Eretmochelys imbricata – Hawksbill Sea Turtle

Podziel się informacją na:

 

Eretmochelys imbricata

Żółw szylkretowy – Hawksbill Sea Turtle

 

Hawksbill Sea Turtle (Eretmochelys imbricata) - żółw szylkretowy

Hawksbill Sea Turtle (Eretmochelys imbricata) – żółw szylkretowy, ALPHA-DIVERS, DJIBOUTI 2014

 

Żółw szylkretowy – Eretmochelys imbricata – Hawksbill Sea Turtle – to jeden z coraz rzadszych już niestety widoków w Oceanie i kolejne z odchodzących w niebyt wrażeń, jakie może przynieść nam nurkowanie. Żółw szylkretowy należy do krytycznie zagrożonych gatunków i znajduje się na absolutnym skraju wyginięcia. Ci z nas, którzy spotkali go pod wodą, mogą zatem mówić o szczęściu i zapisać to w logbooku jako wyjątkowe nurkowanie.

 

Jak wygląda żółw szylkretowy i w jaki sposób odróżnić go od innych gatunków morskich żółwi?

 

hawskbill-turtle-eretmochelys-imbricata-009Żółw szylkretowy (Eretmochelys imbricata) może osiągać rozmiary do 130 cm. Jego waga dochodzi wtedy do 80 kg, ale rekordzista ważył aż 127 kg. Karapaks żółwia szykretowego dorasta do metra długości. To mniej niż u żółwia zielonego (140 cm, 500 kg), karetta (120 cm, 500 kg), czy skórzastego (200 cm, 700 kg). Chociaż odbywa podróże na na bardzo długie dystanse, zamieszkuje głównie przybrzeżne rafy i płytkie laguny. Tam też najczęściej spotykamy go w trakcie nurkowania.

Żółw szylkretowy (Eretmochelys imbricata) jest prawdopodobnie bliżej spokrewniony z żółwem karetta (Caretta caretta), niż z => żółwiem zielonym (Chelonia mydas), który jest wegetarianinem. To jednak z żółwiem zielonym najczęściejhawskbill-turtle-eretmochelys-imbricata-012 mylimy żółwie szylkretowe, z racji na ich fenotypowe podobieństwo. Warto zatem zapamiętać kilka ważnych szczegółów. Wszystkie trzy żółwie: zielony, szykretowy i karetta mają paszczę zakończoną w formie ostrego, ptasiego dzioba. U żółwia szylkretowego dziób ten jednak jest dłuższy i ostrzejszy. Karapaks żółwia szylkretowego (szylkret) ma wyraźne przerwy pomiędzy płytkami, a jego tylne, jakby luźne zakończenie, przypomina zęby piły, może też służyć do obrony w podobny sposób. Kolejny ważny szczegół, który bezbłędnie pozwala na rozróżnienie, z którym żółwiem mamy do czynienia, to ilość i kształt łusek pomiędzy oczami – u żółwia zielonego są to dwie podłużne płytki, u szylkretowego cztery, u karetty aż sześć, z dwiema wyraźnie mniejszymi na środku.

 

Czym żywi się żółw szylkretowy i na czym polega jego rola w morskim ekosystemie?

 

hawskbill-turtle-eretmochelys-imbricata-001Żółw szylkretowy (Eretmochelys imbricata) należy do tej samej rodziny Cheloniidae co żółw zielony (Chelonia mydas) i żółw karetta (Caretta caretta), w przeciwieństwie do swoich żółwich pobratymców, żółw szylkretowy jednak, to jedyny gatunek żółwia, który żywi się morskimi gąbkami. Oprócz wysoce toksycznych gąbek, również takich, których budowa jest w dużej mierze oparta na krzemie, do diety żółwi szylkretowych należą glony (Algae) i parzydełkowce (Cnidaria), jak ukwiały, meduzy, czy jeden z bardziej niebezpiecznych morskich organizmów – przepiękny skądinąd żeglarz portugalski (Physalia physalis). Skóra głowy żółwi szylkretowych jest odporna na działanie komórek parzydełkowych, w trakcie konsumpcji, żółw jednak musi zamykać oczy. Jeśli będziecie mieli dość szczęścia, obserwowacja takiego zachowania żółwi może uświetnić wasze nurkowanie. Ze względu na dietę, żółwie szylkretowe są niezbędnym elementem dla zachowania bioróżnorodności i dobrej kondycji koralowej rafy, szczególnie na rafach z przewagą gąbek morskich np. na Karaibach.

 
 
 

Jak przychodzi na świat i jak dorasta żółw szylkretowy?

 

hawskbill-turtle-eretmochelys-imbricata-008Żółw szylkretowy (Eretmochelys imbricata) podobnie jak żółw zielony, wykopuje jamy na piaszczystych plażach, w których samica składa do stu jaj (na Karaibach do 140-tu). Zgodnie z wynikami badań genetycznych, są to te same plaże, na których żółwica przyszła na świat (Bowen & Karl 1997). Podobnie jak u żółwia zielonego, maleńkie żółwie szylkretowe, wykluwają się po 60-ciu dniach i podobnie kierowane instynktem, natychmiast kierują się ku morzu, w szaleńczym wyścigu o życie, w którym przeszkadzają im ptaki, gady i ssaki, a nawet kraby… Podobnie jak w wypadku żółwia zielonego, nie wiemy co dzieje się z maluchami, dopóki nie osiągną rozmiarów około 20-35 cm i nie powrócą na koralowe rafy i do przybrzeżnych lagun. Żółw szylkretowy osiąga dojrzałość płciową dopiero po 30-35-ciu latach. Wyniki niektórych badań wskazują, że na Karaibach dzieje się to nieco szybciej i żółwie szylkretowe osiągają tam dojrzałość już po 20-30 latach. Nie zmienia to jednak wiele, zważywszy iż żółw szylkretowy żyje zaledwie około 50 lat, co nie pozostawia mu zbyt wiele czasu na zapewnienie przetrwania wymierającego gatunku…

 

Jak długo jeszcze będziemy mogli się cieszyć żółwiem żylkretowym?

 

hawskbill-turtle-eretmochelys-imbricata-003Żółw szylkretowy (Eretmochelys imbricata)zawdzięcza swą nazwę i zarazem główną przyczynę zguby karapaksom, czyli pancerzom, które z racji tego, że są lekko przezroczyste, były cenionym materiałem w rzemiośle artystycznym już od czasów storożytnego Egiptu. W niektórych krajach jak Chiny, Japonia, Dominikana i Kolumbia przyczynia się do zagłady ich ogólnoświatowej populacji w dalszym ciągu.

Żółw szylkretowy wymiera w zastraszającym tempie. Od lat 40-tych ubiegłego stulecia, liczebność żółwi szylkretowych na świecie spadła o 80% (!) W 1982 roku gatunek ten znalazł się w Czerwonej Księdzie IIUCN jako zagrożony wyginięciem, a od 1996 roku figurował w niej już jako krytycznie zagrożony stopnia I-go (CR A1), a od roku 2008, wskutek dalszej degradacji populacji otrzymał status CR A2bd, co oznacza skrajnie wysokie ryzyko wyginięcia w naturze. Kraje Unii Europejskiej zobowiązane są do jego ścisłej ochrony, na mocy IV-go Załącznika Dyrektywy Siedliskowej. Zgodnie z Międzynarodową Kowencją ds. Handlu Zagrożonymi Gatunkami CITES, Appendix I, polowanie i handel jakimikolwiek częściami żółwi szylkretowych są zakazane. Niedopuszczalne jest męczenie żywych żółwi lub posiadanie przedmiotów wykonanych z martwych osobników.

W ciągu ostatnich stu lat, miliony żółwi szylkretowych zostało zabite dla swoich karapaksów, dostarczanych kolekcjonerom w Europie, USA i Azji. Sama Japonia, w latach 1950-1992, oprócz żółwi zabijanych u siebie, zaimportowała z innych krajów 1 329 044 szylkrety! hawskbill-turtle-eretmochelys-imbricata-004Według ostrożnych estymacji szacuje się, że 30% z nich to były gniazdujące samice. Od 1993 roku Japonia ogranicza się oficjalnie do zabijania żółwi u siebie. Pomimo międzynarodowych zakazów handel szylkretem kwitnie w najlepsze a Ameryce Południowej i Azji Południowo-Wschodniej, gdzie na rynek kolekcjonerski trafiają również jaja chronionych żółwi. Żółwie szylkretowe padają ofiarą poławiaczy lobsterów i rybaków, a ich mięso wykorzystywane jest przynęta na rekiny. Ze wględu na rozbudowę turystyki w rejonach przybrzeżnych strefy tropikalnej, niszczone są naturalne siedliska żółwi szylkretowych. Ginące rafy koralowe – ich docelowe siedliska, to kolejny problem. Wskutek zdziesiątkowania populacji, żółwie szylkretowe krzyżują się z innymi gatunkami. W wodach Północnej Australii 47% młodych żółwi złapanych w błądzące sieci to żółwie szylkretowe. Są one również mniej odporne na zanieczyszenie wody produktami naftowymi. W Chinach i Japonii mięso żółwia szylkretowego, mimo pewnego poziomu toksyczności, powodowanego dietą żółwi, nadal jest uznawane za przysmak. Uwzględniając siłę nabywczą tamtejszego rynku, kolejne pokolenia będą zatem mogły oglądać żólwie szylkretowe już tylko na zdjęciach… [cały parafraf źródło: Czerwona Księga Zagrożonych Gatunków IUCN]

 

Systematyka, oraz gdzie jeszcze możemy spotkać żółwia szylkretowego w trakcie nurkowania?

 

hawskbill-turtle-eretmochelys-imbricata-014Żółw szylkretowy (Eretmochelys imbricata) naukowo, po raz pierwszy opisany został przez Karola Linneusza w 1766 roku, jako Testudo imbricata. Obecnie wyróżniamy dwa podgatunki żółwi szylkretowych: występującego w Atlantyku Eretmochelys imbricata imbricata i występującego w Indopacyfiku Eretmochelys imbricata bissa.

Żółw szylkretowy atlantycki, występuje od Zatoki Long Island Sound na północy Stanów Zjednoczonych, po Przylądek Dobrej Nadzieji na południu Afryki. Żółwie szylkretowe spotykano w wodach Kanału La Manche. W Indopacyfiku spotykane są od Morza Czerwonego i Madagaskaru, po Wyspy Japońskie, Australię, Nową Zelandię, oraz zachodnie wybrzeża Ameryki Środkowej i Południowej (Meksyk i Chile).

Jeśli ktoś ma ochotę przeżyć szczególne nurkowanie z żółwiami szylkretowymi, powinien wybrać się do któregoś z nurkowisk, których sława związana jest właśnie z ich występowaniem, jak Seszele, Karaiby, => Djibouti, czy filipińskie Wyspy Żółwie na północy Borneo. Największe żółwie szylkretowe, jak do tej pory spotykaliśmy na => Komodo, w trakcie wyprawy nurkowej ALPHA-DIVERS do Indonezji. Sporo żółwi szylkretowych spotykamy również w trakcie safari nurkowych na Raja Ampat, ale szczególnie pod tym względem polecamy nurkowanie na => Batu Bolong. Bo żółw szylkretowy to naprawdę coraz rzadszy widok.

Dominium (Domena): Eukariota (Eukarionty)
Regnum (Królestwo): Animalia (Zwierzęta)
Phylum (Typ): Chordata (Strunowce)
Subphylum (Podtyp): Vertebrata (Kręgowce)
Classis (Gromada): Reptilia / Sauropsida (Gady / Zauropsydy)
Ordo (Rząd): Testudines (Żółwie)
Subordo (Podrząd): Cryptodira (Żółwie Skrytoszyjne)
Familia (Rodzina): Cheloniidae (Żółwie Morskie)
Genus (Rodzaj): Eretmochelys
Species (Gatunek): Eretmochelys imbricata

Hawksbill Sea Turtle (Eretmochelys imbricata) - żółw szylkretowy

Hawksbill Sea Turtle (Eretmochelys imbricata) – żółw szylkretowy, ALPHA-DIVERS, DJIBOUTI 2014

Nurkowanie może mieć głębszy sens aniżeli tylko spędzanie czasu pod wodą. Żółw szylkretowy to kolejne z morskich stworzeń, które wpisujemy do Atlasu Gatunków ALPHA-DIVERS. Wszystkie spotkania z żółwiami morskimi w trakcie nurkowania, warto jest zgłaszać organizacjom zajmującym się monitorowaniem stanu zagrożonych gatunków, np do http://www.seaturtle.org/. Wyprawy nurkowe ALPHA-DIVERS są dobrą okazją do takich spotkań i zbierania takich danych. Zapraszamy na wspólne nurkowanie, zapraszamy na niezwykły Szlak Przygody! 🙂

 
Nurkowanie z gigantycznymi żółwiami szylkretowymi Eretmochelys imbricata na Batu Bolong, Komodo, Indonezja
 

 
Nurkowanie z żółwiem szylkretowym Eretmochelys imbricata w Zatoce Tadjoura, Róg Afryki, Dżibuti
 

 

Zapraszamy na ekscytujące wyprawy nurkowe ALPHA-DIVERS, wspólne poznawanie świata i nurkowanie z żółwiem szylkretowym 🙂

 

ZAPRASZAMY NA KOLEJNE WYPRAWY NURKOWE I NIE TYLKO NURKOWE Z ALPHA-DIVERS. We wrześniu 2016 wybieramy się ponownie na wspaniałą wyprawę nurkową i krajoznawczą do Indonezji w ramach Wyprawy Nurkowej ALPHA-DIVERS – INDONEZJA: JAWA – BALI – KOMODO 2016. Nurkowanie z żółwiami szylkretowymi jest praktycznie gwarantowane w ramach tej wyprawy 🙂

Komodo, Indonezja - wyprawa nurkowa ALPHA-DIVERS: JAWA - BALI - KOMODO 2017

Komodo, Indonezja – safari nurkowe ALPHA-DIVERS: KOMODO 2017

 

Podziel się informacją na:

Trackbacks & Pings

Dodaj komentarz