Nurkowanie na Sipadanie. Rekiny, żółwie, barrakudy, bumpheady i ostroboki

Podziel się informacją na:

Wyprawa Nurkowa Malezja 2017: Sipadan, Borneo i Kuala Lumpur

Nurkowanie na Sipadanie – pierwsze fotki z III-ciej wyprawy nurkowej ALPHA-DIVERS na Sipadan

sipadan-nurkowanie-2017110401031701

Obraz 1 z 24

Potruś i ostroboki. Sipadan, wyprawa nurkowa ALPHA-DIVERS MALEZJA 2017: Sipadan - Borneo - Kuala Lumpur

SIPADAN – jeden z trzech wierzchołków Koralowego Trójkąta, obszaru o największej dywersyfikacji i zagęszczeniu życia na Ziemi. Wraz z pozostałymi wierzchołkami: => Komodo i => Raja Ampat, należy do najwyżej punktowanych nurkowisk, znajdujących się w absolutnej czołówce top-list nurkowych oraz raf koralowych Ziemi. Sipadan wyrasta z dna Morza Celebskiego, a w strome ściany rajskiej wyspy, opadające na ponad 600 m wgłąb uderza żyzny prąd, wabiący tutaj ławice ostroboków, barrakud i => rekiny wielorybie. Koralowe rafy Sipadanu goszczą ostatnie na Ziemi wielkie stado => bumpheadów, które niczym bizony na prerii przemierzają plateau wokół wyspy, kontrolując populację szybkorosnących koralowców stołowych i zapewniając w ten sposób bioróżnorodność koralowców w koronie rafy Sipadanu. Dobrej kondycji ryb zamieszkujących koralową rafę Sipadanu dopilnowują rekiny: żarłacze srebrnopłetwe i żarłacze białopłetwe rafowe. W toni sporadycznie pokazują się rekiny młoty, a czasem nawet orki. Sipadan to również matecznik => żółwi zielonych i => żółwi szylkretowych. Limitowany dostęp do wyspy (max, 120 osób dziennie) sprawia, iż nie została ona jeszcze zadeptana, a nurkowanie na Sipadanie wciąż należy do największych nurkowych atrakcji na świecie.

Nurkowanie i zbieranie materiałów foto i video na Sipadanie realizowaliśmy również w konfiguracji Sidemount, adaptując się do warunków logistyki, czyli z jedną butlą. W sidemouncie tak również daje się nurkować 🙂

Najbliższa wyprawa nurkowa ALPHA-DIVERS do Malezji: => MALEZJA 2018: SIPADAN – BORNEO – KUALA LUMPUR już w listopadzie 2018. Zapraszamy na nurkowanie na Sipadanie, spotkanie z najdzikszą przyrodą w parkach narodowych Borneo i wspólne zwiedzanie Kuala Lumpur.

Sipadan, wyprawa nurkowa, nurkowanie na Sipadanie

Wyprawa nurkowa ALPHA-DIVERS MALEZJA 2018: SIPADAN – BORNEO – KUALA LUMPUR

 

ZAPRASZAMY NA BEZPIECZNE I EMOCJONUJĄCE NURKOWANIE Z ALPHA-DIVERS !!! 🙂

 

Podziel się informacją na:

Powiązane zdjęcia:

Dodaj komentarz