Belize, nurkowanie w Belize

Podziel się informacją na:

Nurkowanie w Belize

Belize, Mezoamerykańska Rafa Barierowa, Morze Karaibskie

 

San Pedro, wschód Słońca nad Ambergris Caye, Morze Karaibskie, Belize, wyprawa nurkowa ALPHA-DIVERS YUCATAN 2015

San Pedro, wschód Słońca nad Ambergris Caye, Morze Karaibskie, Belize, wyprawa nurkowa ALPHA-DIVERS YUCATAN 2015

Nurkowanie w Belize to nasza recepta na chillout po pełnych wrażeń, lecz mocno trzymających w napięciu nurkowaniach w meksykańskich Cenotach. => Wyprawy nurkowe do Belize to rajdy po karaibski chillout… 😉 W Belize również możemy znaleźć cenoty, jednakże nurkowanie w nich wymaga pełnego przygotowania jaskiniowego i takie wyjazdy nurkowe dla nurków jaskiniowych również organizujemy. Belizejskie cenoty i jaskinie to często ważne stanowiska archeologiczne, jak np. Actun Tunichil Muknal, czy Cara Blanca i nurkowanie tam jest możliwe wyłącznie w ramach projektów archeologicznych. O udziale ALPHA-DIVERS w projektach archeologicznych na terenie Belize, Meksyku i generalnie Mezoameryki innym razem.

Ambegris Caye, widok na Morze Karaibskie i kreskę Mezoamerykańskiej Rafy Barierowej, wyprawa nurkowa ALPHA-DIVERS YUCATAN 2015

Ambegris Caye, widok na Morze Karaibskie i kreskę Mezoamerykańskiej Rafy Barierowej, wyprawa nurkowa ALPHA-DIVERS YUCATAN 2015

Belize to niewielkie państwo leżące w południowej części półwyspu Jukatan. Tereny te były istotną częścią dawnego świata Majów, leżąc na głównych szlakach handlowych wiodących z dzisiejszej Gwatemali na północ półwyspu Jukatan i dalej do centralnego => Meksyku, poza świat Majów (Mundo Maya), ale nadal w granice obszaru kulturowego, zwanego Mezoameryką. Szlakami tymi płynęła sól pozyskiwana z wody morskiej, niezbędna do przetrwania miastom wewnętrz kontynentu, jadeit, obsydian, pióra k’uk’ (quetzali) i papug, muszle spondylusa i nasiona kakao (słowo kakao wywodzi się od majańskiego kakaw, choć tam prawdopodobnie znalazło się w wyniku kontaktów Majów z Olmekami inną z najstarszych kultur prekolumbijskiej Mezoameryki).

 

Pelikany to powszechny widok na San Pedro, Ambergris Caye, Morze Karaibskie, Belize, wyprawa nurkowa YUCATAN 2015

Pelikany to powszechny widok na San Pedro, Ambergris Caye, Morze Karaibskie, Belize, wyprawa nurkowa YUCATAN 2015

Belize do dzisiaj zamieszkują duże społeczności Majów: Maya (Yucatec) i Itza głównie na północy kraju, Mopan na zachodzie i Q’eqchi na zachodzie i południu. Chętni mogą podziwiać pozostałości ich wspaniałej cywilizacji w ukrytych głęboko w selvie ruinach potężnego Caracol w => Górach Maya, prężących się dumnie na półwyspie preklasycznych ruinach Cerros, położonych nad laguną Nueve ruinach Lammanai zameszkanych nieprzerwanie przez 3000 lat, czy wielu innych miejscach, jak Cahal Peach, Xunantunich, El Pilar, Santa Rita, Chaa Creek, Marco Gonzalez, czy niesamowite jaskinie Aktun Chechem Ha, czy Actun Tunichil Muknal. Z Belize wiąże się też legenda o odkryciu bodaj najbardziej kontrowersyjnego artefaktu Majów – kryształowej czaszki, odnalezionej rzekomo przez Annę Mitchell-Hedges w ruinach miasta Majów w Lubaantun.

Kraby wędrujące przez wyspę wraz ze swoimi muszlami to dość powszechny widok na Karaibach, wyprawa nurkowa YUCATAN 2015

Kraby wędrujące przez wyspę wraz ze swoimi muszlami to dość powszechny widok na Karaibach, wyprawa nurkowa YUCATAN 2015

Prócz Majów Belize zamieszkują Garifuna, którzy przybyli tutaj dwa wieki temu, poza tym już tylko potomkowie piratów i zbiegłych niewolników. Bronione przez Mezoamerykańską Rafę Barierową Belize było niegdyś rajem dla pirackich i korsarskich operacji, wymierzonych przeciwko Hiszpanii. Jeżeli szukacie klimatu „Piratów z Karaibów” z pewnością znajdziecie go tutaj 😉 Spiritus movens tego przedsięwzięcia była Wielka Brytania, która nie była w stanie sprostać w otwartej wojnie napompowanemu inkaskim złotem hiszpańskiemu imperium. Dopiero 10-go września 1798 Royal Navy pokonała hiszpańską Armadę w bitwie pod George’s Caye, a kolejną siłą napędową Belize, po padającym przemyśle drzewnym, którym parała się jakiś czas większość już bezrobotnych piratów i korsarzy stał się handel bronią sprzedawaną Majom na północy Jukatanu, którzy od 1848 przez ponad pół wieku prowadzili walkę o niepodległość z Meksykiem, w ramach insurekcji zwanej obecnie Wojną Kast.

Ambergris Caye jakiej nie znacie... Belize, wyprawa nurkowa YUCATAN 2015

Ambergris Caye jakiej nie znacie… Belize, wyprawa nurkowa YUCATAN 2015

Przyroda Belize łączy w sobie cechy obszarów selvy – środkowoamerykańskiej dżungli i nadbrzeżnych lasów namorzynowych. Pośród drzew uwagę zwracają przepotężne ceiby (maya taan: yaaxche), mahoniowce (Swietenia mahagoni), rozłożyste guanacaste (Enterolobium cyclocarpum) z wachlarzowatymi owocnikami i palmy cohune (Attalea cohune), o sięgających nawet kilkunastu metrów najdłuższych liściach na Ziemi. Pośród drzew można spotkać jaguary, których na terenie Belize żyje co najmniej 80 sztuk oraz około 60-ciu gatunków węży spośród, których najbardziej jadowite to fer-de-lance (Bothrops asper), tzabcan (Crotalus simus tzabcan) – tropical rattlesnake i coral snake – w Amerykach występuje w kilku rodzajach ponad 60 ich gatunków. Porastające wybrzeża Belize i Meksyku namorzynowe lasy mangrowe zdominowane są głównie przez czerwone mangrowce (Rhizophora mangle) z dodatkiem czarnych mangowców (Avicennia germinans) i białych mangrowców (Laguncularia racemosa).

San Pedro, zachód Słońca nad Ambergris Caye, Morze Karaibskie, Belize, wyprawa nurkowa YUCATAN 2015

San Pedro, zachód Słońca nad Ambergris Caye, Morze Karaibskie, Belize, wyprawa nurkowa YUCATAN 2015

W wodzie spotkać możemy dwa gatunki krokodyli: słonowodnego krokodyla amerykańskiego (Crocodylus acutus) i słodkowodnego krokodyla meksykańskiego (Crocodylus moreletii). W rzekach i estuariach występują również manaty karaibskie (Trichechus manatus). W Morzu Karaibskim i na Mezoamerykańskiej Rafie Barierowej, dokąd zapraszamy na nurkowanie występują => żółwie zielone, => żółwie szylkretowe i żółwie skórzaste oraz żarłacze tępogłowe (Carcharhinus leucas) – bull sharks, orlenie (Aetobatus narinari) i rekiny wąsate (Ginglymostoma cirratum). Wszystkie trzy gatunki żółwi, oba gatunki krokodyli, podobnie jak manaty, czarnogłowe bociany żabiru amerykańskie (Jabiru mycteria) i => guacamaya (Ara macao) znajdują się pod ochroną.

Rajd golfkartem przez wyspę dawych Majów i piratów - Ambergris Caye, wyprawa nurkowa YUCATAN 2015

Rajd golfkartem przez wyspę dawych Majów i piratów – Ambergris Caye, wyprawa nurkowa YUCATAN 2015

Do 1981 roku Belize było znane, jako Honduras Brytyjski. Kraj żyje dziś głównie z uprawy trzciny cukrowej i turystyki. Walutą Belize jest belizyjski dolar (BZE) o stałym kursie wymiany z dolarem amerykańskim w stosunku 2:1. W Belize płaci się obiema tymi walutami. Belize jest częścią Wspólnoty Brytyjskiej (British Commonwealth) – w selvie zdarzają się Gurkhowie oraz angielska armia, ruch jest prawostronny, a kierownice w samochodach na szczęście są z lewej strony 😉 Na wszystkich belizyjskich pieniądzach obecna jest brytyjska królowa. W Belize w użyciu są amerykańskie gniazdka, w hotelach będziemy zatem potrzebować przejściówek. Podobnie przejściówki DIN/INT musimy zabrać ze sobą na => nurkowanie w Belize.

Morze Karaibskie - delfiny

Morze Karaibskie i nurkowanie z delfinami na Karaibach – wyprawa nurkowa ALPHA-DIVERS YUCATAN 2010

Nurkowanie w Belize kojarzy nam się głównie z Mezoamerykańską Rafą Barierową, drugą co do długości rafą barierową Ziemi po australijskiej Wielkiej Rafie Barierowej. Najsłynniejszym nurkowiskiem Belize jest niewątpliwie Wielki Blue Hole, położony na rafie koralowej Half Moon Caye, odkryty przez legendarnego kapitana Cousteau. Najbardziej atrakcyjne miejsca nurkowe Belize leżą jednak wokół wysp => Ambergris Caye, Half Moon Caye i atolu Turneffe. To tam najczęściej wybieramy się na nurkowanie w ramach wypraw nurkowych ALPHA-DIVERS. Mezoamerykańska Rafa Barierowa budowana jest głównie przez koralowce z gatunku karaibskiego łosiorogu (Acropora palmata / Carribean elkhorn coral (Lamarck)) oraz grupy Montastraea annularis. Koralowce  Acropora palmata występują na głębokości < 1 – 5 m. To m.in. dzięki ich skamielinom występującym na głębokości ponad 100 m udało się ustalić niższy poziom wody na Karaibach przed tysiącami lat. Poziom ten pozwolił m.in. na utworzenie belizejskich i meksykańskich cenot.

 

 

ZAPRASZAMY NA KOLEJNE WYPRAWY NURKOWE I NIE TYLKO NURKOWE Z ALPHA-DIVERS. W styczniu 2017 wybieramy się tradycyjnie na wspaniałą wyprawę nurkową i krajoznawczą na Półwysep Jukatan, do Meksyku, Belize i Gwatemali, w ramach Wyprawy Nurkowej ALPHA-DIVERS – CENOTY 2017: MEKSYK – BELIZE – GWATEMALA.

Cenoty-Meksyk-Belize-Gwatemala-nurkowanie-wyprawa-2017

Cenoty, Meksyk, Belize, Gwatemala –  wyprawa nurkowa CENOTY 2017

 

Polecamy również wybrane raporty, reportaże i relacje multimedialne z poprzednich wypraw ALPHA-DIVERS do Meksyku:

 

 

* O przeszłości półwyspu Jukatan, zarówno geologocznej jak i historycznej, związanej z cywilizacjami prekolumbijskimi można posłuchać również w Kraju, w trakcie prelekcji i konferencji organizowanych z naszym udziałem (kontakt: info@alpha-divers.pl).

Bibliografia:

Monaccia, Natalie M.; Meier-Grünhagenc, Ursula; Finneya, Bruce P.; Behlingd, Hermann; Wooller, Matthew J. „Mangrove ecosystem changes during the Holocene at Spanish Lookout Cay, Belize” w Palaeogeography, Palaeoclimatology, Palaeoecology vol 280, Issues 1–2, 01/09/2009, ss. 37–46

Gischler, Eberhard ; Hudson, J.Harold „Holocene development of the Belize Barrier Reef” w Sedimentary Geology vol 164, Issues 3–4, 16/02/2004, ss. 223–236

Toscano; Macintyre “Corrected western Atlantic sea-level curve for the last 11,000 years based on calibrated C14 dates from Acropora palmata framework and intertidal mangrove peat” w Coral Reefs (2003) 22 ss. 257–270

Lighty, R.G.; Macintyre, I.G.; Stuckenrath, R. „Acropora palmata reef framework: A reliable indicator of sea level in the western atlantic for the past 10,000 years” w Coal Reefs vol. 1, Issue 2, 10/1982, ss. 125-130

Patterson, Kathryn L.; Porter, James W.; Ritchie, Kim B.; Polson, Shawn W.; Mueller, Erich; Peters, Esther C.; Santavy, Deborah L.; Smith, Garriet W. „The etiology of white pox, a lethal disease of the Caribbean elkhorn coral, Acropora palmata” w Proceedinggs of National Academy of Science U S A. 25/06/2002; vil. 99 (13) pp. 8725–8730.

 

Podziel się informacją na: