Nurkowanie w Kowarach, kopalnia „Podgórze – film nurkowy

Podziel się informacją na:

Kowary, kopalnia „Podgórze”

Nurkowanie w zalanej kopalni uranu z okresu Zimnej Wojny – film nurkowy tylko dla dorosłych 😉

Kowary, kopalnia „Podgórze” to najgłębsze obecnie znane nurkowisko w Polsce. W czasach PRL sowieci wydobywali tu uran do bomb atomowych, odkryto tutaj również anomalię radonową. Leczniczy gaz jest nadal obecny w suchych korytarzach, czuć go również wyraźnie w najwyższych partiach wody (zapach podobny do siarkowodoru np. z Cenote Angelita na Riviera Maya w Meksyku, choć w przeciwieństwie do siarkowodoru radon ma na ludzkie organizmy pozytywny wpływ).

W kopalni „Podgórze” znajduje się zalany szyb o głębokości 244 m. Tutaj również padł obecny rekord głębokości nurkowania jaskiniowego w Polsce (Michał Rachwalski 2015 157 m ). Z pewnością nie jest to ostatni rekord jaskiniowy w Kowarach.

Nurkowanie jaskiniowe w Kowarach to wyczyn przeznaczony raczej dla nurków na obiegach zamkniętych (CCR). Zalane tunele znajdują się na głębokościach 40, 80, 120 m itd. pod powierzchnią ziemi. Poziom wody utrzymywany jest na głębokości około 9 m dzięki stałemu jej odpływowi. Stąd też głębokość wody na pierwszym poziomie kopalni, widocznym na filmie to 31 m. Na miejscu, ani w pobliżu nie ma sprężarki, a tym bardziej mieszalni gazów. Trudno zatem wyobrazić sobie logistykę nurkowania na obiegu otwartym (OC) na głębokości 70 m. Do widocznej na filmie sztolni o głębokości 180 m prowadzi poziomy chodnik o długości około 670 m. W kopalni „Podgórze” panuje wysoka wilgotność 97% i stała temperatura około 9˚C. Temperatura wody utrzymuje się na poziomie -40 m w okolicach 11˚C.

Nurkowanie w kopalni wymaga oczywiście odpowiedniego  przeszkolenia, minimum IANTD Full Cave Diver nad czym, jak widać na filmie udało się w ALPHA-DIVERS skutecznie przez ostatnie lata popracować.

Podziel się informacją na:

Powiązane zdjęcia:

Dodaj komentarz