Nurkowanie nocne na Abu Fandera – zapraszamy na film

Podziel się informacją na:

 

Nurkowanie nocne na Abu Fandera

Południe Morza Czerwonego

Film z nurkowego safari St.Johns – Abu Fandera 2013

 

EGIPT. Nurkowanie nocne na Abu Fandera – jednej z najpiękniejszych raf koralowych Morza Czerwonego. Gota Fandera to nurkowisko, znajdujące się na terenie kompleksu Abu Fandera, koralowych raf, które leżą już na południe od granicy spornego terytorium Egiptu z Sudanem. Zapraszamy na kolejny, krótki materiał filmowy z ubiegłorocznego ALPHA-DIVERS SAFARI na dalekie południe Morza Czerwonego.

 

 

Safari nurkowe ALPHA-DIVERS, to nie tylko okazja do zdobywania nowych specjalizacji nurkowych, jak Night Diver, czy Underwater Naturalist, to również okazja do błyskawicznego wykorzystania w praktyce, nowo nabytej wiedzy i umiejętności. Na filmie z nurkowania nocnego na Gota Fandera, uwieczniliśmy dwie biologiczne zagadki, na które natknęliśmy się w trakcie naszego nurkowania.

Nurkowanie nocne pozwala nam zobaczyć kolejne, całkiem odmienne oblicze podwodnego świata. Na ściany raf koralowych wychodzą, często niespotykane za dnia organizmy, jak np. niektóre liliowce (Crinoidea), a na polowanie wypływają ukrywające się za dnia skrzydlice (Pterois). Nurkowanie na nie zniszczonych rafach koralowych Abu Fandera pozwala nam spotkać oba popularne w Morzu Czerwonym gatunki: skrzydlicę promienistą (Pterois radiata / Radiant Lionfish) i skrzydlicę ognistą (Pterois miles / Devil Firefish). Skrzydlice ogniste: Pterois miles (Devil Firefish) i Pterois volitans (Red Lionfish) są bardzo blisko genetycznie spokrewnione, a przez to często ze sobą mylone. Niektórzy naukowcy powątpiewają nawet czy są to dwa odrębne gatunki, czy też może dwie odrębne populacje tego samego, tak niejednoznaczne są wyniki badań (np. stwierdzono, że ok. 7% inwazyjnych skrzydlic, występujących na Karaibach należy do gatunku miles, pozostała znakomita większość to Pterois volitans, poza tym znane jest tylko jedno miejsce na świecie, w którym oba te gatunki skrzydlic koegzystują). Pterois volitans jednak w Morzu Czerwonym nie występuje, a Pterois Miles napisała własny rozdział w księdze ekspansji lessepsowskiej, szturmując Morze Śródziemne poprzez Kanał Suezki.

Astroboa nuda - Naked Basket Star

Przyrodniczą zagadką naszego nocnego nurkowania na Abu Fandera było, podobne nieco do liliowca zwierzątko, które zwijało swoje „gałązki” i wędrowało w dół rafy koralowej, uciekając przed światłem. Większość nurków zdaje sobie sprawę, że koralowce czy szkarłupnie, do których należą m.in. liliowce to nie rośliny, a zwierzęta. Pomimo to, widok „roślinki”, która pływa, albo w świadomy sposób porusza swoimi gałązkami, za pierwszym razem zawsze wywołuje osłupienie. Atmosferę dodatkowo podgrzał fakt, iż żaden z naszych lokalnych przewodników nie umiał zidentyfikować „uciekającej roślinki”, a zgromadzona na pokładzie literatura, z czerwonomorskim katalogiem Helmuta Debeliusa włącznie, również nie przyniosła odpowiedzi. Na trop natkęliśmy się dopiero, we własnej nurkowej bibliotece, już po powrocie do domu, odnajdując jedno poszlakowe zdjęcie w indopacyficznym Debeliusie i ono naprowadziło nas na cel. Astroboa nuda – Basket Sea Star to szkarłupnia z rodzaju Astroboa, do którego należy dziewięć znanych, zwykle występujących na bardzo dużych głębokościach, gatunków.

Poza tym, na filmie z nurkowania na Gota Fandera również endemiczny błazenek Amphiprion bicinctus, rozpływający się w objęciach anemonu dywanowego Stichodactyla mertensii i Millepora dichotoma – koral ognisty, który bynajmniej wcale koralowcem nie jest. A my zapraszamy na wspólne nurkowanie, połączone z możliwością rozwijania wiedzy o podwodnym świecie, w ramach kolejnego Safari ALPHA-DIVERS na Południe Morza Czerwonego. W dniach 26 Kwietnia – 04 Maja 2014, czyli w Długi Weekend Majowy, wybieramy się na nurkowanie wokół Daedalus Reef, m.in. w celu spotkania rekinów białopłetwych-oceanicznych i rekinów młotów!! 🙂

Nurkowanie w Egipcie, safari nurkowe na Południe Morza Czerwonego, długi weekend majowy 2014

Nurkowanie w Egipcie, safari nurkowe na Południe Morza Czerwonego, długi weekend majowy 26/04 – 04/05 2014


 

Podziel się informacją na:

Powiązane zdjęcia:

Dodaj komentarz