Daedalus Reef – nurkowanie z rekinami i mantami

Podziel się informacją na:

 

Nurkowanie z rekinami i mantami na rafie koralowej Daedalus

Safari nurkowe DAEDALUS 2014

 

Daedalus Reef, Red Sea (Morze Czerwone)

Daedalus Reef, Red Sea (Morze Czerwone)

Nurkowanie z ALPHA-DIVERS na Daedalusie – wspaniałej koralowej rafie, położonej pośrodku Morza Czerwonego, w połowie odległości pomiędzy odległymi wybrzeżami Egiptu i Arabii Saudyjskiej. Spośród wszystkich raf koralowych Morza Czerwonego, ta jest najdalej wysunięta w morze co sprawia, że w porównaniu z wieloma innymi miejscami, zdaje się prawie nietknięta. Nic więc dziwnego, że choć nurkowania na Daedalusie nie należą do najłatwiejszych, ze względu na głębokości i omiatające iglicę bardzo silne prądy, rafa ta stała się celem prawdziwych nurkowych pielgrzymek. Słynną Daedalus Reef odwiedziliśmy w ramach dedykowanego ALPHA-DIVERS Safari DAEDALUS 2014.

Nurkowanie na Daedalusie - telemetria pokładowa ;)

Daedalus Reef

Daedalus Reef, zwany po arabsku Abu Kizan to stroma iglica, wznosząca się samotnie z czeluści Morza Czerwonego, zwieńczona klimatyczną morską latarnią. Strome ściany Daedalusa opadają na głębokość około 500 metrów. Korona rafy koralowej ma kształt elipsy o wielkiej osi około 450 metrów i małej zaledwie 100 m. Rafa Daedalusa znajduje się na ważnym szlaku wodnym, prowadzącym z Oceanu Indyjskiego i Morza Arabskiego, przez wąską cieśninę Bab-el-Mandab pomiędzy wybrzeżami Jemenu i => Dżibuti, dalej przez Morze Czerwone do Kanału Suezkiego i wreszcie przez Morze Śródziemne i do Europy. W centrum korony rafy koralowej, zbudowano zatem niewielką sztuczna wysepkę, na której jeszcze w 1863 roku, wzniesionia została przez brytyjczyków pierwsza latarnia morska. Obecna latarnia pochodzi z początku lat 30-tych ubiegłego stulecia i jest widoczna w promieniu 15-tu mil morskich.

Koralowa rafa Daedalusa ma status parku narodowego, a na wyspie znajduje się wojskowy posterunek, co przynajmniej formalnie sprzyja ochronie rafy. W południowej części rafy Deadalusa znajduje się długie plateau – półka wystająca ze ściany rafy koralowej, ponad którą stają na kotwicy łodzie nurkowe i przybija zaopatrzenie dla wyspy. Do samej wyspy, ponad koroną rafy koralowej prowadzi długi drewniany pomost, a tuż obok widać rozsypującą się ruinę jego poprzedniej wersji.

Nurkowanie na Daedalusie - Manta birostris

Manta birostris 🙂

Nurkowanie na Daedalusie to szansa na spotkanie gatunków pelagicznych. Silne prądy morskie, uderzające o ścianę w północnej części rafy, przyciągają tu rekiny młoty (Sphyrna lewini). W okresach koncentracji planktonu wszędzie wokół rafy Daedalusa widywane są manty (Manta birostris), a nawet => rekiny wielorybie (Rhincodon typus). Na rafie Daedalusa stałymi rezydentami są szary rekin rafowy (Carcharhinus amblyrhynchos) i rafowy rekin białopłetwy (Triaenodon obesus) – nie mylić z żarłaczem białopłewym oceanicznym (Carcharhinus longimanus), który na Daedalusie jest podobno raczej rzadkim gościem. Średnie piętro drabiny pokarmowej zajmowane jest przez wizytujące tuńczyki, oraz miejscowe ostroboki i barrakudy (Sphyraena barracuda), dla których Daedalus najwyraźniej jest matecznikiem. Spotykamy tu bowiem zarówno duże terytorialne pojedyncze osobniki, pilnujące swoich rewirów wzdłuż ściany rafy, ławice młodszych barrakud, szukające okazji by dorosnąć, w prądzie i te najmniejsze, widywane w okolicach pełnej kryjówek i zakamarków korony rafy koralowej. W labiryncie otworów w ścianie rafy czają się olbrzymie mureny (Gymnothorax javanicus). Z garniturem szczytowych drapiezników i naturalną reguacją średnich pięter drabiny pokarmowej Daedalus Reef ma, więc spore szanse na biologiczną różnorodność i bogactwo fauny i flory również w jej dolnych piętrach. Póki co, mamy szczęście podziwiać dowody tego bogactwa życia na każdym nurkowaniu 🙂

Nurkowanie na Daedalusie - Dendronepthya sp. - koralowce miękkie na zachodniej ścianie

Różne gatunki Dendronepthya sp. w koralowej grocie na zachodniej ścianie Daedalusa

Koralowa rafa Dadealusa zamieszkiwana jest przez całe spektrum tropikalnych gatunków koralowych ryb. Korona rafy roi się od pokolcowatych Acanthurus sohal i Naso elegans. Spotykamy tu kilkanaście gatunków, żywiących się glonami i polipami koralowców, pomakantowatych (zwanych tez ustniczkami) jak: => Pomacanthus imperator, Pygoplites diacanthus, głębinowy Genicathus caudovittaatus, czy maleńki Centropyge multispinis i chetoników (zwanych też szczeciozębami), od największego => Chaetodon lineolatus, poprzez => Chaetodon semilarvatus, Chaetodon austriacus, Chaetodon paucifasciatus, Chaetodon melannotus, Chaetodon trifascialis, Chaetodon auriga auriga, Chaetodon fasciatus po Heniochus intermedius. W ukwiałach Heteractis mieszkają damselki, jak endemiczny błazenek Amhiprion bicinctus i czarny Dascyllus trimaculatus, pomiędzy koralami śnieżnymi uwijają się, jakby przecięte na pół, czarno-białe Chromis dimidiata, a koralowce twarde puchną pomarańczowym drobiazgiem Pseudanthias sp.

Nurkowanie na Daedalusie, mimo sporych rozmiarów rafy sprowadza się zasadniczo do trzech możliwości. Weterani nurkowania w morzach tropikalnych wiedzą jednak, że na rafie koralowej nie ma dwóch takich samych nurkowań! A teraz przyjrzymy się nieco poszczególnym trasom możliwych nurkowań:

Nurkowanie na Daedalusie - Hammerhead Shark | Rekin mlot

Hammerhead shark / Rekin młot / Sphyrna lewini

1. Nurkowanie z Północy na Wschód Daedalusa, to najlepsza trasa na pierwsze nurkowanie poranne, dająca nam największe szanse spotkania słynnych głowomłotów tropikalnych (Sphyrna lewinii) i szarych rekinów rafowych (Carcharhinus amblyrhynchos). By zabezpieczyć sobie maksimum wrażeń, w wodzie powinnniśmy się znaleźć tuż po wschodzie Słońca i co tu dużo pisać – rekiny młoty obawiają się ludzi, przy Daedalusie stoi zwykle na kotwicy po kilka łodzi nurkowych, a na każdej jest po 20-30-tu nurków, więc kto pierwszy ten lepszy. Zrzuceni na północnym krańcu rafy, w zależności od siły prądu najpierw wypatrujemy rekinów w toni, na głębokości 25-30 metrów, a następnie nurkujemy z prądem wzdłuż ściany rafy.

Rekin młot – Hammerhead shark to niesamowita istota, nieprawdopodobnym kształtem głowy budząca więcej skojarzeń z mitycznymi jednorożcacmi niźli z innymi rekinami. Rekin ten widzi zarówno mono- jak i na drapieżnika przystało, stereoskopowo, a w młocie ma skupiska receptorów dwóch zmysłów niedostępnych człowiekowi: linii bocznej i mocno rozwiniętego zmysłu elktromagnetycznego. Po drodze, oprócz rekinów mogą trafić się manty, ławice barrakud, ostroboków i tuńczyki. To zdecydowanie najbardziej emocjonująca trasa nurkowa na Daedalusie 🙂

Nurkowanie na Daedalusie - Anemone City

Heteractis magnifica w Anemone City

2. Nurkowanie z Północy na Zachód Daedalusa, dzięki zmianie kierunku padania promieni słonecznych po połuniu, to idealny temat na trzecie nurkowanie popołudniowe. Tutaj również możemy spotkać rekiny, a czasem nawet manty. Największą atrakcją zachodniej ściany Daedalusa jest jednak słynne Anemone City – rozległe skupisko ukwiałów z gatunku Heteractis magnifica, zamieszkiwanych przez amphipriony (Amhiprion bicinctus) – endemiczną dla Mórz: Arabskiego i Czerwonego odmianę „rybki nemo” lub małe czarne dascyllusy z trzema białymi kropkami (Dascyllus trimaculatus) – widocznymi w dolnej części zdjęcia. Dalej stok porastają gęsto kępy miękkich korali Dendronepthya, będących pożywieniem, widywanych tu często morskich => żółwi zielonych (Chelonia mydas). W ścianie koralowej rafy zdarzają się tu często małe koralowe jaskinie.

W zależności od siły i kierunku prądu, jaki możemy napotkać w punkcie północnym, oraz również od precyzji zrzucenia z zodiaka i zdyscyplinowania grupy nurków przed zanurzeniem, ściana zachodnia nadaje się również jako trasa alternatywna na drugie nurkowanie w ciągu dnia na Daedalusie, ze względu na padający cień jest ono wtedy jednak nieco bardziej mroczne 😉

 
 

Nurkowanie na Daedalusie - Manta birostris

Robert Alpha-Diver i Manta birostris

3. Nurkowanie na Południowym Plateau – to dobra alternatywa na drugie nurowanie, szczególnie w trakcie drugiego i trzeciego dnia na Daedalusie. Ze stromej ściany rafy wystaje tu bardzo szeroka półka, której głębokość sięga od 30-tu metrów przy ścianie do 40-tu metrów na krawędzi. Pomiędzy nielicznymi koralowcami na piaszczystym dnie czają się sporych rozmiarów skorpeny, spotykamy tu również rażące ładunkiem elektrycznym drętwy, jednak najbardziej uważać należy na rogatnice żółtobrzegie, które w okresie gniazdowania warto omijać baardzo szerokim łukiem (kłania się => kurs ratownictwa DAN HMLI 😉 ). Południowa ściana Daedalusa jest osłonięta od silniejszych prądów, można więc podpłynąć nieco bliżej ściany rafy koralowej i przyjrzeć się jej uważniej. Ze względu na ryzyko polujących rekinów nurkowanie nocne jest na Daedalusie zakazane, gdyby jednak nie, to tutaj byłoby najlepsze miesce po temu. Na plateau mieszka też rodzina napoleonów (Cheilinus undulatus), ale jeśli będziecie mieć dużo szczęścia można spotkać tu nawet mantę 🙂

Daedalus Reef, to naszym zdaniem najbogatsza w życie i najlepiej zachowana rafa koralowa w egipskiej części Morza Czerwonego. Miejsce to z pewnością zasługuje by odwiedzać je regularnie, co niniejszym zamierzamy uczynić. Już teraz zapraszamy Państwa na przyszłoroczne majówkowe Safari ALPHA-DIVERS na Południe Morza Czerwonego, w terminie 25 Kwietnia – 03 Maja 2015 i wspólne nurkowanie 🙂

 

[imageflow id=”150″]

 

Nurkowanie w Egipcie, safari nurkowe na Południe Morza Czerwonego, długi weekend majowy 2014

Nurkowanie w Egipcie, safari nurkowe na Południe Morza Czerwonego, długi weekend majowy 2014

 

Na safari nurkowe w Egipcie zapraszamy nawet 10 razy do roku. Lista dostępnych tras, wraz z terminami rejsów dostępna jest na stronie: http://alpha-divers.pl/wyprawy-nurkowe/safari-nurkowe-w-egipcie/. Więcej informacji pod adresem safari@alpha-divers.pl lub telefonem +48 694 693 983.

ZAPRASZAMY NA SAFARI NURKOWE I NURKOWANIE W MORZU CZERWONYM

 

Podziel się informacją na:

Trackbacks & Pings

Dodaj komentarz