Bali, Indonezja – grobowce Gunung Kawi

Podziel się informacją na:

 

Bali – Wyspa Bogów, tysiącletnie grobowce Gunung Kawi

Indonezja, wyjazdy na Bali i zwiedzanie Wyspy Bogów

 

bali-indonezja-042

 

Gunung Kawi to położony na północny-wschód od Ubud w centrum  => Bali, hinduistyczny kompleks świątynno-cmentarny, pochodzący z XI-go stulecia. Główną atrakcją Gunung Kawi, są enigmatyczne candi – kaplice grobowe, wykute w ścianach dwóch stojących naprzeciw siebie skalnych klifów, rozdzielonych wąwozem świętej rzeki Pakrisan, która wypływa ze świętych źródeł Tirta Empul, znajdujących się na terenie świątyni => Pura Tirta Empul.

bali-indonezja-041Otoczenie kompleksu świątynnego Gunung Kawi – tarasowe pola ryżowe, rozsiane na zboczach okolicznych wzgórz i starożytne drzewa, strzegące królewskich grobów, nadają miejscu unikalnego charakteru. To sceneria niczym rodem z filmów o Indiana Jonesie.

Według sprzecznych teorii, grobowce Gunung Kawi skrywają szczątki króla Anak Wungsu z dynastii Warmadewa, jego rodziców: króla Udayana, królowej Mahendradatta, brata Airlangga – króla Bali i Jawy, zaś pozostałe szczątki jego konkubin, bądź też po prostu króla Anak Wungsu, oraz jego żon i konkubin, które po śmierci króla musiały rzucić się w płomienie.

Brzegi rzeki Pakrisan łączy niezwykły kamienny mostek – wyraźny element buddyjskich wpływów na balijską wersję hinduizmu. W Gunung Kawi znajdują się też buddyjskie miejsca odosobnienia, służące medytacjom. Tam również warto jest zajrzeć…

Aby dostać się do świątyni Gunung Kawi trzeba pokonać tam i z powrotem ponad trzysta kamiennych stopni, zaręczamy jednak, że warto! Bilet wstępu kosztuje 15 tys. indonezyjskich rupii. Nie tylko nurkowanie jest na Bali wspaniałe.

 

Zapraszamy na wyjazdy na Bali i wspólne zwiedzanie Wyspy Bogów z przewodnikiem – archeologiem

 

Podziel się informacją na: