Dahab – El-Bells, The Arch i Blue Hole

Podziel się informacją na:

 

Nurkowanie techniczne rebreatherowe w Dahab

Nurkowanie z El-Bells pod Archem, w stronę Canyon i z powrotem do Blue Hole

 

Nurkowanie w Dahab, Blue Hole, Egipt, Morze Czerwone

Widok na Blue Hole z powierzchni, od strony El-Bells, Dahab 2014

 

Nurkowanie rebreatherowe - The Arch, Blue Hole, Dahab, Egipt, Morze Czerwone

Nurkowanie rebreatherowe – The Arch, Blue Hole, Dahab 2014

Nurkowanie w Dahab, w najbardziej popularnych nurkowiskach północnej części Morza Czerwonego, jak Canyon, El-Bells, Caves, czy też słynny Blue Hole, należących niegdyś, według wielu rankingów, do absolutnej światowej czołówki najbardziej atrakcyjnych nurkowisk świata, realizować można na różnych głębokościach, zgodnie z poziomem własnych możliwości, oraz posiadanych nurkowych uprawnień. Nurkowie rekreacyjni podziwiać mogą wspaniałe koralowe ogrody na tutejszej rafie, ale dane im jest również dotknąć skrawka emocji, dostępnych nurkom technicznym, którzy mogą zanurzyć się tutaj nieco głębiej, by ze znacznie ciekawszej perspektywy móc podziwiać imponujące efekty działania dwóch przeciwstawnych sił: wody i skał. Efektem działania tych sił są wspaniałe groty i wąwozy występujące dość powszechnie na tutejszej rafie koralowej, jak choćby słynne The Canyon, Tiger Canyon, Little Canyon, Elizabeth Canyon, czy Zak Canyon. Najsłynniejszym z nich jest jednak niewątpliwie Blue Hole – gigantyczna studnia krasowa, nazwana tak na podobieństwo tej odkrytej przez legendarnego kapitana Jacquesa-Yvesa Cousteau, na Morzu Karaibskim, w Belize. Blue Hole w Dahab owiany jest jednak, z różnych względów, znacznie głośniejszą legendą…

 

Nurkowanie w Blue Hole, Dahab, Morze Czerwone

Prześwit The Arch wyłania się z mroków, Dahab 2014

Blue Hole w Dahab jest znacznie mniejszy od tego w Belize, posiada jednak fenomenalne urozmaicenie budowy, w postaci zaczynającego się na głębokości 53 m gigantycznego przejścia na otwarte morze, słynnego The Arch. Do Arche’a można oczywiście dotrzeć bezpośrednio z samego Blue Hole’a. Nurkom rekreacyjnym nazbyt często niestety, zdarza się przekraczanie poziomu swoich możliwości, oraz posiadanych uprawnień i nurkowanie na pojedynczej butli poniżej dozwolonej głębokości, czego efektem były liczne wypadki i uznanie Blue Hole w Dahab, za najbardziej niebezpieczne nurkowisko na Ziemi. Każdy ma swój rozum, nie będziemy zatem tutaj rozwijać tematu nurkowania spod znaku „jeszcze raz się udało”. Pod Archem nie powinno się nurkować na powietrzu, a z pewnością i bezwzględnie nie na pojedynczej butli . Najbardziej popularną trasą, polecaną nurkom rekreacyjnym jest wyruszenie z El-Bells i nurkowanie na głębokości kilkunastu metrów, przez 250 m w stronę Blue Hole, a następnie wpłynięcie do studni poprzez płytką przełęcz w rafie koralowej – The Saddle / Siodło. Obejrzenie El-Bells (32 m) czy rzut oka na The Arch (do 40m), wymaga od nurków rekreacyjnych rozłożenia tego tematu na dwa kolejne, pojedyncze nurkowania. Nurkowanie na rebreatherach daje nam natomiast możliwość wykonania znacznie ciekawszego nurkowania i wygodnego odwiedzenia wszystkich trzech nurkowych rarytasów: El-Bells, The Arch i Blue Hole, oczywiście z przepłynięciem tam i z powrotem pod Archem, w ramach jednego, 2,5-3-godzinnego nurkowania.

Nurkowanie rebreatherowe El-Bells, Dahab, Red Sea, Morze Czerwone, Egipt

Nurkowanie rebreatherowe z El-Bells do Blue Hole, Dahab 2014

El-Bells. to niemalże pionowa, wąska rynna, rozpoczynająca się niewielkim rozstępem w koronie rafy koralowej, jakieś 200 m na północ od Blue Hole’a. Na głębokości ok. 26 m rynna El-Bells zamyka się na chwilę, tworząc swego rodzaju skalny pierścień, nazywany również przez nurków Archem. Nie jest to jednak jeszcze ten właściwy The Arch – cierpliwości. Rynna El-Bells schodzi dalej do głębokości 32 m, kończąc się na skarpie ściany rafy koralowej, która opada w głąb Morza Czerwonego, gdzieś na 800 m. Przejście przez pierścień Archa w El-Bells jest tu dla nurków rekreacyjnych punktem kulminacyjnym,  wieńczącym ich nurkowanie. Dla nas jest to zaledwie początek wspaniałej przygody, bowiem nasze nurkowanie właściwie dopiero tu się zaczyna. Po wypłynięciu z El-Bells i pokonaniu skarpy rafy koralowej, wypływamy w bezkresny, niczym niezmącony przestwór Wielkiego Błękitu. Schodzimy na głębokość 60 m i mając ścianę rafy koralowej po prawej stronie, kierujemy się na południe, w kierunku The Arch, Blue Hole i znacznie bardziej odległego Canyon. Przyglądając się uważnie bezkresnej toni, można podobno wypatrzeć, widywane tu od czasu do czasu rekiny i znacznie rzadziej manty. Nasze nurkowanie urozmaicił ciekawski kornet (Fistularia commersonii), pływając od jednego do drugiego i przyglądając nam się z bliska, jakby zupełnie się nie bał. Cornetfish towarzyszył nam całą drogę do położonego 200 metrów na południe Blue Hole 🙂

 

Nurkowanie pod The Arch, Blue Hole, Dahab, Red Sea, Egipt, Morze Czerwone

Nurkowanie rebreatherowe pod The Arch, Blue Hole, Dahab 2014

Blue Hole to gigantyczna studnia krasowa, o średnicy około 100 m, jest więc pod tym względem trzykrotnie mniejszy od oryginalnego Blue Hole’a, odkrytego przez Jacquesa-Yvesa Cousteau, na rafie Half Moon Caye w Belize. Również pod względem głębokości Blue Hole w Dahab odstaje nieco od Blue Hole’a w Belize, brak tu korony ogromnych stalaktytów, jakie zdobią słynny belizyjski sinkhole. Wszystkie te niedostatki wyrównuje jednak wspaniały The Arch, otwierający się w ścianie rafy koralowej jakieś 200 metrów od elewatora El-Bells.

The Arch to gigantyczny otwór w ścianie rafy koralowej Blue Hole. Otwiera się on po stronie Blue Hole’a, na głębokości 53 metrów, opadając szerokim łukiem aż do dna, leżącego tu na głębokości 100 m. Po stronie otwartego morza sklepienie zaczyna się już na głębokości 57 m, a dno leży aż na 120 m. Nurkowanie  pod Archem na pojedynczej butli jest z tego powodu tym bardziej zdradliwe. Nurkowanie pod Archem zapada w pamięć, dzięki kontrastom światła i mroku, przez moment można poczuć się tu niczym w prawdziwej jaskini. Grubość ściany rafy koralowej na wysokości sklepienia sięga na trimixie około 26 m. Na powietrzu łuk wygląda podobno na nieco dłuższy. Pod Archem kryje się masa ryb. Są tu ławice kolorowych anthiasów, a ze ścian i sklepienia zwieszają się żyrandole koralowców miękkich. Trudno powiedzieć czy podczas nurkowania na powietrzu rybki te również są widoczne, z całą pewnością natomiast trudniej spotkania takie zapamiętać 😉

Nurkowanie rebreatherowe na Blue Hole Reef

Nurkowanie rebreatherowe na ścianie Blue Hole, Dahab 2014

Nurkowanie w Blue Hole’u sprowadzałoby się dla nas do krótkiej, mało ciekawej spirali wokół ścian studni. Ponieważ mamy jeszcze sporo czasu, uzależnionego tylko od pojemności scrubbera, płyniemy dalej w kierunku Canyonu, by zacząć się wypłycać gdzieś w 50-tej minucie. Tuż po wyjściu z Arche’a, warto zwrócić uwagę na ciekawe okazy koralowców Pachyseris sp. porastające tu ścianę, w formie dużych talerzy. Dalej pojawia się sporo zielonych koralowców czarnych (ależ to brzmi) i śnieżnobiałych pęczków koralowców śnieżnych, a długo, długo później, na słonecznych głębokościach poniżej 30 m, rozkwitają pęki zielonych Turbinaria sp. Im płycej tym więcej światła i również więcej ryb – w trzeciej godzinie zaczynamy jakby trzecią fazę nurkowania, które potrwa kolejną godzinę, długością prześcigając standardowe nurkowanie rekreacyjne, a zaczynamy je zwykle na rafie dla nurków rekreacyjnych zbyt odległej, stąd wciąż bogatej w życie. Dahab szczerze zadziwił nas pod tym względem, gdyż ci którzy wcześniej nurkowali tu wyłącznie rekreacyjnie, zapamiętali tutejsze rafy jako miejsce raczej opustoszałe. Nic bardziej mylnego, trzeba po prostu mieć możliwości, by zanurkować dalej, znacznie dalej, a trwające po 2-3 godziny nurkowanie na rebreatherach właśnie takie możliwości nam daje, łącząc w sobie jakby trzy nurkowania w jednym: jeszcze głębsze, głębokie i trzecie, jakby rekreacyjne, w przepięknej i pełnej życia koronie rafy koralowej.

El-Bells, Dahab, Red Sea

Hammerhead w drodze z Blue Hole na El-Bells, Dahab 2014

Nurkowanie pod The Arch z El-Bells wymaga od nas nieco lądowej gimnastyki. Sprzęt nurkowy: rebreathery lub twinsety i stage trzeba własnoręcznie zataszczyć jakieś 250 metrów wzdłuż wybrzeża, na północ. Wracając do Blue Hole’a przez The Saddle / Siodło, którego głęboość sięga 7-miu metrów, nadając się idealnie na przepłynięcie w ostatnich minutach dekompresji i kończąc tam nurkowanie, na szczęście nie będziemy musieli targać tego wszystkiego z powrotem. Po drodze z Blue Hole do El-Bells mijamy ścianę smutnych epitafiów, która wszystkich bez względu powinna uczyć pokory. Kiedy znajdziecie się w tym miejscu, poczytajcie tablice i spróbujcie im poświęcić chociaż jedną myśl.

Nurkowanie w Dahab to temat nurkowych legend, a samo miasto jest celem nurkowych pielgrzymek. Dahab leży o zaledwie kilka godzin lotu z Polski, na wybrzeżu Morza Czerwonego, na Półwyspie Synajskim, w północnej części Zatoki Akaba. Dahab oferuje nam niezapomniane chwile pod wodą i nurkowanie bez względu na poziom zaawansowania.

 

[imageflow id=”141″]

 

 

Nurkowanie w Dahab, El-Bells, Egipt, Morze Czerwone

Przed nurkowaniem z El-Bells w stronę Blue Hole i Canyon, Dahab 2014


 

Oprócz nurkowań stacjonarnych w Dahab, zapraszamy w Egipcie na safari nurkowe. Safari takie odbywają się nawet 10 razy do roku. Lista dostępnych tras, wraz z terminami rejsów dostępna jest na stronie: http://alpha-divers.pl/wyprawy-nurkowe/safari-nurkowe-w-egipcie/. Więcej informacji pod adresem safari@alpha-divers.pl lub telefonem +48 694 693 983.

ZAPRASZAMY NA SAFARI NURKOWE I NURKOWANIE W MORZU CZERWONYM

 

Podziel się informacją na:

Dodaj komentarz