IV-ta rocznica zatopienia „Georga Buchnera” – nurkowanie wrakowe

Podziel się informacją na:

IV-ta rocznica zatopienia MS „Georg Buchner” ex „Charlesville”

Bałtyk, Morze Bałtyckie, nurkowanie wrakowe

BAŁTYK, nurkowanie wrakowe – 30-go maja 2017 mija czwarta rocznica zatopienia niemieckiej jednostki szkoleniowej MS „Georg Buchner”, byłego liniowca „Charlesville”, obsługującego rejsy ze stolicy Belgii Antwerpii do belgijskich kolonii w afrykańskim Kongo. Zatopienie wraku na polskich wodach terytorialnych związane jest najprawdopodobniej z oszustwem ubezpieczeniowym – wrak holowany do stoczni złomowej w Kłajpedzie tuż przed wypłynięciem został ubezpieczony na pokaźną sumę. Niestety wyniki śledztwa w tej sprawie po dziś dzień nie zostały podane do opinii publicznej.

MS „Georg Buchner” to wrak wręcz idealny dla kursów nurkowania wrakowego i nurkowej turystyki wrakowej na wybrzeżu Morza Bałtyckiego. Lewa burta ponad 150-cio metrowego wraku znajduje się na głębokości zaledwie 16 m. Udostępnienie wraku MS „Georg Buchner” do nurkowania wrakowego mogłoby w znacznym stopniu ożywić turystykę nurkową na wybrzeżu Bałtyku w okolicach Władysławowa – kluby nurkowe z Niemiec i Belgii co jakiś czas pytają o możliwości nurkowanie na wraku MS „Georg Buchner” ex „Charlesville”. Niestety pozycja wraku MS „Georg Buchner” oraz Morze Bałtyckie w promieniu 500 m od wraku wciąż pozostaje zamknięta dla nurkowania wrakowego.

Przy okazji IV-tej rocznicy zatopienia wraku MS „Georg Buchner” warto wspomnieć, że Klub Nurkowy ALPHA-DIVERS brał udział w pierwszych nurkowych oględzinach wraku MS „Georg Buchner” w niecałą dobę po jego zatopieniu, zaś materiał filmowy zebrany w trakcie tego nurkowania po dziś dzień nie ujrzał światła dziennego – prośbą i groźbą kilkakrotnie próbowała go od nas nieodpłatnie uzyskać telewizja TVN. Tymczasem, ponownie zapraszamy do galerii zdjęć z nurkowania wrakowego wokół MS „Georg Buchner” w roku 2013:

Wrak „Georg Buchner” – galeria podwodna

Podziel się informacją na:

Powiązane zdjęcia:

Dodaj komentarz