Archeologia podwodna w Machu Picchu

Podziel się informacją na:

III Międzynarodowa Konferencja Archeologii Podwodnej, Warszawa

Archeologia podwodna, nurkowanie wysokogórskie, Machu Picchu, Salkantay

wysokogórska archeologia podwodna

Przemek Trześniowski i wysokogórska archeologia podwodna w Parku Narodowym Machu Picchu, prezentacja działań ekspedycji polskich archeologów podwodnych w sezonach polowych 2016 i 2017

Archeologia podwodna to nauka, która pozwala w wyjątkowy sposób  łączyć ze sobą dwie wspaniałe pasje: nurkowanie  i rozwiązywanie tajemnic przeszłości. W dniach 17-18 stycznia 2019, w Instytucie Archeologii Podwodnej UW odbyła się trzecia już międzynarodowa  konferencja poświęcona najnowszym osiągnięciom w dziedzinie. Zaprezentowano m.in. podwodne wykopaliska na wraku „Nuesta Seniora de las Mercedes” słynnego hiszpańskiego galeonu, wiozącego zrabowane inkaskie złoto, który zatonął nieopodal wybrzeży Gibraltaru na głębokości ponad kilometra. Wrak ten, odkryty przez łowców skarbów ze słynnej amerykańskiej firmy Odyssey, stał się później przedmiotem budzącego wiele emocji głośnego międzynarodowego procesu.

Polska Archeologia Podwodna nie odstaje już z pewnością od  światowej czołówki. Polscy archeolodzy podwodni z UMK w Toruniu zaprezentowali swe dokonania m.in. w dziedzinie fotogrametrii podwodnej, którą wielu uczestników konferencji określiło, jako znajdującą się na najwyższym światowym poziomie. Zaprezentowano również rezultaty ostatnich sezonów badań w => Lago del Peten Itza w Gwatemali, jeziorze które wielu uczestników wypraw nurkowych ALPHA-DIVERS doskonale pamięta z drogi do słynnych majańskich ruin w => Tikal (Yax Mutal), w Kuwejcie, w Turcji i w wysokogórskich andyjskich jeziorach w rejonie Machu Picchu, w Peru.

Lago del Peten Itza w Gwatemali to jezioro na którym w 1967 r. odbyła się wodno-lądowa bitwa pomiędzy hiszpańskimi konkwistadorami a broniącymi swej ostatniej twierdzy Majami Itza , którzy uciekli na teren obecnego departamentu Peten po upadku swej, również doskonale znanej nurkom ALPHA-DIVERS stolicy => Chichen Itza na północnym Jukatanie. Kiedy Tayasal padło, cywilizacja Majów wydała swe ostatnie tchnienie, miasto równano z ziemią przez kilka dni, a wody jeziora skryły wiele wspaniałych artefaktów, do których w 2018 r. dotarli polscy archeolodzy.

machupicchu peru salkantay highmountain undewater archaeology humantay soqtaqocha yanaqocha

Nevado Salkantay, Park Narodowy Machu Picchu, Peru – wysokogórska archeologia podwodna w wykonaniu polskich specjalistów.

Andyjskie jeziora w rejonie Machu Picchu, w Peru wciąż skrywają swe tajemnice. Naukowcy z Ośrodka Badań Prekolumbijskich zaprezentowali odkryte na ich liniach brzegowych resztki ceremonialnych platform, służących prawdopodobnie Inkom do odprawiania związanych z jeziorami obrzędów. => Nurkowanie wysokogórskie w Andach, w jeziorach Yanaqocha (4130 m n.p.m), Humantay (4270 m n.p.m.) i Soqtaqocha (4531 m n.p.m.), rozrzuconych wokół góry Salkantay jest natomiast od strony technicznej wyzwaniem samym w sobie. => Przemek Trześniowski z ALPHA-DIVERS  uchylił w ramach swojej prezentacji rąbka tajemnic związanych ze złożoną logistyką wysokogórskich ekspedycji podwodnych oraz techniczną stroną nurkowania wysokogórskiego. Nurkowanie wysokogórskie w trudno dostępnych zbiornikach wodnych to krótko mówiąc Przygoda przez duże P 😉

Podziel się informacją na:

Powiązane zdjęcia:

Dodaj komentarz