej na Komodo i w niewielu miejscach na całej planecie nie spotkacie tak różnorodnie ubarwionych mant oceanicznych. Ze względu na dużą odległość od Labuan Bajo (jakieś 60 km w linii prostej) docierają tutaj nieliczne safari nurkowe co wydatnie przyczynia się do utrzymania wysokiej atrakcyjności tego nurkowiska.

nurkowanie komodo manta oceaniczna melaniczna birostris aleja mant alley

Manta rafowa (Manta alfredi) w czarnej odmianie melanicznej, wyraźnie widoczny „statecznik”, Manta Alley, Komodo, safari nurkowe ALPHA-DIVERS

Manta Alley (Aleja Mant) to kilka skalistych, w większej części zatopionych wysepek, znajdujących się w rozległej zatoce na południu wyspy Komodo. Południowa część archipelagu Komodo oznacza nurkowanie w wodach Oceanu Indyjskiego. Należy zatem spodziewać się tutaj niższych temperatur i długiej fali oceanicznej (oczywiście niezbędna bojka nurkowa!). Ekosystem raf koralowych w Oceanie Indyjskim mimo niewielkiej odległości i pozornie teoretycznej granicy wyraźnie różni się od ekosystemu raf koralowych Zachodniego Pacyfiku, na terenie którego leży znakomita większość archipelagu Komodo. Nurkowanie w Alei Mant (Manta Alley) nie jest zalecane dla zupełnie początkujących. Ze względu na mocny przybój wypadałoby umieć obchodzić się z hakiem rafowym.

nurkowanie komodo manta oceaniczna melaniczna birostris aleja mant alley

Potężna manta rafowa (Manta alfredi) w odmianie melanicznej. Łatwo dostrzegalny deseń T na karku, Manta Alley na głębokości 16 m, Komodo, safari nurkowe ALPHA-DIVERS

Nurkowanie w Alei Mant (Manta Alley) na południu Komodo najlepiej jest zacząć płytko, w pobliżu skał wystających na powierzchnię. W północno-wschodniej części, na głębokości 3-5 m znajdziecie tam bogatą koralową rafę, która wachlarzem barw i garniturem gatunków na pierwszy rzut oka różni się od raf widzianych wcześniej w pacyficznej części archipelagu Komodo. W toni możecie spotkać ławice fizylierów i polujące na nie trevallery (Caranx ignobilis). Za mantami na Manta Alley wcale nie trzeba biegać. Wystarczy zająć dobre miejsce i poczekać aż same do was przypłyną. Kluczem do nurkowania połączonego z obserwacją mant jest przyczajenie się na skałach z dobrym widokiem na żyzny prąd omiatający zatopione skały. Tam będą => manty! Całe stada mant rafowych pożywiają się w Alei Mant nagminnie w ciągu dnia, a często nawet i nocą od września do stycznia.

nurkowanie komodo manta oceaniczna melaniczna birostris aleja mant alley

Klucz manta rafowych (Manta alfredi) w czarnej odmianie melanicznej, Manta Alley, Komodo, safari nurkowe ALPHA-DIVERS

Jeżeli zanurzycie się za mantami głębiej, na głębokości 25 m zobaczycie rozległe piaszczyste dno. Warto nie stracić w tym miejscu orientacji i zapamiętać drogę powrotną do skał na nurkowym kompasie. Nurkowanie w Alei Mant bezpiecznie jest zakończyć przy tych samych skałach, przy których się je zaczynało, w tym miejscu przechodząc dekompresję, albo przystanek bezpieczeństwa. Wynurzenie pod bojką i uwaga na przybój, a po wynurzeniu odsuwamy się od skał tak, aby ułatwić załodze bezpieczne podjęcie przez łódź. Klub nurkowy ALPHA-DIVERS celuje w nurkowanie w Alei Mant w pierwszych dwóch miesiącach tego sezonu. Na nurkowanie z mantami można śmiało poświęcić całą godzinę, warto również skorzystać z możliwości nurkowania w tym miejscu kilka razy w ciągu dnia. Koralową rafę Alei Mant (Manta Alley) odwiedzają => bumpheady, można również zobaczyć kilka gatunków rekina, w tym nawet => rekina wielorybiego.

Ocena: *****

Skala trudności: 4/5

Nurkowanie: w przyboju, w dryfcie

Głębokość nurkowania: do 25 m

Temperatura wody: 20 ֯C

Prądy: silne

Typ rafy: skalista rafa, koralowe ogrody i piaszczyste dno

Pobliskie nurkowiska: Twins, German Flag, Langkoi Rock
 

manta nurkowanie komodo melaniczna oceaniczna czarna birostris diving oceanic giant

Potężny okaz manty rafowej (Manta alfredi) w całkowicie czarnej odmianie melanicznej w Alei Mant (Manta Alley) na dalekim południu Komodo. Aleja Mant to część archipelagu Komodo oblewana wodami Oceanu Indyjskiego. Koralowe rafy są tu zupełnie inne niż na północy Komodo, ale przypływamy tutaj głównie dla mant. Safari nurkowe ALPHA-DIVERS: KOMODO – BANTA ISLAND 2018

 

Podwodny Bestyariusz Alei Mant ALPHA-DIVERS

 
Gady: Eretmochelys imbricata (Hawksbill sea turtle / żółw szylkretowy);

Chrzęstnoszkieletowe: Manta alfredi (Reef manta ray / manta rafowa), Triaenodon obesus (White-tip reef shark / żarłacz białopłetwy rafowy)

I inni…: Bolbometopon muricatum (Bumphead / humphead parrotfish), Pomacanthus imperator (Emperor angelfish), Pomacanthus semicirculatus, Chaetodon undulatus, Lutjanus sp.
 

Zapraszamy na nurkowanie z mantami i safari nurkowe na Komodo z ALPHA-DIVERS

 

Podziel się informacją na:

Powiązane zdjęcia:

Dodaj komentarz